Úvod > Aktuality > 30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě
Letní sporty

30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě

  • Vydáno19. června 2023
Chcete užít pěkné slunné chvíle na místě s kvalitní vodou? Portál Kudy z nudy vám poradí, kde vyzkoušet biotopy, v nichž se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop bývá rozdělen na hlubokou plaveckou část a mělkou část pro neplavce. Slunit se můžete na trávě, v areálech koupališť je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení.
Na první pohled se biotopy od obyčejných koupališť příliš neliší. Nejsou většinou moc velké, ale jejich hlavním bonusem je čistá voda bez chemických látek, vhodná i pro alergiky. Ta se čistí ve vlastní zóně s mokřadními rostlinami, která je neodmyslitelnou součástí každého biotopu. Bez mikroorganismů a bakterií, žijících ve štěrku a na kořenech vodních rostlin, by to zkrátka v biotopech nešlo.
 

Biotop Pilař Votice

biotop PilařPřírodní koupací biotop ve Voticích se nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky. V areálu naleznete tři propojené nádrže, největší je dlouhá přes 40 metrů a na šířku má více než 20 metrů. Kromě koupacího rybníčku zde návštěvníci naleznou také příjemné zázemí s bufetem, toaletami a převlékárnou. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky. Otevřeno je od 17. června 2023 od úterý do neděle, ve všedních dnech od 13:00 do 20:00 o víkendech od 10:00 do 20:00 hodin v závislosti na počasí. Vstupné na celý den je za 100 Kč. Od července bude otevřeno denně od 10:00 do 20:00 hodin.
 

Oslavanský biotop v zámeckém parku

Biotop OslavanyBiotop v Oslavanech nedaleko Ivančic, se otevřel minulý rok přímo v zámeckém parku. Biologicky čištěné koupací jezero se skládá z koupací části o rozloze cca 1200 m2 (objem vody cca 1450 m3) a biologické části 515 m2 (374 m3). Malým dětem je k dispozici dětský vodní svět s brouzdalištěm, vodními střiky a herní fontánou. Součástí areálu je i geopark a venkovní fitness zóna. Maximální denní kapacita je 500 návštěvníků. Biotop je otevřen od 26. 6. 2023, hlavní koupací sezóna potrvá po dobu letních prázdnin a do konce měsíce září. Vstupné je 80 korun pro dospělé nebo 40 korun pro děti. Otevřeno je od 10 do 20 hodin.
 

Příjemné koupání ve Studénce

studénkaVe Studénce se během léta můžete zchladit v areálu koupacího biotopu, které vzniklo na místě bývalého městského koupaliště. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop je rozdělen na hlubokou plaveckou část (3,25 m) a mělkou část pro neplavce (1,1 m). Slunit se můžete na trávě, v areálu koupaliště je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení. U vody vznikly nové zábavní prvky, jako je například tobogán a sportoviště, kde si lze zahrát beach volejbal. Kapacita areálu je 950 osob. Koupací sezóna začala od 3. 6. 2023. Každé pondělí je sanitární den a koupaliště je uzavřeno. Od úterý do neděle je otevřeno v červnu ve všední dny od 14:00 do 19:00 a o víkendech a hlavních prázdninách denně od 10:00 do 19:00 hodin. Vstupné je za 100 Kč, děti a senioři zaplatí 50 Kč.


Biotop Jemnice na Třebíčsku

biotop JemniceTaké v údolí řeky Želetavky v Jemnici na Třebíčsku najdete pěkný biotop. Součástí přírodního koupaliště jsou i vodní hřiby, skluzavky a tobogán. Systém filtrace zajistí kvalitní vodu po celou letní sezonu. Biotop má kapacitu asi 400 návštěvníků, kteří zde mohou využít bufet, šatny a sociálního zařízení včetně sprch a terasy.  Příjemný je i prostor přímo u vody, kde vzrostlé stromy v případě velkých veder zaručí příjemný stín. Otevřeno je od 16. června 2023, denně, od pátku do neděle od 10:00 do 20:00 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 80 Kč, pro děti a důchodce 40 Kč. Rodinné vstupné bylo stanoveno na 200 Kč.
 

Biotop Lhotka na Praze 4

lhotkaKoupací biotop Lhotka v Praze 4 je otevřen veřejnosti od 1. 6. 2023. Pro návštěvníky je k dispozici koupací jezero o rozloze 5 570 m2 ve tvaru nepravidelného oválu s hloubkou v plavecké části až 3,25 m a v neplavecké části do 1 m. Dále zde máte k dispozici šatny, sprchy, WC, klubovnu a stánek s občerstvením. Zatím je ve zkušebním provozu a kapacita je omezena, proto je nejlepší vyrazt sem včas ráno, otevírají v 9 hodin. Pokud se kapacita koupaliště naplní, turnikety se automaticky zavřou. Vstupné vyjde na 150 Kč. Areál biotopu Lhotka se nachází v blízkosti sídliště Novodvorská v místech bývalého koupaliště Lhotka, které bylo v provozu naposledy v 80. letech. Pak už jen chátralo, až do doby, než Praha 4 po různých peripetiích odkoupila a přeměnila na dnes krásný biotop.
 

Oblíbené biotopy jižní Moravy

Zřejmě vůbec první veřejný koupací biotop v Česku vznikl před několika lety v Kovalovicích, jihomoravské vesnici mezi Brnem a Vyškovem. Z centra obce vás k němu dovede žlutá turistická značka. Část biotopu je pro plavce, část tvoří dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vody slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek, najdete tu také hřiště na plážový volejbal a občerstvení. Otevřeno by mohlo být od konce června 2023, vstupné je za 60 korun, v červenci a srpnu za 70 Kč. Historicky druhé tuzemské přírodní koupaliště bez chemie vyrostlo v Banticích, obci mezi Lechovicemi a Znojmem. Biotop je součástí sportovního areálu s víceúčelovým hřištěm i občerstvením a je rozdělený na část pro plavce (160 cm) a pro neplavce (90 cm), pro děti je tu brouzdaliště s hloubkou vody 40 cm. Biotop je již otevřen, za vstup zaplatíte 50 Kč. Podobné členění má i přírodní koupací biotop v Bohuslavicích u Kyjova, který najdete v jižní části obce a je ukázkou toho, jak se zajímavě dá upravit staré koupaliště. Sezona letos začala 17. června 2023. Otevřeno je denně, ve všední dny od 14:00 do 21:00, o červnových víkendech a od července denně je otevřeno už od 10:00 hodin, vstupné je za 50 Kč.
 

Biotopy ve městech

Biotop RadotínDo velkých měst se biotopy sice díky své velikosti a malé kapacitě příliš nehodí, ale na předměstích zvolna začaly vznikat – jako třeba na jižním okraji PrahyRadotíně, přímo na břehu Berounky. Biotop Radotín svými rozměry venkovské kolegy hravě předčí, koupací jezero měří přibližně 62 x 75 metrů, biologické čisticí jezero je 80 metrů dlouhé a 30 metrů široké. Otevřeno je tu od 15. 5. 2023 od 10:00 do 18:00, v červenci, srpnu a září až do 20:00 hodin. Dospělá osoba uhradí za vstupné na celý den 150 korun, děti a důchodci mají vstup za 100 korun. Zaplavat si v podvečer po 16. hodině vyjde na 100 Kč (cena za 4 hodiny plavání).

biotop banticeKoupací biotopměstské části Brno-jih má tvar nepravidelného oválu a je rovněž rozdělený na plaveckou a neplaveckou část. Část pro neplavce má hloubku od 1 do 1,5 m, plavecká část pak 2 až 3 metry, nechybí ani brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 40 cm, vybavené klouzačkou, houpačkou a hříbkem. Kolem bazénu jsou umístěna dvě velká dřevěná mola, k odpočinku a relaxaci slouží i travnaté plochy a beachvolejbalové hřiště. Otevřeno je od 11. 6. 2022, a to od 10:00 do 20:00 hodin, vstupné stojí 190 Kč pro dospělé a 100 Kč por děti. Senioři zaplatí 130 Kč. Otevřeno je zde od 3. června 2023.

