Úvod > Aktuality > Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi
Kultura

Sametová revoluce slaví 30 let, vzpomínat se bude po celé zemi

  • Vydáno13. listopadu 2019
Je tomu už zřicet let, co cinkot klíčů, davy na Václavském náměstí a český disent rozhodly o dalším politickém vývoji Československa. Oslavte s portálem Kudy z nudy výročí pádu komunistické strany a zavzpomínejte při akcích po celém Česku na legendární hesla sametové revoluce, písně Karla Kryla i studenty, kteří bojovali za svobodu.
17. listopad patří mezi nejvýznamnější data české historie. Roku 1939 se studentstvo vydalo do ulic, aby uctilo památku studenta Jana Opletala a dělníka Václava Sedláčka, kteří zahynuli při násilném potlačení pokojné demonstrace 28. října 1939. Na protesty, v něž se proměnil Opletalův pohřeb, zareagovali nacisté uzavřením vysokých škol, masovým zatýkáním a popravou devíti univerzitních studentů. Roku 1941 byl proto v Londýně 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

Přesně o 50 let později se toto datum stalo znovu důležitým milníkem československých dějin. Tentokrát vyšly do ulic statisíce lidí protestovat proti vládě jedné strany. Cinkot klíčů, zpěv národní hymny a hesla jako „Jakeše do koše!“ či „Máme holý ruce!“ se stala symboly poklidného převratu, který do dějin vstoupil pod názvem sametová revoluce. A právě 30. výročí této významné události si celé Česko připomene. Kam se tedy vydat za oslavami?
 

Praha

korzo národníTradičním centrem oslav je samozřejmě Praha. Navštívit můžete v den významného výročí třeba velkou pouliční slavnost s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní. Na Národní třídě budou v tzv. Obýváku Václava Havla číst z jeho děl Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dana Němcová, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Lenka Klicperová, Michael Žantovský a další. aké události předznamenaly pád režimu? Jaká očekávání měli protestující občané? Jak učit o těchto událostech dnešní žáky?  Všechny tyto otázky zodpoví Vzdělávací tramvaj. Další z akcí je Studentský Albertov anebo rekonstrukce průvodu z roku 1989 z Albertova na Národní třídu.

václavákHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. A určitě si nenechte uijít ani videomapping k výročí sametové revoluce na historické budově Národního muzea. Součástí sametových oslav bude také satirické Sametového posvícení karneval, pořádaný v centru Prahy občanskými iniciativami, které se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. Satirické masky v nadživotní velikosti představují při průvodu palčivá témata dnešní společnosti. Průvod vychází 17. listopadu ve 14:30 z Kampy.
 

Brno

Brněnský sedmnáctýMezinárodní den studenstva a sametovou revoluci si připomenou také v Brně tematickou akcí Brněnský sedmnáctý. Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Hudební produkce, vystoupení řečníků a promítání dobových záběrů čeká zájemce také v Kobližné ulici a na Malinovského náměstí, a to v rámci akce Nezapomeňme – 30 let svobody v Brně.

Pro oživení programu na náměstí budou probíhat na několik místech drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V blízkém okolí náměstí Svobody vzniknou tři vnitřní scény, na které připravujeme promítání, literární program a diskuze. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.
 

Kroměříž

Karel KrylZavzpomínat na události sametové revoluce můžete také v Kroměříži, kde se v neděli 17. listopadu chystá opět tradiční pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla spojená s výročím sametové revoluce, při které se zapalují svíčky Expozici Karla Kryla.

Letos bude na programu pásmo Krylových písní a básní, se kterým vystoupí od 16 hodin kytarista Tomáš Olšina. Celý den bude do muzea vstup zdarma.
 

Ostrava

ostravaTaké v Ostravě si připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.
Město Ostrava s dalšími organizacemi připravilo pro program SametOVA!!! ve dnech 15. až 18. listopadu besedy, přednášky, scénické čtení, výstavu, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení nebo happening.

V diskuzích vystoupí tehdejší studenti a budou hovořit s veřejností i dnešním studenty o situaci na Ostravsku v listopadu 1989, o reakcích veřejnosti, ale i o tom, zda listopad 1989 naplnil očekávání a zda studenti mohou něco změnit i v současnosti. Zajímavý program nabízejí scénická čtení, uskuteční se happening s lidským řetězem podobným tomu, který vytvořili Ostravané v listopadu 1989, koncerty projekce dokumentů a vše završí nová hra Tomáš Vůjtka.


Plzeň

plzeň historický busPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Cestou svobody provede návštěvníky tištěný průvodce s konkrétním programem jednotlivých zastavení, propojí tak místa všech akcí zapojených do oslav. Program je zdarma k dispozici v Informačním centru města Plzně. Jedním zastavením na Cestě po svobodě bude také Západočeské muzeum v Plzni se svojí výstavou Listopad 1989 aneb Na podzim padá listí a komunisti.

město PlzeňV jihozápadním rohu náměstí Republiky přichystá scénu Paměť národa Plzeňský kraj. Řečniště, které zde vzniklo improvizovaně rovněž v roce 1989, nabídne řečníky z řad pamětníků, ale i otevřený hyde park pro veřejnost. Svoji roli v programu sehraje bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké 42, které se zcela výjimečně otevře v jeho dolních prostorách.

Výjimečné budou také Retroprocházky Plzní, které připravují průvodci z plzeňského informačního centra na náměstí Republiky. Speciální komentované prohlídky budou tentokrát zaměřené na to, jak se v Plzni žilo před rokem 1989. Vstoupíte do Plzně, kdy se na vstupenky do kina Moskva stály fronty, neexistovala Americká třída a luxusní zboží včetně džínů se dalo koupit za bony jenom v TUZEXu...
 

České Budějovice

Budějovický ManifestV jihočeské metropoli se připravuje Budějovický Manifest – Festival Svobody. Ten vypukne už 14. listopadu a potrvá až do neděle 17. listopadu 2019.

Celé čtyři dny se návštěvníci budou moci těšit na koncerty, divadelní představení, filmová promítání a samozřejmě oblíbený interaktivní program. Na desátém ročníku největšího podzimního klubového festivalu v jižních Čechách bude k vidění více než 30 umělců a uměleckých uskupení z tuzemska i ze zahraničí. V neděli v podvečer proběhne na Náměstí Přemysla Otakara II. shromáždění a pietní vzpomínka na události roku 1989.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura