Úvod > Aktuality > Slavnost v Novém Jičíně připomene generála Laudona

Slavnost v Novém Jičíně připomene generála Laudona

Vydáno 6. září 2017 Zážitky
8. a 9. září bude Nový Jičín již po čtyřiadvacáté pořádat svou městskou slavnost. Letošní ročník je věnován 300. výročí narození Ernsta Gideona von Laudona. Jeho dobu nastíní ukázka historické bitvy na Bochetě, výstava v Radničním sklípku, ale také přehlídka historických vojsk na Masarykově náměstí. V rámci slavnosti se bude konat řada koncertů. V pátek vystoupí na náměstí například Václav Neckář se skupinou Bacily, v sobotu bude hlavní čas programu patřit Vojtěchu Dykovi s kapelou B-Side Band.
Baroko_vojákSlavnost také připomene dobu baroka a zdejší cechy. Expozice na radnici zmapuje 50 let od vyhlášení městské památkové rezervace a výstava v galerii návštěvnického centra 10 let partnerství francouzským městem Epinal. Hlavní postavou však bude slavný vojevůdce císařovny Marie Terezie. Na oficiální pozvání radnice přijede do Nového Jičína 51 členů rakouské šlechtické rodiny Loudonů, potomků slavného vojevůdce. Jeden z nejznámějších vojevůdců 18. století generál Laudon zemřel v roce 1790 v jednom z domů na Masarykově náměstí. Návštěvníci 24. ročníku slavností se mohou těšit nejen na historickou bitvu či přehlídku historických vojsk, ale i na doprovodný kulturní program.

Slavnost v Novém JičíněSoučástí městské slavnosti je i den otevřených dveří kulturních památek. Veřejnosti bude v sobotu 9. září po více než deseti letech zpřístupněn Radniční sklípek. Dříve vyhlášená vinárna je dnes významným prvkem historie Nového Jičína, a přestože se na ní podepsal čas a potřebuje rekonstrukci, stále má své kouzlo. Organizátoři slavností se pokusí do tohoto nyní ponurého a nepřívětivého prostředí přenést zobrazení vojenského a společenského života Laudonovy doby.

Program slavnosti se bude odehrávat opět nejen na Masarykově náměstí, kterým budou v 10:00 hodin dopoledne a v 15:30 odpoledne procházet kostýmované průvody, ale také v Žerotínském zámku, na baště, na Bochetě a v parku u zámku.
Expozice Generál Laudon v Novém Jičíně

Expozice Generál Laudon v Novém Jičíně

V Novém Jičíně je od prosince 2014 nově otevřena expozice Generál Laudon. Vznikla v nevyužitých prostorách domu na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, ve kterém v roce 1790 vojevůdce generál Laudon zemřel.

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Slavnost města Nový Jičín

Slavnost města Nový Jičín

Druhý zářijový víkend bude v Novém Jičíně patřit slavnosti města. Na závěr sobotního dne vystoupí zpěvačka Ewa Farna.

Další aktuality

23.8.
2019
Frýdecké slavnosti zvou na rytířská klání i šermířské souboje

Frýdecké slavnosti zvou na rytířská klání i šermířské souboje

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
19.8.
2019
Chladné léto není v Beskydech problém

Chladné léto není v Beskydech problém

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
16.8.
2019
Sovinec žije v srpnu gotikou a středověkými trhy

Sovinec žije v srpnu gotikou a středověkými trhy

Severní Morava a Slezsko | Zážitky