Na stejném principu funguje i přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí a biotopLitovli, který svým vybavením připomíná malý aquapark. Najdete tu řadu atrakcí, od skluzavek přes masážní trysky, perličková vodní křesla, skokanský můstek, šplhací síť a vlnobití až po hříbek a stříkacího delfína pro děti. Koupaliště je v sezóně 2023 otevřeno, od června do září od 10:00 do 20:00 hodin. Vstupné je za 60 Kč. Biotop Pohoda je již otevřen, v Litovli otevírají 21.6.2023. Vstup na koupaliště v Litovli stojí 80 Kč.
 

Kde se ještě můžete vykoupat v biotopech?

koupaliště LaznaŠiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem láká v letních dnech tisíce návštěvníků, a tak i zdejší aquapark patří mezi větší biotopy; koupací část má rozlohu 1 800 metrů čtverečních a maximální hloubku 3,5 metru. Pěkné je i přírodní koupaliště MalvínyTřešti, několik let dělá lidem radost také botanická a sladkovodní expozice Živá voda v obci Modrá. Kromě přírodního koupaliště tu najdete jezero s mnoha druhy ryb, pod jehož hladinou v hloubce 3,5 metru prochází osm metrů dlouhý prosklený tunel nebo nový výběh pro pratury s naučnou stezkou. Další biotopy na východní Moravě jsou v Prostřední Bečvě na Valašsku a v agroturistickém areálu Dvůr Honětice. Koupaliště ve formách vodního biotopu vznikají i v Čechách. Zatím jediné svého druhu v jižních Čechách je koupaliště Lazna v Borovanech, další biotop mají v Jincích, obci v brdských lesích mezi Příbramí a Hořovicemi. Koupání ve zdravé vodě si užijete i na Plzeňsku, a to v přírodním koupacím biotopu Blovice či v biotopu KotynkaDobřanech.
Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Biotop se nachází v místě bývalého umělého koupaliště v Bohuslavicích u Kyjova, v jihovýchodní části obce. Základem biotopu je vyvážený přírodní systém, který využívá biologické funkce rostlin k přirozenému čištění vody bez přidání chemických a desinfekčních přípravků.

Přírodní koupací biotop Blovice

Přírodní koupací biotop Blovice

V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupací biotop Jince

Přírodní koupací biotop Jince

V Jincích na Příbramsku najdete koupaliště ve formě vodního biotopu. Specialisté do vody umístili vybrané rostliny, které vodu samy čistí. Není tedy nutné přidávat do ní chemikálie, což ocení zejména ti, kteří se v chlorované vodě nemohou koupat.

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech

Koupaliště Lazna v Borovanech, ve kterém se voda čistí pomocí speciálních lagun, je jediné svého druhu v Jihočeském kraji. Díky zcela přírodnímu čištění je zde koupání vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

V Třešti na Jihlavsku najdete nové přírodní koupaliště. Jde o přírodní biotop, do vody se nesypou chemikálie. Voda je čištěna pouze protékáním částí s pískem a rostlinami.

Přírodní koupací biotop Litovel

Přírodní koupací biotop Litovel

Přijďte si do Litovle vyzkoušet výjimečnou kombinaci přírodního koupání a bazénu se zdravou vodou bez chemie čištěnou speciálními rostlinami. Čeká vás zde voda teplá až 27 stupňů, prvky jako v malém aquaparku a nové sociální zázemí.

Koupaliště Biotop Brno-jih

Koupaliště Biotop Brno-jih

Areál přírodního koupacího biotopu Brno-jih se nachází na území městské části Brno-jih. Zájmová oblast leží v blízkosti řeky Svratky, na jejím pravém břehu, ve vzdálenosti přibližně 65 m.

