Úvod > Aktuality > Sedm skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Sedm skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Vydáno 13. června 2018 Zážitky
Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
Ta první se nabízí už v sobotu 16. června, kdy se v Rožmitálu pod Třemšínem konají Slavnosti královny Johanky. Podobně jako na jiných akcích jsou návštěvníci v historických kostýmech vítáni – a navíc pokud nemáte vlastní oděv, můžete si ho zdarma vypůjčit v Podbrdském muzeu, nejpozději v pátek 15. června.
 

Průvody královen a králů v Rožmitále a Kutné Hoře

Královna Johanka, druhá manželka Jiřího z Poděbrad, se v Rožmitálu zřejmě kolem roku 1430 narodila a pravidelně se sem vrací na Slavnosti královny Johanky. Program je pestrý a v kostýmu si ho náležitě užijete, ať už si vyberete dobové hry v zámecké zahradě, rytířský turnaj, jarmark na náměstí anebo středověké ležení s ukázkami zbraní a zbrojí. Historický průvod s korunovací královny Johanky se koná v sobotu 16. června odpoledne.

Další příležitost obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů, máte hned následující víkend: Královské stříbření vrací Kutnou Horu na začátek 15. století, do dob panování krále Václava IV. Průvody procházejí městem během soboty i neděle 23. a 24. června, chybět nebude ani pochodňový průvod, turnaj nebo Stříbrná mše v chrámu sv. Barbory. Kdo dorazí v historickém kostýmu, získá výraznou slevu na vstupném!

Kostýmy se sice v Kutné Hoře nepůjčují, ovšem na webové stránce akce najdete obrázky gotických oděvů pro inspiraci a v informačním centru Českého muzea stříbra v Barborské ulici se dá koupit publikace s ukázkami dobového oblečení a konkrétními střihy.
 

Do Krumlova na Slavnosti pětilisté růže

Kdo přijede v historickém kostýmu na Slavnosti pětilisté růže do Českého Krumlova, nezíská slevu, ale bude mít vstup úplně zadarmo. Ovšem protože město se na tři dny od pátku 22. do neděle 24. června vrací do dob posledních Rožmberků, je třeba dodržet dobový styl gotiky, renesance či baroka. Striktní pravidla platí zejména pro ty, kdo se chtějí účastnit některého z průvodů: kostýmy včetně doplňků předem schvaluje hlavní kostymérka, navíc se musíte účastnit nácviku a všech zkoušek. A kde všude budou krásné šaty k vidění? V pátek v podvečer na Rychtářském průvodu v renesančním stylu a při večerním ohňovém průvodu, inspirovaném obdobím gotiky, v sobotu odpoledne na slavnostním průvodu městem a večerním ohňovém průvodu i na závěrečném nedělním průvodu, který naváže na partii živých šachů u otáčivého hlediště v zámecké zahradě.

Dobové oblečení se dá vypůjčit pouze po předchozí rezervaci, veškeré informace najdete na webových stránkách akce.
 

Další tipy?