Úvod > Aktuality > Slavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?

Slavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?

Vydáno 17. října 2018 Zážitky
V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky – a osmadvacátý říjen je náš největší státní svátek, který by neměl nikdy zevšednět. Nabízíme vám přehled zajímavých výstav, festivalů, prohlídek a dalších akcí, jejichž společným tématem je jak rok 1918, tak další osmičková jubilea.

Praha: Národní muzeum v novém a dny otevřených dveří

Obecní dům PrahaOslavy sto let od založení samostatného Československa bude během října v Praze doprovázet Založeno 1918, který se skládá z několika samostatných výstav; navštívit můžete výstavu Doteky státnosti, zaměřenou na historii státních symbolů v Jízdárně Pražského hradu anebo výstavu věnovanou Hradní stráži. Novou podobu dostala také expozice poválečného umění 1939–1989, kterou ve Veletržním paláci představí Národní galerie, do Valdštejnské zahrady přijďte na výstavu Československo v proměnách Evropy 20. století. Národní muzeum ke 100. výročí založení společného státu po dlouhé rekonstrukci konečně otevře historickou budovu nad Václavským náměstím. Zároveň připravilo Česko-slovenskou výstavu, kde si prohlédnete originál Mnichovské dohody. Sto let od založení oslaví také Národní zemědělské muzeum.

Na Den otevřených dveří zve Senát a Poslanecká sněmovna. Otevřeno bude také na Ministerstvu spravedlnosti, Ministerstvu zahraničních věcí i na Ministerstvu pro místní rozvoj nebo na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Otevře se také Rezidence primátorky v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí. Ve výčtu otevřených objektů nesmíme zapomenout ani na Obecní dům.
 

Střední Čechy: první republika na hradech a zámcích

Hrad KřivoklátDo dob první republiky se ve středních Čechách můžete vydat při prohlídkách zámku v Mníšku po Brdy. Kouzlo meziválečné doby na vás dýchne na obou prohlídkových okruzích, jak v reprezentativních salonech, tak v soukromých pokojích, kde trávili svůj čas poslední majitelé. Prvorepublikový život poznáte také na hradě Český Šternberk, výstavu krásně vázaných knih našich prezidentů připravilo ke stoletému výročí naší státnosti Muzeum klasického knihařstvíRožďalovicích. Na 28. října nabízí Památník Lidice vstupné zdarma.

Na vznik republiky se zaměří také většina muzeí a galerií v rámci Dne Středočeského kraje, který se koná právě 28. října. Program s názvem Pocta tradicím první republiky připravený správou hradu Křivoklát ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připomene ve stejný den atmosféru po vzniku Československa.
 

Jižní Čechy a Šumava: diplomacie, zámky a válka

Na sto let od vzniku Československé republiky bude v jižních Čechách vzpomínat město Tábor, které připravilo oslavu Dne republiky. O pár dní dříve než jinde, ale zato s příjezdem parního vlaku nebo rekonstrukcí generální stávky proběhnou Oslavy vyhlášení republiky v Písku. Slavit se bude také v Blatné nebo ve Veselí nad Lužnicí. Na 28. 10. připravil zámek Dačice vstup zdarma pro děti, studenty a seniory. Do doby, která vyhlášení republiky předcházela, nahlédnete v Jihočeském muzeuČeských Budějovicích na výstavě První světová válka – léta zkázy a bolesti.

Události října 1918 a formování novodobého českého státu na Šumavě představí Vlastivědné muzeum Dr. HostašeKlatovech. Výstava Konec starých časů mapuje zánik Rakouska-Uherska, přeměnu správního, bezpečnostního a vojenského systému z císařství na republiku, a s tím související dopady na život obyvatel Klatovska. Prohlídky za svitu barevných lamp chystá na 27. října na téma „100 let ve vlastnictví státu“ zámek Červené Poříčí.
 

Plzeňsko a Český les: opera, ohňostroj i speciální prohlídky

Město PlzeňSté výročí vzniku samostatného Československa i další významné osmičkové roky v dějinách státu připomenou na Plzeňsku desítky akcí. Ve sváteční den 28. října se na oslavách vzniku republiky zdarma nebo za symbolických 28 korun otevřou plzeňská muzea, galerie, kulturní zařízení i památky. Konat se bude slavnostní představení opery Libuše, tradiční průvod světel centrem města s lampiony v barvách trikolory. K němu se pěšky i v dobových dopravních prostředcích připojí historické postavy, které byly v Plzni v časech první republiky výraznými osobnostmi politického, kulturního a společenského života. Setkání vyvrcholí společným zpěvem československé hymny a ohňostrojem v národních barvách.

Pivovarské muzeum v Plzni a Plzeňské historické podzemí nabídne ve dnech 27. a 28. 10. vstupné a symbolických 28 korun. Na prohlídce se seznámíte s historií plzeňských hospod a dozvíte se vše o pivu a pivovarnictví, ukážeme vám sladovnu, hvozd, valečku, laboratoř nebo pivní kuriozity. Pokud si na den vzniku samostatného československého státu plánujete pohodový program v přírodě, je pro vás zámek Kozel ideální destinací! V neděli 28. října proběhnou na terase zámku Kozel ve Šťáhlavech u Plzně podzimní zámecké trhy. Nebudou chybět ani komentované prohlídky parku.
 

Západočeské lázně: zámky, koncert a ples

TanečníciV regionu Západočeských lázní si města připomenou výročí 100 let existence Československa menšími akcemi. V Chebu se chystá velkolepý hradní ohňostroj, zámek Kynžvart připravil na 28. 10. snížené vstupné na oba hlavní prohlídkové okruhy.

Karlových Varech se chystá koncert k založení Československé republiky Karlovarského symfonického orchestru a hrad Vildštejn zve na Ples ve stylu první republiky.
 

Severozápadní Čechy: Říp, Úštěk a Stekník

ŘípSté výročí vzniku Československa se bude v severozápadních Čechách slavit například koncertem v rotundě sv. Jiří na Řípu a v Úštěku se stylová oslava výročí vzniku samostatného Československa ponese v duchu první republiky.

Zámek Stekník zve na poslední prohlídky v letošní úspěšné návštěvnické sezóně. K výročí sto let republiky stanovil Národní památkový ústav vstupné zdarma na základní prohlídkový okruh zámku Stekník pro všechny, kteří by běžně zaplatili snížené vstupné. Navštívit můžete i nejsevernější české město Šluknov se zámkem ve stylu saské renesance; prohlídka interiérů vybavených ve stylu první republiky je věnovaná posledním majitelům panství.
 

Českolipsko a Jizerské hory: mincovna, sklo a letní sídlo panovníků

Na Českolipsku a v Jizerských horách si prohlédnete například výstava v Jablonci nad Nisou, kde se od roku 1993 razí veškeré oběžné mince České republiky; Jablonec představí jako mincovní město České republiky. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie zve na výstavu Dva v jednom – český a slovenský design skla 1918–2018. Výstavou nazvanou 100 let se Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě hlásí k oslavám letošního stého výročí založení Československé republiky. Hlavním záměrem výstavy je zachytit měnící se vztah obyvatel Českolipska k československé a české státnosti v průběhu uplynulého století.

Jako letní sídlo posledních českých panovníků, které je již 100 let v majetku státu a o němž se dokonce uvažovalo jako o letním sídle prezidenta T. G. Masaryka, se představí zámek Zákupy. Na zajímavou výstavu zve také zámek Lemberk, který připravil výstavu „Lemberk po roce 1918 aneb Konec monarchie a vznik Československa“. O něco později prozradí Vánoční prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky, jaký dopad mělo založení nového státu na rodinu Clam-Gallasů.
 

Český ráj: oslavy republiky na zámcích i ve městech

Zámek Hrubý RohozecVýročí sto let Československa se bude v Českém ráji slavit například v Železném Brodě podzimní výstavou v Městské galerii Vlastimila Rady a přímo v den výročí ohňostrojem. Pokud si chcete prohlédnout interiéry zařízené ve stylu první republiky, vydejte se na zámek Hrubý Rohozec. Druhé patro uvidíte v podobě ze třicátých let 20. století, kdy tu žil hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode s manželkou a dětmi. Mimořádné prohlídky nabízí 27. a 28. 10. zámek Mnichovo Hradiště. Sté výročí republiky se bude 20. a 27. 10. slavit i v Semilech.
 

Krkonoše a Podkrkonoší: horské boudy a tvrz Stachelberg

Už před sto lety byly Krkonoše oblíbeným cílem letních i zimních výletů. Fenoménem jsou horské boudy, často staré stovky let. Dvoračky tak staré nejsou, vznikly teprve na konci 19. století, ovšem mezi nejvzácnější hosty, kteří se zapsali do pamětní knihy, patřil prezident Edvard Beneš s chotí Hanou.

V průběhu měsíce října se tvrz Stachelberg otevírá o sobotách, a také o státním svátku 28. října. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a zavítejte navštívit jedno z bývalých československých opevnění.
 

Královéhradecko: zvyšování věže a moderní zámek

Na Královéhradecku se v rámci oslav pustili do dostavby Masarykovy věže samostatnosti v Hořicích. U položení základního kamene roku 1926 byl i prezident T. G. Masaryk, ale do roku 1938 věž vyšplhala jen do výšky 25 metrů, pak se stavba přerušila. Chcete-li být u slavnostního zahájení dostavby, přijeďte na hřeben Hořického chlumu přesně 28. října. Kromě toho se můžete vypravit na výstavu Osudové osmičky do Regionálního muzea v Náchodě. Velké oslavy se chystají na víkend 27. a 28. 10. v Hradci Králové. Poslední možnost k návštěvě bude mít 28. října pevnost Dobrošov u Náchoda.

Chcete-li vidět prvorepublikové interiéry tam, kde byste je zřejmě nečekali, navštivte zámek v Novém Městě nad Metují. Architekti Dušan Jurkovič a Pavel Janák proměnili na začátku 20. století starobylé sídlo v moderním duchu secese, art deco, kubismu a funkcionalismu a vybavili je soudobými vynálezy: vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefonem a jídelním i osobním výtahem. Za vidění stojí jak obytné interiéry, tak technické zázemí zámku včetně secesní kuchyně, kde se například vařilo i pro prezidenta Masaryka. Na zámku se dokonce můžete ubytovat!
 

Východní Čechy: loutky, rok 1968 i prohlídky Boudy

100 let od vzniku Československa se ve východních Čechách odrazí například v nadstandardních prohlídkách tvrze Bouda, které se konají v sobotu 27. října. Oslavy se chystají v Litomyšli a zdejší Regionálního muzeum v Litomyšli také zve na výstavu Za oknem mrazilo srpnové slunce o invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi láká na výstavu Loutky na frontě, výstavu, která vás zavede ještě hlouběji do minulosti, do roku 1848, si prohlédnete v Betlémě v Hlinsku. Pietní místo Ležáky bude mít 28. 10. volný vstup.
 

Vysočina: vlajkový rekord i móda a automobily před 100 lety

Desítky akcí ke stému výročí vzniku Československa chystají také na Vysočině. Pelhřimovská agentura Dobrý den, která založila oblíbené Muzeum rekordů a kuriozit, chce ustanovit rekord v počtu českých vlajek na jednom místě. Muzeum VysočinyHavlíčkově Brodě nabídne sérii výstav o zlomových osmičkách našich dějin 100 let Republiky 1918 - 1938 - 1948 - 1968 i nezvyklou výstavu formou komiksu.

V Muzeu Vysočiny v Jihlavě můžete navštívit celoroční výstavu 100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost. Ve Žďáru nad Sázavou se chystají hned týdenní oslavy, a to od 21. do 28. října. Velmi zajímavou výstavou je Móda a automobily před 100 lety Třebíči.
 

Jižní Morava: Česko-slovenská výstava, vlajky a vila Stiassni

BrnoNejvětší podzimní oslavou 100. výročí Československa na jižní Moravě bude od 28. do 31. 10. výstava Moravského zemského muzea „Česko-slovenská výstava (1918-2018)“. Pozornost bude věnována průnikům mezi oběma zeměmi v cestách za vzděláním, migraci obyvatel a osobností z důvodů politických, náboženských a pracovních, kulturní styky výrazných osobností moravského a slovenského kulturního života v závěru 19. a ve 20. století.

Do Moravského zemského muzea se vydejte na prohlídku nové expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století a do Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě na výstavu Vlajky vlajte o proměnách našich státních symbolů. Zajímavou výstavu najdete v Technickém muzeu: bude mapovat průmysl na Moravě v době vzniku Československa.  A pokud chcete zjistit, jaké významné návštěvy nocovaly ve vládní vile, zajděte se podívat na výstavu Českoslovenští státníci ve vile Stiassni.

Výstavu k výročí 100 let vzniku Československa přichystal také zámek v Náměšti nad Oslavou; v nově instalovaných interiérech se seznámíte s životem posledních majitelů zámku v meziválečném období. Ve Znojmě bude letošní jubileum oslaveno koncertem.
 

Východní Morava: první republika, Zlín a Baťa

Baťův Zlín se za první republiky zařadil mezi nejmodernější města v Evropě; k vidění tu jsou funkcionalistické a konstruktivistické stavby, v nichž lidé pracovali a bavili se, Obuvnické muzeum, zlínský „mrakodrap“ i velkoryse postavené kolonie rodinných domků pro zaměstnance firmy Baťa. K návštěvě vás 28. října pozve, těsně před dokončením nákladné rekonstrukce, památník T. Bati – Krystal. Zajímavý bude určitě i zlínský videomapping v Baťově institutu.

Prvorepublikovou módu připomene výstava Šaty dělají člověka v Uherském Brodě a slavit se bude i ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm: v den výročí vzniku republiky se v Dřevěném městečku bude konat slavnostní koncert. Stylová bude i procházka po Stezce po stopách české historie v zámecké zahradě v Holešově.
 

Střední Morava a Jeseníky: Olomoucké oslavy v prvorepublikovém duchu

Stěžejní akcí oslavující na střední Moravě výročí vzniku Československa je mezinárodní výstava Rozlomená doba, mapující výtvarnou kulturu v zemích vzniklých po rozpadu Rakouska-Uherska. Prohlédnete si ji v Muzeu uměníOlomouci. Ve stejném městě se podzimní oslavy ponesou v duchu první republiky a vyvrcholí ohňostrojem. V rámci oslav se od 25. do 28. 10. budou konat výstavy, divadelní představení, besedy, koncerty, dobová rozcvička, prezidentské volby či vědomostní kvíz. Zajít můžete také na působivou výstavu Sbohem monarchie ve Vědecké knihově Olomouc.

Přerov zpřístupní civilní kryt protiatomové ochrany Hvězda, který se nachází v budově přerovského kina. Stane se tak poprvé v historii! Výstava připravená u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu v Šumperku provede zájemce obdobím dvacetiletého trvání první republiky s přihlédnutím k regionálnímu vývoji.
 

Severní Morava a Slezsko: móda, Masaryk a vojáci

Atmosféru doby vzniku Československé republiky připomenou na severní Moravě a ve Slezsku výstavy i speciální tematické oslavy. Zajímavé výstavy zhlédnete ve Slezském zemském muzeu, týkají se například módy a počátků formování nové československé armády po roce 1918. Krátce před výročím sto let od vzniku Československa také otevírá Slezské zemské muzeum výstavu věnovanou první prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku.

V neděli 28. října se naposledy v této sezóně otevře opevnění v Milostovicích. Den vzniku Československa se bude slavit také v Národním památníku II. světové války Hrabyně. Také Ostrava oslaví výročí republiky ve dnech 27. a 28. října na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradu a nabídnou jak dostatek příležitostí k zamyšlení a vzpomínkám, tak spoustu hezké, historicky laděné zábavy pro celou rodinu.
Pocta tradicím první republiky na hradě Křivoklát

Pocta tradicím první republiky na hradě Křivoklát

Program připravený správou hradu Křivoklát ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připomene atmosféru po vzniku Československa.

Interaktivní videomappingový večer „100 let v živých obrazech“

Interaktivní videomappingový večer „100 let v živých obrazech“

Interaktivní videomappingový večer k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

100 let samostatného Československa v Zoo Praha

100 let samostatného Československa v Zoo Praha

Oslava významného výročí České republiky v pražské zoologické zahradě v neděli 28. října láká nejen malé, ale taky velké návštěvníky.

Havířské šprýmování v Hornickém muzeum v Příbrami

Havířské šprýmování v Hornickém muzeum v Příbrami

Středočeský kraj každoročně pořádá pro všechny zájemce o kulturu a památky Den kraje. V den státního svátku 28. října všechny příspěvkové kulturní organizace kraje otvírají své brány.

Den Středočeského kraje 2018

Den Středočeského kraje 2018

Během celého roku probíhají po celé republice oslavy, které připomínají vznik Československé republiky a dobu první republiky. Oslavy se konají také ve středních Čechách a vyvrcholí 28. října.