Koupací biotop v Radotíně

Koupací biotop v Radotíně

Biotopové koupaliště v Radotíně tvoří umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky – bez chemie, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky, kterým by chlór v klasickém koupališti vadil.

Přírodní koupací biotop Kovalovice

Přírodní koupací biotop Kovalovice

První veřejný koupací biotop svého druhu v ČR. Plavecká část je hluboká, v další části je umístěno dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vodní plochy slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek.

Biotop Jemnice

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.

Koupací biotop Studénka

Koupací biotop Studénka

Ve Studénce se během léta můžete zchladit v areálu koupacího biotopu, které vzniklo na místě bývalého městského koupaliště.

Westernové městečko Šiklův mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem

Westernové městečko Šiklův mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Přírodní aquapark na Šiklově mlýně

Přírodní aquapark na Šiklově mlýně

Koupací biotop se nachází v areálu westernového městečka Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem. K čistění vody se nepoužívají chemické přípravky, ale k odstraňování nežádoucích látek dochází pomocí přirozených biologických procesů působením mikroorganismů a vodních rostlin.

Přírodní biotop v Laškově

Přírodní biotop v Laškově

Areál bývalé plovárny v Laškově na Prostějovsku je přebudován na přírodní biotop, který slouží také ke koupání.

Koupací biotop u zámku Oslavany

Koupací biotop u zámku Oslavany

Koupací sezóna přírodního koupaliště probíká od začátku července do konce srpna, za příznivých podmínek až do září. Kromě koupání jde zde také k dispozici venkovní fitness hřiště, tenisové kurty, zámecký park nebo dětské hřiště.

Biotop Kotynka v Dobřanech

Biotop Kotynka v Dobřanech

Největší český přírodní biotop Kotynka najdete v Dobřanech, asi 10 km od Plzně. Je unikátní biologickým čištěním vody pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami a bez chemických úprav. Koupat se zde mohou i alergici.

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Koupací biotop Pilař ve Voticích

Přírodní koupací biotop, koupaliště bez chemie, se ve Voticích nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupací jezírko v areálu Chateau Mcely

Přírodní koupací jezírko v areálu Chateau Mcely

V pětihektarovém anglickém parku, který zámek obklopuje, si můžete vychutnat odpočinek na lehátkách, ve venkovní vířivce a saunovém domečku nebo se osvěžit v koupacím přírodním jezírku.

Přírodní biotop Otaslavice

Přírodní biotop Otaslavice

Obec na Prostějovsku otevřela zmodernizované přírodní koupaliště. Alergici se tak zde nemusí obávat chemicky upravené vody.

Přírodní koupací biotop Bečva

Přírodní koupací biotop Bečva

Koupací biotop Prostřední Bečva, ležící v Beskydech, je­ koupaliště, které nepotřebuje žádnou chemii. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami.

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.

Dvůr Honětice s přírodním koupacím biotopem

Dvůr Honětice s přírodním koupacím biotopem

Rekreační areál v původním historickém zemědělském dvoře s přírodním koupacím biotopem, restaurací, penzionem a kempem s chatkami.

Přírodní biotop Paseka

Přírodní biotop Paseka

Pasecké koupaliště je považováno za jedno z nejpříjemnějších a nejkrásnějších míst v regionu vhodných k rekreaci.

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.

Přírodní koupací biotop Bantice

Přírodní koupací biotop Bantice

V obci Bantice najdete koupací biotop – přírodní koupaliště bez chemie s víceúčelovým hřištěm i občerstvením nabízí výborné koupání s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin.

Park Louka – největší OCR park v Česku

Park Louka – největší OCR park v Česku

V Parku Louka je nově otevřen Titan Park, největší OCR park v ČR (OCR – obstacle course race = překážkové závody typu Spartan Race apod.). S rozlohou 3 ha je Titan Park největším OCR parkem v ČR a třetím největším parkem v EU.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty