Úvod > Aktuality > Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Šest míst, kde si užijete noc ve dne, aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Vydáno 30. září 2017
Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.
Právě takhle se chovají obyvatelé tmavé části pavilonu Indonéská džunglezoologické zahradě v Praze. Přes den je tu tma, zato večer, kdy návštěvníci odejdou, se rozsvítí světla a všechna noční zvířata se uloží ke spánku podobně jako ve volné přírodě.
 

Tma v pražské zoo

Pavilon Indonéská džunglepražské zoologické zahradě samozřejmě nemá jen část pro noční a soumračné živočichy. Hlavní expozice se spoustou jezírek, skal, jeskyní, stromů a skleníkem napodobuje tropický deštný les, velkou plochu zabírá také venkovní voliéra. Žijí tu především orangutani, giboni či makakové, nejrůznější obratlovci z tropických lesů indo-australské oblasti, ale také ryby, varani komodští, vodní želvy, malí savci a ptáci. A samozřejmě společně s nimi také již zmínění kuskusové pozemní, nepříliš známí australští vačnatci, které v zoologických zahradách uvidíte jen ojediněle.

Ve světelných režimech den a noc pracuje také velemlokárium, jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa, velemloky čínské. V pěti kaskádovitě uspořádaných nádržích začíná den ráno v 9 hodin, odpoledne po druhé hodině začíná „modrý“ noční režim, kdy velemloci bývají mnohem aktivnější. Nepřehlédnutelný je zejména Karlo, se 155 centimetry a 26,5 kilogramy největší velemlok v Evropě, kterého do Prahy půjčila zoo z německého Karlsruhe.
Mezi novinkami, které pražská zoo plánuje na dalších několik let, nechybí tropický pavilon Amazonia, Krysárium s krysami a potkany, a také nové a větší Nokturno s nočními živočichy – aneb další místo, kde se ve dne ponoříte do hluboké noci.
 

Tajemné noci v zoo v Plzni, Olomouci a Ostravě

Když vstoupíte hlavním vchodem do zoologické zahradyPlzni a vydáte se rovně rovnou za nosem kolem výběhu lvů, první budovou po vaší pravé ruce bude pavilon Tajemný svět africké noci. Také tady zažijete ve dne noc, protože tu žijí větší i menší afričtí savci se soumračnou a noční aktivitou – kaloni, damani, langusty, promyky a desítky dalších druhů.

Kuriózním zážitkem je i prohlídka pavilonu netopýrů v zoologické zahraděOlomouci, kde kromě několika druhů zvířat s noční aktivitou žijí kaloni zlatí. Hraje tu příjemná tichá hudba, jednotlivé kóje a ubikace jsou lehce barevně nasvícené, na stropě se třpytí „hvězdná obloha“. Protože kaloně od návštěvníků odděluje jen vysoké sklo, ovšem prostor nad vašimi hlavami je volný, nic jim nebrání v letecké akrobacii. Šustění křídel a pohyb v tmě vás určitě překvapí!

Pavilon nočních zvířat s obráceným režimem dne a noci má i zoologická zahrada v Ostravě. Jmenuje se Noční Tanganika a počítače v něm umí věrohodně simulovat jak ranní rozednívání a večerní stmívání, tak růst teploty od ranního chladu po odpolední vedra. V modrém světle imitujícím měsíční svit můžete pozorovat například komby, osináky, ježky, krajty, noční ryby nebo obří mnohonožky. Skutečným unikátem jsou však damani stromoví, drobní savci příbuzní slonům. Kromě Ostravy je můžete vidět už jen v zoo ve Dvoře Králové.
 

Kde si také užijete noc ve dne?

  • Také v zoologické zahradě Jihlava mají malý noční pavilon; je součástí africké vesnice Matongo a společně s kaloni rodriguezskými v něm najdete ježky bělobřiché. Navíc se tu občas pořádají akce s netopýřím programem; kromě pozorování lovících netopýrů a jejich sledování s ultrazvukovým detektorem bývá jejich součástí také ochutnávka jídelníčku netopýrů a kaloňů.
  • Obrácený denní režim, tedy ve dne noc a v nočních hodinách simulované denní světlo, budou mít i obyvatelé nového nočního pavilonu, který vzniká i v Jihočeské zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou. Uvidíte tu několik druhů zvířat především z euroasijské oblasti, na kterou se v Hluboké specializují, od sov a netopýrů až po plchy, lasičky, ženetky či dikobrazy.
Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém - můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Zoo Děčín - unikátní expozice Rajské ostrovy

Unikátní expozice s velkým akváriem, která nemá v našich končinách obdoby. Celkem 4 patra nové zrekonstruované budovy nabízí návštěvníkům pohled na vybrané světové oblasti, jejich faunu i floru. Představuje ohrožené druhy plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých.

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Krmení živočichů v Mořském světě Praha

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Každé úterý, středu a čtvrtek zde probíhá krmení živočichů.

Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

Noční prohlídka s krmením žraloků v Mořském světě

Mořský svět je ideální místo pro prožití rodinného výletu. A to nejen ve dne, ale také večer! Každý poslední pátek v měsíci se zde koná noční prohlídka spojená také s krmením žraloků.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.