Úvod > Aktuality > Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Vydáno 26. prosince 2017 Příroda
Prohlédněte si nejdivočejší skalní město střední Evropy - brány skalního města v Adršpachu zůstávají otevřené i v zimním období. Mezi nejznámější skalní útvary patří Homole cukru, Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub a mnoho dalších. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary vás přes zimu vyjde jen na 40 korun.
Adršpašské jezírkoTolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Prohlédnout si jej můžete i během zimních měsíců, když skály nejsou pokryty sněhovou pokrývkou. S omezením se musí počítat pouze u Adršpašského jezírka ve skalách, kde jsou lodičky mimo provoz.

Zvláštním bohatstvím oblasti adršpašského skalního města je podzemní voda. Stéká se v hloubce několika set metrů pod rozlehlými propustnými kvádrovými pískovci a patří k nejkvalitnějším ve střední Evropě. Z podzemí pak proudí pod tlakem vzhůru k povrchu země, kde vytváří mohutné artéské prameny. Vodní zdroj je natolik silný, že zásobuje nejen celý přilehlý kraj, ale v podobě stolní vody Toma Natura i celou Českou republiku.
 

Za Třetím princem do Diamantových skal

AdršpachTuristé se do skal v Adršpachu vypravují již od 18. století - tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán, Sloní náměstí či Gotická branka.

Možná vás vánoční čas bude inspirovat k výpravě do skal podle známé pohádky Třetí princ (1982), která se zde natáčela. Pokud budete trpěliví určitě najdete místo s filmovými diamanty, které tu princové ze Země lva nacházeli po hrstech. Zkuste se po nich poohlédnout v okolí Krakonošova zubu, možná vám pomohou souřadnice 50.6098600N, 16.1159969E.

Skalní město je přístupné v zimním období každý den od 8:30 do 16 hodin, za vstupné zaplatí dospělí 40 korun a děti, studenti a důchodci 20 korun. Rodinné vstupné potom vyjde na 100 Kč.
Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahájící skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití, to vše nabízejí Teplické skály.