Úvod > Aktuality > Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

Soutěž DestinaCZe 2018: Pocta prvorepublikové architektuře

  • Vydáno16. května 2018
Vyberte jednu ze tří českých památek, která nejlépe svědčí o jedinečnosti první republiky. Agentura CzechTourism odstartovala další ročník soutěže DestinaCZe a portál Kudy z nudy vám představuje finalisty letošní první kategorie „ČS 100“. Poznejte architektonické skvosty spojené se 100. výročím založení Československa. Vyhrát můžete i vy!
Z téměř sta návrhů regionů vybrala agentura CzechTourism tři zástupce, kteří se utkají o vaše hlasy v kategorii „ČS 100“. Mezi místy, která akcentují stoleté jubileum vzniku Československa, se zařadily Loosovy interiéry v Plzni, brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila) a Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách. Znáte je všechny?
 
Loosovy interiéry v Plzni
Byty světoznámého českého architekta Adolfa Loose předběhly svou koncepcí dobu. V západních Čechách najdete soubor osmi nadčasových bytových interiérů, které Loos ve 30. letech realizoval pro bohaté investory z řad židovských obchodníků.

Prvorepublikové podnikatele obklopovaly kvalitní přírodní materiály a originální barevné kombinace. Uvnitř byly vestavěné skříně, přihrádky a další vychytávky, které dodnes ukazují, jaký důraz kladl architekt na funkci a vnitřní uspořádání bytu.
 
Poznejte, jak žila někdejší podnikatelská elita. V Plzni můžete navštívit byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům i Semlerovu rezidenci. Loosovými interiéry vás provedou celkem tři prohlídkové trasy. Seznámí vás mimo jiné s pohnutými osudy majitelů. Mnoho z nich skončilo vzhledem ke svému židovskému původu v koncentračních táborech, jiní emigrovali. Noví nájemníci se pak k interiérům nechovali příliš ohleduplně.
 
Dlouhá desetiletí meziválečné interiéry měšťanských domů v Plzni chátraly. Město se ovšem rozhodlo, nenechat unikátní architekturu upadnout v zapomnění, a tak jsou dnes interiéry zpřístupněny v plné kráse.
 
Brněnské vilové kvarteto (Tugendhat, Stiassni, Löw-Beer, Jurkovičova vila)
V Brně navštivte čtveřici vil, které reprezentují ideály moderního rodinného bydlení. Každá je jedinečná, spojují je pak přední doboví architekti, kteří se podíleli na jejich výstavbě.

U reprezentativní secesní vily Löw-Beer to byli architekti Alexandr Neumann a Rudolf Baumfeld. Vila se může pochlubit kvalitou provedení umělecko-řemeslných prací i působivým řešením světla a teplovzdušného vytápění.
 
S Löw-Beerovou vilou sousedí asi nejznámější z brněnského kvarteta – vila Tugendhat navržená Ludwigem Miesem van der Rohe. Klíčová stavba moderní architektury figuruje dokonce na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dům si objednal manželský pár Greta a Fritz Tugendhatovi. Jeho unikátnost dodnes podtrhují užité moderní materiály i technologie. Dokonale se tu snoubí interiér s okolní zahradou. Vila Tugendhat má své místo i v historii rozpadu Československa. Před více jak čtvrt stoletím v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar oznámili konec společného státu.
 
Neobyčejnou atmosféru zažijete v Jurkovičově vile, ve které sám architekt Dušan Jurkovič žil. Jeho vila je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s folklorními prvky. Hlavním stavebním materiálem byl kámen, dřevo a korek. 
 
Téměř zámecký luxus s reprezentativními salonky poté můžete spatřit ve vile Stiassni, které se také říká vládní vila. Stavba brněnského architekta Ernsta Wiesnera zaujme mimo jiné nádhernou zahradou. Po druhé světové válce hostila významné státní návštěvy. Nocoval zde např. Fidel Castro nebo třeba Bill Gates.
 
Letohrádek sv. Vojtěcha v Počátkách
Přeneste se do zlaté éry první republiky a zastavte se v Letohrádku sv. VojtěchaPočátkách. Hotýlek zasazený do doby 20. let je jako vystřižený ze starých filmů pro pamětníky. Ochotně Vás obslouží komorníci a služebné. Apartmány nesou jména slavných prvorepublikových herců a hereček. Určitě se budete rádi vracet do stylového poje Hugo Haase nebo Jana Wericha. Postel s nebesy na vás čeká v apartmánu Nataši Gollové a luxus zažijete také v apartmánech Adiny Mandlové nebo třeba Oldřicha Nového.

 Dobově zařízená je i restaurace, která nabízí recepty z někdejších kuchařek.  K zámečku vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha. V přilehlém parku stojí restaurovaná socha stejnojmenného světce. Celý areál je obklopený rybníky a loukami.

Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet. Své favority nezapomeňte podpořit hlasem na ceskozemepribehu.cz/destinacze. Hrajte o zajímavé ceny!
 
Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Když se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě

Nemusí jít o tradiční dovolenou na břehu rybníka nebo v lese. Doba s sebou nese nové poznatky a také požadavky na vše zdravé a ekologické. Potom vznikají takzvané ekofarmy, které jsou mnohdy určeny pro nejrůznější druhy odpočinku, relaxace a dovolené vůbec. Ekofarmy vznikly kombinací dvou slov. Farma je základní jednotkou zemědělství určenou k ustájení a chovu hospodářských zvířat, v jejímž okolí jsou pozemky sloužící k výběhu dobytka a pěstování plodin. Ekologie v širším slova smyslu je ochrana životního prostředí.
Ubytování

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty