Úvod > Aktuality > Šest nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurova Rozmarného léta

Šest nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurova Rozmarného léta

Vydáno 30. srpna 2017 Letní sporty
Rosničky slibují hezké a teplé počasí přinejmenším do poloviny září, pojďme se proto podívat na pár opravdu zvláštních míst. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky – a pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné babí léto na retro plovárnách!
Jsou ideální volbou pro ty, kteří sní o nostalgii dávných dob, kdy ke koupání stačila deka a opalovací krém. Tady vládne klid a voní voda, slunce, louka a les. Má to jediný háček: některá zařízení uvádějí, že jsou v provozu jen do konce srpna – i když zrovna v letošním horkém létě se dá očekávat, že svou otvírací dobu o pár dní či týdnů prodlouží.
 

Plovárna Dachova u Hořic

První koupaliště ve stylu rozmarného léta se jmenuje Dachova a leží v lese severně od Hořic poblíž vesničky Dachovy; uvidíte je ze silnice, když pojedete směrem na Miletín. Cítíte tu prvorepublikovou atmosféru? Není divu, sluneční lázně vznikly v roce 1925 podle projektu profesora hořické kamenosochařské školy Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka; retro styl navozuje hlavní budova zdobená hrázděním a vitrážemi, dřevěné kabinky, písečná pláž i dřevěný ostrůvek uprostřed hladiny. O kvalitní vodu se stará dno vyložené pískovcovými deskami a hlavně přítok křišťálově čisté vody z okolních zalesněných svahů. Břehy lemuje travnatá pláž zčásti stíněná stromy a menší písečná, je tu i hřiště, sprchy a stánky s občerstvením.
 

Koupaliště Mšeno

O pár let mladší je koupaliště ve Mšeně u Mělníka, postavené v roce 1932. Také sem proudí voda ze skalního pramene, i v parném létě patřičně chladivá, a protože areál není nijak rozlehlý, všude je to blízko. Jedinečnou atmosféru podtrhla nedávná rekonstrukce, která lázním dala starosvětský šmrnc, k dispozici je travnatá pláž, malé brouzdaliště, převlékárny a pěkné hřiště pro děti.
 

Čtyři lesní koupaliště a jedna novinka pro rok 2018

Ve stejném roce jako plovárna ve Mšeně zažila svou první sezonu lesní plovárna Sejfy, která leží severně od Mladých Buků. Přestože v bazénu s postupně se svažujícím dnem je voda studenější než na jiných koupalištích, bývala tu od samého začátku hlava na hlavě. Můžete se tu také ubytovat a k dispozici je i celá řada sportovišť.

Dalším oblíbeným místem pro ty, kteří už mají dost přecpaných aquaparků, je lesní koupaliště mezi Velkým Šenovem a Mikulášovicemi na Šluknovsku. Jsou tu tři vzájemně propojené nádrže lemované travnatými plážemi, skokanská věž, dětská skluzavka a brouzdaliště, vodu sem přivádí lesní prameny. Studenější vodu má i koupaliště U Libuše, které najdete v Lulči u Vyškova. Bylo otevřeno v roce 1939 v bývalém kamenolomu, který pár let předtím zatopila voda.

Historie legendárního koupaliště JurečekŘíčanech se také začala psát za první republiky. Víte, že ho proslavil herec Oldřich Nový a plovárnu s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem si zamiloval natolik, že si dokonce poblíž pronajal domek?

A nakonec tip pro vás, kteří příští rok v létě plánujete cestu do Liberce: vyzkoušejte obnovené lesní koupaliště v Lidových sadech, srdeční záležitost mnoha lidí z města i okolí. Letos se proměnilo ve velké staveniště, ale příští sezonu by mělo přivítat ve velkém stylu.
 

Co by vás také mohlo zajímat?

  • Na lehké retro sází atmosféra Tyršovy plovárny ve Vysokém Mýtě, která první sezonu zažila v létě 1933. Najdete tu například původní převlékací kabinky, ale nechybí ani moderní lákadla v podobě tobogánu a rodinné skluzavky.
  • Retro návrat připomíná elegantní Plovárna na výsluní, která letos vznikla v Úvalně u Krnova v těsné blízkosti známé rozhledny Hanse Kudlicha. Raritou přírodního koupacího biotopu je poloha na kopci a tudíž nádherný výhled do krajiny.
  • Trochu podobný lesním koupalištím, ale volně přístupný je malý Jadran aneb zatopený lom u Mariánského mlýna na Janičově vrchu u Mikulova. Koupání je možné pouze na vlastní riziko.
  • Kde si nejlépe připomenete Rozmarné léto Vladislava Vančury? Při výletu do Davle a na Zbraslav. Majitel říčních lázní Antonín Důra skutečně existoval; jmenoval se Antonín Šůra a na Zbraslavi šéfoval dvěma říčním plovárnám. V době jejich největší slávy lidé zbraslavské říční lázně nazývali „pražské Ostende“ a mohli jste tu potkat řadu známých osobností.
Lesní plovárna - Retropark Sejfy Mladé Buky

Lesní plovárna - Retropark Sejfy Mladé Buky

Areál lesní plovárny Sejfy se nachází 1 km severně od Mladých Buků. V areálu je možno ubytování v chatkách a hlavně koupání v 50m bazénu s postupným dnem. Přírodní charakter plovárny vytváří příjemné prostředí pro relaxaci a zároveň nabízí dostatečný prostor pro sportovní aktivity.

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna je na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích již od roku 1933. Původní velkorysé koncepci dostála plovárna až nejnovější rekonstrukcí, která probíhala od listopadu 2009 do července 2010.

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice sice není klasický aquapark s tobogány a skluzavkami, ale nabízí 25 m dlouhý bazén se čtyřmi dráhami, zážitkový bazén se skákacím zálivem, chrliči, masážními tryskami,lehátky, bublery a opravdu divokou řekou.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Plovárna Na výsluní - koupací biotop v obci Úvalno

Plovárna Na výsluní - koupací biotop v obci Úvalno

Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky

Letní rekreačně-sportovní areál Plovárny ve Středoklukách s travnatým povrchem. Návštěvníci mají k dispozici víceúčelová hřiště, vodní plochu a restauraci. Děti rády využijí dětské hřiště přímo v areálu.

Říční ostrov Santos

Říční ostrov Santos

Ostrov Santos je součástí Lesoparku Luh a leží mezi řekou Otavou a Mlýnským potokem. Najdete zde velké moderní dětské hřiště i příjemné posezení s občerstvením. Ostrov je během letních měsíců dějištěm mnoha kulturních a sportovních akcí.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit.

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Jedna z největších a nejstarších plováren v ČR (založena r. 1933). Svým návštěvníkům nabízí tobogán, skokanský můstek, skluzavku. Ke sportovnímu vyžití je zde plážový volejbal, stolní tenis a nohejbal.

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Přírodní koupací biotop Blovice

Přírodní koupací biotop Blovice

V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupací biotop Bečva

Přírodní koupací biotop Bečva

Koupací biotop Prostřední Bečva, ležící v Beskydech, je­ koupaliště, které nepotřebuje žádnou chemii. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami.

Přírodní koupací biotop Kovalovice

Přírodní koupací biotop Kovalovice

První veřejný koupací biotop svého druhu v ČR. Plavecká část je hluboká, v další části je umístěno dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vodní plochy slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek.

Přírodní koupací biotop Litovel

Přírodní koupací biotop Litovel

Přijďte si do Litovle vyzkoušet výjimečnou kombinaci přírodního koupání a bazénu se zdravou vodou bez chemie čištěnou speciálními rostlinami. Čeká vás zde voda teplá až 27 stupňů, prvky jako v malém aquaparku a nové sociální zázemí.

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

V Třešti na Jihlavsku najdete nové přírodní koupaliště. Jde o přírodní biotop, do vody se nesypou chemikálie. Voda je čištěna pouze protékáním částí s pískem a rostlinami.

Lázně Mšené - oáza klidu a pohody nedaleko Prahy

Lázně Mšené - oáza klidu a pohody nedaleko Prahy

Vedle tradičních léčebných slatinných zábalů, vodních a perličkových koupelí, podvodních i klasických masáží, elektroléčby, parafinu, skotských střiků a reflexní terapie si jistě vyberete i ze speciální nabídky čínských, thajských a medových masaží, medovo-mléčných zábalů, bylinných koupelí.

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Zatopený lom, který byl ve třicátých letech 20. století přebudován na přírodní koupaliště, je ideálním místem pro ty, kteří nemají rádi klasické bazény.

Koupaliště Mšeno u Mělníka

Koupaliště Mšeno u Mělníka

V obci Mšeno u Mělníka najdete malé, více než 75 let staré, nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy - plovárna s restaurací

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy - plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Koupací biotop v Radotíně

Koupací biotop v Radotíně

Biotopové koupaliště v Radotíně tvoří umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky - bez chemie, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky, kterým by chlór v klasickém koupališti vadil.

Přírodní plovárna ve Volyni - nejstarší plovárna v ČR

Přírodní plovárna ve Volyni - nejstarší plovárna v ČR

Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.

Přírodní koupací biotop Jince

Přírodní koupací biotop Jince

V Jincích na Příbramsku najdete koupaliště ve formě vodního biotopu. Specialisté do vody umístili vybrané rostliny, které vodu samy čistí. Není tedy nutné přidávat do ní chemikálie, což ocení zejména ti, kteří se v chlorované vodě nemohou koupat.

Biotop Kotynka v Dobřanech

Biotop Kotynka v Dobřanech

Největší český přírodní biotop Kotynka najdete v Dobřanech, asi 10 km od Plzně. Je unikátní biologickým čištěním vody pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami a bez chemických úprav. Koupat se zde mohou i alergici.

Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Přírodní koupací biotop Bohuslavice

Biotop se nachází v místě bývalého umělého koupaliště v Bohuslavicích u Kyjova, v jihovýchodní části obce. Základem biotopu je vyvážený přírodní systém, který využívá biologické funkce rostlin k přirozenému čištění vody bez přidání chemických a desinfekčních přípravků.

Přírodní koupací biotop Bantice

Přírodní koupací biotop Bantice

V obci Bantice najdete koupací biotop - přírodní koupaliště bez chemie s víceúčelovým hřištěm i občerstvením nabízí výborné koupání s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin.

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech

Koupaliště Lazna v Borovanech, ve kterém se voda čistí pomocí speciálních lagun, je jediné svého druhu v Jihočeském kraji. Díky zcela přírodnímu čištění je zde koupání vhodné i pro alergiky.

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.

Další aktuality

18.6.
2018
Bělské balónové hemžení odstartuje ve čtvrtek

Bělské balónové hemžení odstartuje ve čtvrtek

Střední Čechy | Letní sporty
28.5.
2018
Připravte dětem na Den Dětí moře zábavy v Aquapalace Praha!

Připravte dětem na Den Dětí moře zábavy v Aquapalace Praha!

Střední Čechy | Letní sporty
16.5.
2018
Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Střední Čechy | Letní sporty