Úvod > Aktuality > Seznamte se s hrabětem Rudolfem Chotkem a zámkem Veltrusy - otevírá už koncem ledna

Seznamte se s hrabětem Rudolfem Chotkem a zámkem Veltrusy - otevírá už koncem ledna

Vydáno 22. ledna 2017 Památky
Zámek Veltrusy, letní sídlo hrabat Chotků, vzniklo na říčním ostrově řeky Vltavy. Od soboty 28. ledna nabídne vzdělávací okruh Aristokracie: začátek konce pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Jimi byli Karel a Livie Chotkovi, které sem jako své dědice pozval v roce 1921 hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech hrabat Chotků šířeji seznámíte se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě nebo jejím životním stylem.
Letošní sezonu zahájí na zámku už v sobotu 28. ledna. Program na zámku Veltrusy vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku. Výstava o hraběti Arnoštu Chotkovi připomene  předposledního majitele veltruského zámku, od jehož úmrtí uplyne 24. ledna přesně 90 let.

Rod Chotků patřil ke staré české rytířské šlechtě poznamenané pobělohorskými konfiskacemi, a proto společensky a majetkově výhodný sňatek Václava Antonína Chotka umožnil nejen zisk význačných státních funkcí, díky nimž byl povýšen nejprve do baronského a v roce 1723 do hraběcího stavu, ale především postupný vzrůst jeho hmotného bohatství,  nároků na životní a kulturní styl.

Zámecký okruh a výstavy budou otevřeny od ledna do konce dubna vždy o víkendech.
Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Poznejte zásobní historickou zahradu zámku Veltrusy. Ta je otevřená každý rok při tradiční akci Dožínky hraběte Chotka.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Výstava měr, vah a závaží na zámku Veltrusy

Víte, co je to látro nebo jak velký je žejdlík? Na tyto i další otázky vám odpoví nová výstava, která byla na zámku Veltrusy slavnostně otevřena v sobotu 30. ledna. Tímto dnem zámek, jako jeden z mála objektů, zahajuje sezónu 2016.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.