Otevření památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Otevření památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Po dlouhých 85 letech a nákladné rekonstrukci se skleněný krystal připravuje na návrat ke svému původnímu účelu. Budovu před dokončením můžete navštívit v rámci oslav 100. výročí vzniku československého státu.

28. říjen na tvrzi Stachelberg

28. říjen na tvrzi Stachelberg

V průběhu měsíce října se tvrz Stachelberg otevírá o sobotách, a také o státním svátku 28. října. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a zavítejte navštívit jedno z bývalých československých opevnění.

28. říjen v pevnosti Dobrošov u Náchoda

28. říjen v pevnosti Dobrošov u Náchoda

Poslední možnost k návštěvě pevnosti Dobrošov u Náchoda v této sezóně máte přesně v den stého založení Československa - 28. října.

28. říjen v památníku armády České republiky a československého opevnění v Milostovicích

28. říjen v památníku armády České republiky a československého opevnění v Milostovicích

V neděli 28. října se naposledy v této sezóně otevře opevnění v Milostovicích.

Mimořádná nadstandardní prohlídka na tvrzi Bouda

Mimořádná nadstandardní prohlídka na tvrzi Bouda

V sobotu 27. října je připravena pro návštěvníky tvrze Bouda výroční nadstandardní prohlídka. Zájemci stráví šest hodin na opevnění a detailně si prohlédnout tvrz Bouda a Muzeum Vysoký kámen.

Jízdy těžké techniky ve Vojenském muzeu Králíky

Jízdy těžké techniky ve Vojenském muzeu Králíky

Tankodrom Vojenského muzea Králíky letos uzavře VP 90 (BVP 1).

Den otevřených dveří na Ministerstvu spravedlnosti

Den otevřených dveří na Ministerstvu spravedlnosti

Oslavme společně století od vzniku republiky. Den otevřených dveří Ministerstva spravedlnosti již 27. října 2018. Těšíme se na vás!

Mimořádné otevření expozic ve Valašské dědině a Mlýnské dolině

Mimořádné otevření expozic ve Valašské dědině a Mlýnské dolině

Mimořádném otevření expozic v areálech Valašské dědiny a Mlýnské doliny ve víkendových dnech: 13. – 14. 10., 20. – 21. 10., 27. – 28. 10., 3. – 4. 11., 10. – 11. 11., 17. – 18. 11. 2018.

Výstup na Blaník

Výstup na Blaník

Tradiční výstup na Blaník pořádaný Sokolskou župou Blanickou u příležitosti výročí založení Československé republiky.

100 let republiky, 130 let v pohybu - Slavnostní zakončení

100 let republiky, 130 let v pohybu - Slavnostní zakončení

Od vzniku Československé republiky uplyne 28. října 2018 přesně 100 let. V průběhu celého roku bylo v nabídce KČT 100 pochodů, 100 výletů a 100 kulturních zážitků. Celý projekt vyvrcholí o víkendu 26. až 28. 10. 2018 na náměstí Republiky v Praze!

Vyvěšení turistických značek na Petřínské rozhledně

Vyvěšení turistických značek na Petřínské rozhledně

Klub českých turistů si v sobotu 27. října připomene nejen výročí svého založení, ale také vznik samotné rozhledny.

Oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky v Hradci Králové

Oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky v Hradci Králové

Město Hradec Králové zve na oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky o posledním říjnovém víkendu.

Oslavy 100 let od založení Československa v Litomyšli

Oslavy 100 let od založení Československa v Litomyšli

V neděli 28. října si všichni připomeneme 100 let od založení Československé republiky. Bohatý den plný společenských a kulturních akcí se v různých částech města odehraje již o den dříve – 27. října 2018.

Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

V sobotu 27. a v neděli 28. října 2018 se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční Den otevřených dveří, v rámci kterého může veřejnost navštívit prostory a zahradu Černínského paláce.

Prohlídka krytu Hvězda v Přerově

Prohlídka krytu Hvězda v Přerově

V den státního svátku se veřejnosti zpřístupní civilní kryt protiatomové ochrany, který se nachází v budově přerovského kina. Stane se tak poprvé v historii.

Volný vstup do Památníku Lidice a Památníku Ležáky

Volný vstup do Památníku Lidice a Památníku Ležáky

U příležitosti státního svátku Dne vzniku Československa 28. 10. bude vstup do Památníku Lidice a Památníku Ležáky zdarma.

Den otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu (1)

Den otevřených dveří na Ministerstvu průmyslu a obchodu

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu v neděli 28. října 2018 od 9:00 do 16:00 hodin Den otevřených dveří ve svém sídle, historické budově Na Františku.

Open House Praha - Tyršův dům na Malé Straně

Open House Praha - Tyršův dům na Malé Straně

V neděli 28. října 2018 se na celý den pro veřejnost otevře Tyršův dům na Malé Straně, budova postavená mezi lety 1921–1925 pro účely sídla Československé obce sokolské. Jedná se o areál, který je dokonalým příkladem vysoké úrovně české architektury období první republiky.

Rezidence primátorky hl. m. Prahy - den otevřených dveří

Rezidence primátorky hl. m. Prahy - den otevřených dveří

Úchvatné prostory Rezidence primátorky situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se otevřou veřejnosti. Návštěvníky budou doprovázet průvodci, kteří podají i patřičný výklad. Rezidence je totiž uměleckým skvostem ve stylu art deco, který v Praze nemá obdoby.

Osudové chvíle Československa - výstava na Staroměstské radnici

Osudové chvíle Československa - výstava na Staroměstské radnici

Samostatný československý stát, oficiálně vyhlášený 28. října 1918, vznikl v samém závěru krvavé 1. světové války a během sta let, která od té doby uplynula, prošel řadou dramatických historických zvratů. Jejich očitým svědkem byla - fotografie.

Slavnostní vojenská přehlídka Armády České republiky

Slavnostní vojenská přehlídka Armády České republiky

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka, která se uskuteční v neděli 28. října na Evropské třídě. Přehlídky se zúčastní více než 2000 osob s 200 kusy techniky.

Sbírková expozice 1918–1938 - výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918–1938 - výstava Národní galerie v Praze

Výstavní projekt bude mít povahu střednědlouhé sbírkové expozice ve 3. patře Veletržního paláce, které bude nově instalováno ke stému výročí vzniku Československé republiky.

Dny otevřených dveří na Ministerstvu pro místní rozvoj

Dny otevřených dveří na Ministerstvu pro místní rozvoj

Chcete se dozvědět více o Ministerstvu pro místní rozvoj, o jeho práci, nebo jen poznat pozoruhodné prostory hlavní budovy, která se nachází v historickém centru Prahy na Staroměstském náměstí?

Den vzniku samostatného československého státu na zámku Kynžvart

Den vzniku samostatného československého státu na zámku Kynžvart

Den vzniku samostatného československého státu na zámku Kynžvart.

Založeno 1918 - Stráž na Hradě pražském

Založeno 1918 - Stráž na Hradě pražském

V rámci výstavního projektu Založeno 1918 se uskuteční výstava připomínající prostřednictvím stovek fotografií a různých exponátů historii Hradní stráže. Výstava bude probíhat od 28. června do 31. října 2018.

Založeno 1918 - Doteky státnosti

Založeno 1918 - Doteky státnosti

Druhá z řady výstav jedinečného trojdílného projektu Založeno 1918 představí historii státních symbolů. Na výstavě budou k vidění unikátní exponáty, která naši zemi provázejí po celá staletí. Součástí výstavy bude klenotnice, v níž budou vystaveny nejvyšší státní vyznamenání a unikátní archiválie.

28. říjen: vstup do zámku Dačice zdarma pro děti, studenty a seniory

28. říjen: vstup do zámku Dačice zdarma pro děti, studenty a seniory

Na Den vzniku samostatného československého státu budou mít všechny děti, studenti a senioři vstup na zámek Dačice za 0 Kč.

Swingový galavečer

Swingový galavečer

Tento rok je to již 100. let od vzniku Československa a jak jistě víte, jedná se o velkou událost, kterou si Česká republika připomíná a připomínat bude po celý rok 2018.

Open House Praha - 28. říjen

Open House Praha - 28. říjen

Festival Open House Praha 2018 sice skončil, ale na podzim se budete s námi moci podívat do vybraných prvorepublikových budov. Připomínáme si tak v rámci projektu Architektura první republiky v Praze letošní stoleté výročí od založení Československa.

Ples ve stylu první republiky na hradě Vildštejn

Ples ve stylu první republiky na hradě Vildštejn

Srdečně Vás zveme na jedinečnou oslavu 100. výročí vzniku Československé republiky, která se koná 27. října od 19:00 hodin na hradě Vildštejn ve Skalné. Připravujeme pro vás večer plný stylové zábavy, dobrého jídla a skvělé hudby.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Oslava výročí na Karlově náměstí v Kolíně

Oslava výročí na Karlově náměstí v Kolíně

Letošní sté výročí vzniku Československa si budou lidé připomínat po celé České republice. Město Kolín připravilo slavnostní odpoledne na Karlově náměstí.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR - 28. říjen

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR - 28. říjen

V rámci Dne otevřených dveří Poslanecké sněmovny budou zpřístupněny reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti, kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory.

Obecní dům Praha - den otevřených dveří

Obecní dům Praha - den otevřených dveří

Pražský Obecní dům připomene státní svátek 28. října, tedy Den vzniku samostatného československého státu, dnem otevřených dveří. Reprezentační prostory si můžete prohlédnout za doprovodu průvodce.

Speciální vlak Praha – Lužná u Rakovníka

Speciální vlak Praha – Lužná u Rakovníka

Výroční jízda speciálního parního vlaku z Prahy do Lužné u Rakovníka ve státní svátek 28. října. Vlak bude tažen parní lokomotivou 475.179 Šlechtična.

Slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československa ve Valašském muzeu v přírodě

Slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československa ve Valašském muzeu v přírodě

Přesně v den, kdy naše země oslaví 100. výročí od svého vzniku, si ve Valašském muzeu v přírodě připravili unikátní koncert, který tuto událost připomene.

Slavnostní večer ke 100. výročí republiky v Písku

Slavnostní večer ke 100. výročí republiky v Písku

Administrativní chybou došlo v Písku v roce 1918 k předčasnému vyhlášení samostatné republiky již 14. října 1918. Z toho Písek těží a připravil po 100 letech nejen zábavnou rekonstrukci historických událost

Křivoklátský expres - zvláštní vlak ke 100. výročí vzniku republiky

Křivoklátský expres - zvláštní vlak ke 100. výročí vzniku republiky

Křivoklátský expres křižuje naší republiku několikrát ročně. Letos přesně v den 100. výročí vzniku Československa vyrazí na svou obvyklou trasu z Prahy do Rakovníka.

Slavnostní koncert ke Státnímu svátku 28. října 2018 v Rožnově p. R.

Slavnostní koncert ke Státnímu svátku 28. října 2018 v Rožnově p. R.

Slavnostní odpolední koncert v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Legiovlak 2018

Legiovlak 2018

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Koncert k výročí založení ČSR ve Znojmě

Koncert k výročí založení ČSR ve Znojmě

28. říjen každoročně připomíná Den vzniku samostatného Československa. Letošní jubilejní výročí bude ve Znojmě oslaveno koncertem.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985 - 1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci v roce 2012 vás osloví veškeré prostory nevšedním stylem a designem.

Opava v rytmu 1. republiky

Opava v rytmu 1. republiky

Statutární město Opava si v rámci letošního roku připomene události významných osmičkových roků, především pak rok 1918, kdy vznikla Československá republika.

Masaryk, legie a Slezsko ve Slezském zemském muzeu

Masaryk, legie a Slezsko ve Slezském zemském muzeu

Krátce předtím než uplyne přesně sto let od vzniku Československa se ve Slezském zemském muzeu otevře výstava věnovaná první prezidentovi T. G. Masarykovi, legii a Slezsku.

Československá armáda 1918−1938 (1945) ve Slezském zemském muzeu

Československá armáda 1918−1938 (1945) ve Slezském zemském muzeu

V roce 2018 si připomínáme nejen sto let od vzniku Československé republiky, ale také od počátků formování nové československé armády, které byly provázeny řadou legislativních, technických a administrativních problémů.

Letní sídlo posledních českých panovníků: 100 let v majetku státu

Letní sídlo posledních českých panovníků: 100 let v majetku státu

Po vzniku Československa byly Zákupy jako bývalý majetek panovnické rodiny předány do správy Státních lesů a statků spolu se zemědělským hospodářstvím. Sídlili zde úředníci, v areálu se nacházely služební byty.

Móda osmiček: Trendy let 1918−1988 v Slezském zemském muzeu

Móda osmiček: Trendy let 1918−1988 v Slezském zemském muzeu

Výstava se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Začíná v úterý 20. března vernisáží a potrvá do 4. listopadu 2018.

Jak vypadal 28. říjen 1918 v Havlíčkově domě?

Jak vypadal 28. říjen 1918 v Havlíčkově domě?

Pamětníků onoho 28. října 1918 zůstalo pramálo. Naštěstí se zachovalo poměrně slušné množství materiálů, díky kterým se můžeme dozvědět, jak probíhal 28. říjen.

Den českých řemesel v Úštěku

Den českých řemesel v Úštěku

28. října 2018 v den státního svátku se koná v Úštěku stylová oslava výročí vzniku samostatného Československa. Vydejte se v den státního svátku do Úštěka. Vše se ponese v duchu první republiky.

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

Den otevřených dveří v Senátu - 28. říjen

U příležitosti státního svátku se opět otevře sídlo Senátu Parlamentu ČR veřejnosti. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců.

1968: S lidskou tváří - Československé experimenty se svobodou kolem roku 1968

1968: S lidskou tváří - Československé experimenty se svobodou kolem roku 1968

Expozice se bude věnovat vizuální kultuře 50., 60. a 70. let minulého století v širokém kontextu dobových společensko-politických změn, zejména volnému a užitému umění. Výstava bude zahájena dne 6. září 2018.

Velkolepý hradní ohňostroj v Chebu

Velkolepý hradní ohňostroj v Chebu

Při příležitosti oslav stého výročí založení Československa vypukne v Chebu na hradě velkolepý ohňostroj, který bude vidět až do dáli.

Komentované prohlídky Univerzity Karlovy

Komentované prohlídky Univerzity Karlovy

Během svátečního víkendu ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československa otevře své brány Univerzita Karlova.

Nová škola v nové republice

Nová škola v nové republice

Představa školy v době první republiky se překrývá se slavnými filmovými komediemi Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Výstava Nová škola v nové republice však veřejnosti odhaluje méně známé podrobnosti meziválečného školství.

Slezsko a Ostravsko 1918-1938

Slezsko a Ostravsko 1918-1938

Nová výstava přiblíží hlavní aspekty života obyvatel Slezska a Ostravska mezi dvěma světovými válkami.

100 let Republiky: koncert hvězd v Lucerně

100 let Republiky: koncert hvězd v Lucerně

28.října 2018 proběhne ve Velkém sále pražské Lucerny velký koncert na oslavu 100 let založení Československé republiky.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu národu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu národu

Mimořádný koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu se uskuteční v den výročí založení Československa 28. října v Rudolfinu.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Vznik Československé republiky

Národní technické muzeum za 50 Kč - Vznik Československé republiky

V roce 2018 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.

Rok 1918 a umění v Plzni - Československá samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–

Rok 1918 a umění v Plzni - Československá samostatnost v historii plzeňského uměleckého života 1914–

Výstava ve výstavní síni „13“ se pokusí v časovém rozmezí let 1914–1928 zachytit dopad velkých historických událostí na kulturní a umělecký život v Plzni, přičemž osou této sondy je vznik samostatného Československa 28. října 1918.

Den republiky v Táboře

Den republiky v Táboře

Oslava 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Akci hostí Střelnice.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Lidice a doba prezidenta Osvoboditele - výstava v Ležácích

Lidice a doba prezidenta Osvoboditele - výstava v Ležácích

Výstava představí život vesnice v letech 1918–1938. Konec první světové války a vznik samostatné Československé republiky byl doprovázen velkými nadějemi občanů v rodící se demokratický svět. Dvacetiletí hospodářského, kulturního a sociálního rozmachu se silně podepsalo na tváři mnoha města a obcí.

Česko-slovenská výstava (1918-2018)

Česko-slovenská výstava (1918-2018)

Výstava Moravského zemského muzea se bude zaměřovat primárně na historické a kulturní vazby Moravy a Slovenska zejména v 19. a 20. století.

Památník národního osvobození - Armádní muzeum Žižkov

Památník národního osvobození - Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov je v současnosti dlouhodobě uzavřeno pro veřejnost. Důvodem je chystaná kompletní rekonstrukce jeho budovy. Navštívit lze další expozice - muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, expozici ve Schwarzenberském paláci, Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici.

Otevření hlavní budovy Národního muzea v Praze 2018

Otevření hlavní budovy Národního muzea v Praze 2018

Znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze se chystá na říjen 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky.

Expozice Věznice Uherské Hradiště v podkroví budovy Reduty (1)

Expozice Věznice Uherské Hradiště v podkroví budovy Reduty

Nová expozice věnovaná dějinám uherskohradišťské věznice se zaměřuje na období nacistického a komunistického režimu. Panelová expozice zprostředkuje pohled na život za mřížemi a osudy vězněných. Za zdi uzavřeného areálu věznice mohou návštěvníci nahlédnout prostřednictvím video dokumentu.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky - včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka ŠKODA AUTO se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Expozice Cesta legionáře 2 v Josefově

Československá obec legionářská otevřela v Josefově expozici nazvanou Cesta legionáře 2, která představuje osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje. Spousta zajímavých fotografií, velké množství uniforem a zbraní nabízí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče.

Památník Terezín - nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín - nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Zlomové osmičky našich dějin

Zlomové osmičky našich dějin

Nezvyklá výstava věnující se stému výročí založení Československa bude k vidění v Havlíčkově Brodě od 26. října. Přijďte se podívat i vy.

100 let od vzniku Československé republiky v Červeném Kostelci

100 let od vzniku Československé republiky v Červeném Kostelci

V Červeném Kostelci proběhnout v neděli 28. října oslavy ke dni vzniku samostatného Československa. Buďte i vy u toho.

100 let Republiky 1918 - 1938 - 1948 - 1968 v Muzeu Vysočiny

100 let Republiky 1918 - 1938 - 1948 - 1968 v Muzeu Vysočiny

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod srdečně zve na výstavu "100 let republiky a osmičková výročí 1918–1938–1948–1968", která se uskuteční od 7. září 2018 do 17. února 2019.

100 let Republiky v pražské Lucerně

100 let Republiky v pražské Lucerně

Pojďte oslavit 100 let Republiky bigbítově! 28. října 2018 proběhne ve Velkém sálu pražské Lucerny koncert na oslavu 100 let založení Československé republiky. Na jednom podiu se u této příležitosti sejdou legendy české rockové scény.

100 let republiky ve Veselí nad Lužnicí

100 let republiky ve Veselí nad Lužnicí

V Den vzniku samostatného československého státu i ve Veselí nad Lužnicí oslavíme 100. výročí české státnosti.

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

Celoroční výstava připomínající zrod a přelomové okamžiky existence Československa bude k vidění v Jihlavě, a to od 23. února až do 25. listopadu 2018.

100PY: Sto let republiky očima pěti generací

100PY: Sto let republiky očima pěti generací

Na příběhu pěti generací jedné plzeňské rodiny a na pozadí velkých historických mezníků a událostí přiblíží interaktivní výstava 100PY životní styl nejen obyvatel Plzně a Plzeňského kraje. V expozici s audiovizuálními prvky i originálními exponáty prožijete mnohdy nelehké situace naší historie.

Česko-slovenský koncert k 100. výročí ČSR

Česko-slovenský koncert k 100. výročí ČSR

Přijďte si zanotovat do Sálu Martinů československé lidovky a písničky Karla Hašlera. Účinkuje Spevácky zbor slovenských učiteľov, Pěvecké sdružení pražských učitelek a Smetana-Slovanka a instrumentalisté. Vstupné dobrovolné.

Městské slavnosti 100 let republiky v Blatné

Městské slavnosti 100 let republiky v Blatné

Nenechte si ujít oslavu 100 let od založení Československa v Blatné.

Oslavy 100 let od vzniku republiky - Česká Skalice

Oslavy 100 let od vzniku republiky - Česká Skalice

V každém koutu naší země a Slovenska se na konci října bude připomínat sto let od založení Československa. Nejinak tomu bude i v České Skalici.

Oslavy 100 let vzniku ČSR

Oslavy 100 let vzniku ČSR

Velkolepé třídenní oslavy vzniku samostatného Československa.

Oslavy výročí vzniku Československé republiky

Oslavy výročí vzniku Československé republiky

Město Mělník a Mělnické kulturní centrum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a TJ Sokol na Mělníce pořádají společenský podvečer u příležitosti oslav vzniku Československé republiky.

Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

V Plzni se již stalo tradicí, že v den oslav vzniku samostatného Československa se za symbolickou cenu 28 korun nebo zdarma otevírají historické památky, muzea, výstavy. Zpřístupňují se i nepřístupná místa. V tomto roce budou ale nezapomenutelné!

Plzeňské oslavy vzniku republiky v Pivovarském muzeu v Plzni

Plzeňské oslavy vzniku republiky v Pivovarském muzeu v Plzni

Přijďte 27. a 28. října na prohlídku Pivovarského muzea v Plzni, Plzeňského historického podzemí nebo pivovaru Gambrinus za symbolickou cenu 28 Kč k příležitosti Plzeňských oslav vzniku republiky.

Pocta motorismu k výročí 100 let republiky v Praze

Pocta motorismu k výročí 100 let republiky v Praze

Autoklub České republiky se připojí k Národním oslavám 100 let republiky akcí „Pocta motorismu“. Motoristická událost se uskuteční dne 28. 10. od 9:00 do 17:00 hodin, před klubovým domem v Opletalově ulici na Praze 1.

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Prohlídka Masarykova salonku na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží bude letos příležitosti 100. výročí vzniku republiky otevřen každou poslední sobotu v měsíci, až do konce roku 2018.

Slavnostní otevření nové expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech

Slavnostní otevření nové expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech

Srdečně zveme 28. října 2018 na slavnostní otevření nové expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech.

Výstava 100 let bude mrazit v České Lípě

Výstava 100 let bude mrazit v České Lípě

Výstavou nazvanou 100 let se Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě hlásí k oslavám letošního stého výročí založení Československé republiky. Slavnostní vernisáž výstavy 100 let se koná 10. 5. 2018 od 18 hodin, samotná výstava bude přístupná veřejnosti do 17. 11. 2018.

Výstava 100 let republiky v Paláci Pardubice

Výstava 100 let republiky v Paláci Pardubice

Připomenout si významné národní výročí můžete i v Paláci Pardubice, který na 5. až 28. října 2018 připravil pro své návštěvníky tematickou výstavu. Načerpáte nové znalosti, a navíc můžete v soutěžním kvízu vyhrát hodnotné ceny!

Výstava 100 let republiky ve Šternberku

Výstava 100 let republiky ve Šternberku

Letos ve všech koutech České republiky slavíme toto velké jubileum a ani město Šternberk nezůstává pozadu. V prostorách Expozice času jsme si pro vás připravili výstavu, která vás donutí zavzpomínat na časy minulé.

Výstavní cyklus Republika 1918-2018

Výstavní cyklus Republika 1918-2018

Výstavní cyklus Republika 1918–2018 chce důstojným způsobem upozornit na významná osmičková výročí, která si v letošním roce připomínáme, tj. především 100 let od vzniku samostatného Československa.

Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad

Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad

Výstava „Tož to kupte! TGM a sbírka umění pro Hrad“ diváky seznamuje s koncepcí, akvizicemi a osudy sbírky, která byla nakupována pro Pražský hrad z úroků tzv. Národního fondu Masarykova v letech 1920–1952.

Výstavní projekt Založeno 1918

Výstavní projekt Založeno 1918

V rámci výročních akcí při příležitosti oslav stého výročí založení Československé republiky připravily Kancelář Prezidenta republiky, Správa Pražského hradu, Vojenský historický ústav, Odbor archivní správy ministerstva vnitra a Poštovní muzeum výstavní projekt s názvem Založeno 1918.

Okamžiky století - 1918-2018 ve fotografiích ČTK v Praze

Okamžiky století - 1918-2018 ve fotografiích ČTK v Praze

ČTK oslaví letos v říjnu sto let od svého vzniku. Byla založena ve stejný den jako Československo a k tomuto společnému výročí připravila výstavu fotografií. Od 1. října bude k vidění v Praze na pěší zóně Na Příkopech.

Výstava Mnichovská dohoda 1938 v kontextu evropských dějin 20. století

Výstava Mnichovská dohoda 1938 v kontextu evropských dějin 20. století

Jedním z tragických okamžiků československé historie byl bezesporu konec září 1938, kdy byla podepsána mnichovská dohoda, kterou bylo Československo donuceno k odstoupení pohraničí.

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava

Národní muzeum a Slovenské národné múzeum ke 100. výročí založení společného státu připravily projekt s názvem Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava.

Výstava Českoslovenští státníci ve vile Stiassni

Výstava Českoslovenští státníci ve vile Stiassni

Výstava je přístupná jako součást prohlídkové trasy vily.

Za oknem mrazilo srpnové slunce - rok 1968 v Litomyšli a dobový životní styl

Za oknem mrazilo srpnové slunce - rok 1968 v Litomyšli a dobový životní styl

Od 3. června můžete v Regionálním muzeu v Litomyšli navštívit tématickou výstavu o invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna 1968. K vidění bude až do 30. září.

Magické osmičky: 1848-1918-1948-1968

Magické osmičky: 1848-1918-1948-1968

Ani Betlému Hlinsko se nevyhnou oslavy stého výročí založení Československa. Pro své návštěvníky si uchystal výstavu, která jde dál do minulosti, a sice až do roku 1848. K vidění je od 23. června do 25. listopadu.

Nová škola v nové republice - výstava v Národním pedagogickém muzeu

Nová škola v nové republice - výstava v Národním pedagogickém muzeu

Výstava, která proběhne ve dnech 31. ledna - 31. prosince 2018, si klade za cíl přiblížit školství meziválečného Československa. Vyzdvihává jeho jedinečnost, díky níž patřilo k nejkvalitnějším školským systémům na světě.

Výstava k vyhlášení samostatného československého státu v Obecním domě

Výstava k vyhlášení samostatného československého státu v Obecním domě

Výstava pořádaná Archivem hlavního města Prahy ve spolupráci s Obecním domem se bude konat v prostorách Českého pánského klubu Obecního domu, tedy v místech, kde zástupci Národního výboru 28. října 1918 podepsali zákon o vzniku samostatného československého státu.

Výstava Sbohem monarchie - Putování dlouhým 19. stoletím

Výstava Sbohem monarchie - Putování dlouhým 19. stoletím

Vědecká knihovna v Olomouci připravila k 100. výročí založení samostatného československého státu projekt Sbohem, monarchie mapující formování a proměny habsburského mocnářství v tzv. dlouhém století.

100 let Československa v Olomouci

100 let Československa v Olomouci

Ve čtvrtek 25. října vypuknou v Olomouci oslavy 100 let Československa. Potrvají až do 28. října. V rámci oslav se budou konat výstavy, divadelní představení, besedy, koncerty, dobová rozcvička, prezidentské volby či vědomostní kvíz.

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

Velká Bystřice si připomene kulaté jubileum naší republiky.

Slavnostní ohňostroj k výročí vzniku Československa v Praze pod Letnou

Slavnostní ohňostroj k výročí vzniku Československa v Praze pod Letnou

Vyvrcholením oslav při příležitosti stého vzniku Československa bude slavnostní ohňostroj, který bude symbolicky zahájen v 19:18 hodin.

Interaktivní videomapping na budovu Národního divadla

Interaktivní videomapping na budovu Národního divadla

Oslavte s námi státní svátek slavnostním videomappingem na historickou budovou Národního divadla v neděli 28. 10. 2018 od 18:00 hodin.