Úvod > Aktuality > Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Vydáno 12. listopadu 2017 Památky
Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 18. listopadu do Brna! Připomeňte si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se zde na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, na vybrané francouzské speciality a také na zajímavou podívanou, jakou bude například unikátní videomapping!
Přijďte zažít dobu, kdy císař Napoleon vstoupil do moravské metropole. Podvečení Brno ožije v sobotu 18. listopadu klapotem podkov koní a rachotem kol kočáru. Uvidíte vznosnou císařskou gardu a budete-li mít jen trochu štěstí, zahlédnete a pozdravíte se se samotným císařem Napoleonem. Celý program bude doplněn unikátním videomappingem promítaným na stěnu Místodržitelského paláce.

Od 14:30 můžete vyrazit na prohlídku města Brna "Po stopách císaře Napoleona" se znalou průvodkyní Janou Amadou. Sraz je u reliéfní mapy města Brna na Moravském náměstí.
 

Užijte si jedinečný večer s Napoleonem

NapoleonAkce začíná v 17. hod před Místodržitelským palácem na Moravském náměstí v Brně. V 17.10 hod vyrazí historický průvod s císařem Napoleonem za doprovodu bubeníků a jezdců na koních. V 17.50 dorazí průvod před Místodržitelský palác, ve kterém v roce 1805 pobýval Napoleon celkem 15 dní. Uvidíte zde císaře Napoleona nejen při proslovu z balkonu paláce, ale také v jeho vojenském stanu v přízemí.

V 18:15 Biskupský dvůr ožije komponovanou videomappingovou projekcí připravenou speciálně pro účely této akce. V 18:30 Divadlo historie v pohybu Exulis uvádí interaktivní divadelně-šermířskou scénu z doby, kdy město Brno stálo v tíživé situaci spojené s příchodem francouzských vojsk v předvečer bitvy u Slavkova v roce 1805.

V 19:15 hodin pak proběhne v katedrále sv. Petra a Pavla modlitba za oběti válek. Poté bude v areálu Biskupského dvora v 19:20 promítnut krátký videodokument o Napoleonově tažení Evropou 1805. Od 20:00 hodin se můžete těšit na představení "Brno 1805 - Čtyři karty" s Divadlem historie v pohybu Exulis, které vám dá nahlédnout do oněch dob, kdy muže dělala jejich čest a zdvořilost nebyla jen pouhou frází. Ve 20:30 se bude znovou promítat videomapping, tentokrát na téma Brno v různých situacích a historických souvislostech.
 

Jak to bylo v roce 1805

Napoleonovi vojáciPrvní zprávy o tom, že francouzské jednotky vstoupily u Znojma na moravskou půdu, přišly do Brna 17. listopadu 1805. Vypukla panika - kdo z vrchnosti mohl, bral nohy na ramena. Za nepopsatelného zděšení Brňanů opustili město v pondělí 18. listopadu i vojáci špilberské posádky. Strach, úzkost i beznaděj. Nejen to prožívali všichni, kteří zůstali napospas.

Ve městě se objevili první Francouzi v úterý 19. listopadu - byli to jízdní myslivci maršála Murata spolu s dalšími jezdeckými útvary. Projeli Brněnskou bránou na konci dnešní Pekařské ulice a vřítili se dovnitř hradeb jako blesk. Za pár minut obsadili celé vnitřní město. Pravidelný tep hlavního moravského města se zastavil. Na následující den ohlásili Francouzi slavnostní příjezd Napoleona. Francouzský císař oděný v šedém plášti a s jednoduchým dvourohým kloboukem do města dorazil v doprovodu své gardy kolem 13. hodiny.

NapoleonNapoleonův příjezd přinesl obyčejným občanům řadu nepříjemností a ovládl je strach. Báli se, že je přímo zasáhne i válečný střet, ke kterému se schylovalo. Když začali Francouzi stavět opevnění kolem Židovské brány – v místech dnešního hlavního nádraží - špitalo se mezi Brňany o tom, že se město stane posledním bodem odporu francouzské armády.

Napoleon měl ale s polohou bojiště jiné plány. Chtěl spojence vylákat do mírně zvlněného terénu mezi Brnem a Slavkovem. Počínaje 21. listopadem vyjížděl se svým doprovodem z města denně do těch míst a svým generálům bedlivě kladl na srdce: „Prohlédněte si důkladně tento terén. Bude to bojiště. Budete tu muset sehrát svoji úlohu.“ Do Brna se pak vždy vracel až za tmy. Už zdáli ho v každém okně vítaly dvě zapálené svíce – a proč? Přijďte a dozvíte se to!
Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác (1)

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Napoleon v Brně (2)

Napoleon v Brně

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, na dobové speciality a také na unikátní videomapping!

213. výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2018 - bitva pod Santonem

213. výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2018 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.