Úvod > Aktuality > Sedm tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Sedm tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Vydáno 27. října 2017 Životní styl
Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Že klid a ticho uprostřed panenské přírody si můžete užívat i v dnešní uspěchané době, o tom vás přesvědčí třeba Tereziiny Lázničky, jediný penzion uprostřed anglického parku v Česku, v bývalém letním sídle hraběte Buquoye. Někdo už možná tuší, jiným napovíme: stojí v Terčině údolí u Nových Hradů a božský klid si tu užijete hlavně v podvečer, když odejdou poslední návštěvníci parku.
 

Lázničky v Terčině údolí

O Terezině či Terčině údolí se často píše jako o ztraceném ráji na konci světa, v Novohradských horách. Upřímně řečeno tenhle koutek jižních Čech nabízí ještě zastrčenější místa, ale co do krásy se Terčině údolí vyrovná jen máloco. Jeho zrod měl v polovině 18. století na svědomí hrabě Jan Nepomuk Buquoy s manželkou Terezií a hlavně s celým štábem zahradníků, podoba parku pak vyšla z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquese Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě. Na základě stejných myšlenek vznikly ve stejné době další podobné krajinné parky, například zámecký park v Krásném Dvoře, park kolem zámku Veltrusy, park ve Vlašimi či Lednicko-valtický areál. Také v Terčině údolí si prohlédnete drobné romantické stavby – třeba torzo Modrého domu, kde hraběnka trávila letní měsíce, umělý vodopád, Švýcarskou chatu nebo empírovou budovu lázní. Dlouho chátraly, ale před časem se probudily k novému životu a dnes coby Tereziiny Lázničky nabízejí odpočinek v soukromí a v přírodním parku, kde si místo světel velkoměsta užijete hvězdy na nebi, podbarvené šuměním říčky Stropničky. Anebo kneippovací chodníky, leží jen pár kroků od lázniček!
 

Bylinné lázně na Šumavě a v Beskydech

Rašeliny a jíly ze Šumavy, čerstvé byliny sbírané na horských pastvinách, bylinné koupele i parní lázně, zábaly a masáže, to je hlavní nabídka Šumavských bylinných lázníParkhoteluKašperských Horách. Lázeňský hotel v anglickém stylu sice stojí v centru města, ale pokud Kašperské Hory znáte, dobře víte, že nejsou nijak rozsáhlé, a tak se z meditační zahrady otvírá ničím nerušený výhled přímo na hrad Kašperk. Výhodou jsou i staré štoly, v nichž se těžilo zlato; v hotelu je skalní jeskyně, využívaná pro speleoterapii a posílení organismu. Ovšem pozor, hotel je určený jen pro dospělé a neubytují vás tu s dětmi do 15 let.

Další bylinné lázničky objevíte v Beskydech, v Komorní Lhotce. Na přípravu koupelí se tu používá pramenitá voda z hory Godula a bylinky, protože prý „…není na světě bylina, aby na něco nebyla“. Příjemný a účinný odpočinek těla i duše můžete doplnit masážemi a popíjením bylinných čajů.
 

Dovolená pro vaše plíce

Vzdušné a sluneční lázně dřív bývaly součástí kdejakého lázeňského střediska a jejich móda se zvolna vrací. Na pověst místa, které díky unikátní poloze v nadmořské výšce kolem 900 metrů leží většinu roku nad úrovní smogového mraku, vsadilo BeneckoKrkonoších. Kromě pobytu v čistém a voňavém vzduchu si tu užijete také spousty slunečných dnů bez inverze a fantastické výhledy až sto kilometrů daleko, například za jasného počasí bývají vidět Trosky nebo Ještěd.
 

Bylo tu, není tu…

  • Při wellness pobytu na zámku v Hrádku u Sušice můžete vzpomínat na nedaleké lázně u obce Odolenov. Svého největšího věhlasu dosáhly v druhé polovině 19. století a dnes už je jejich sláva dávno pryč, zůstal jen pramen slabě radioaktivní vody, který se prý pomalu přibližuje ke kapli Panny Marie Pomocné na úbočí Svatoboru. Až vytryskne pod oltářem, nastane prý konec světa.
  • Vyhlášeným lázeňským letoviskem bývala za první republiky dnešní pražská čtvrť Klánovice. Vzdušné lázně sice už zanikly, ale dnes se Klánovice díky nejčistšímu životnímu prostředí v hlavním městě a rozlehlým lesům označují za zelené plíce Prahy. Je to oblíbený cíl procházek, z centra města jste tu vlakem za dvacet minut.
  • Karlových Varech jsme symbolicky začali a Karlovými Vary také skončíme. Jejich sláva se sice začala rodit už za Karla IV., ale na přelomu 17. a 18. století jim přibyl velký konkurent: když hrabě Špork v Kuksu vytvořil lázeňskou meditativní oázu, která prý neměla v Evropě obdoby. Tyto lázně ale existovaly jen pár desítek let, do roku 1740, kdy celé labské údolí zničila povodeň.
Bylinné lázničky - harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky - harmonie těla a duše v Komorní Lhotce

Bylinné lázničky se nachází na okraji obce ve svahu beskydské Goduly. Jejich poloha na okraji lesa jim zajišťuje dostatečný klid a současně dobrou dostupnost.

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Moderní nový lázeňský balneoprovoz ve zcela unikátním a jedinečném historickém interiéru v Kašperských Horách.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Kneippovací chodníky v Terčině údolí

Kneippovací chodníky v Terčině údolí

Terčino údolí patří díky své poloze a výjimečným klimatickým podmínkám k místům, které byste na Novohradsku neměli opomenout. Zpestřete si procházku tímto krásným údolím na přírodním Kneippovacím chodníku, který nabízí přirozenou reflexní masáží plosek nohou.

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.