Úvod > Aktuality > Samhain, nejtajemnější noc roku, můžete oslavit v Prášilech na Šumavě

Samhain, nejtajemnější noc roku, můžete oslavit v Prášilech na Šumavě

Vydáno 26. října 2015 Zážitky
Archeopark Prášily, kde návštěvníci mají možnost vidět jak žili Keltové, v sobotu 31. října 2015 slaví Samhain. Nejtajemnější noc roku tady přinese připomínku tohoto keltského svátku. Pro návštěvníky je zde připraven průvodce, který vás zasvětí do života našich předků - co a jak dělali celý den, jak bojovali a jak slavili tuto tajemnou noc.

Na přelomu října a listopadu obvykle slavíme Dušičky nebo stále rozšiřující se Halloween. Málokdo však ví, že již naši předkové tuto noc považovali za jednu z nejtajemnějších v roce. V tomto čase je den kratší a kratší, tma přibývá, tepla naopak ubývá a na nás přichází nostalgie a melancholie. Lidé od pravěku věřili v posmrtný život a právě v uvedenou noc přicházeli z mlh Avalonu duše mrtvých předků. Například Keltové zapalovali nové ohně v domech, v blízkosti velkých kamenů, na posvátných místech nebo svatyních, aby bloudící duše našly to správné místo k odpočinku a setkání. Bývalo také zvykem přichystat poutníkům z Jiného světa i pohoštění.

Místem, kde ožívají staré tradice života našich předků je i Archeopark Prášily, kde návštěvníci mají možnost vidět jak žili Keltové. Program je připraven v sobotu od 11 do cca 19 hodin a budete se moci zapojit do hry o krále hostiny, uvidíte ukázku hostiny (pečené maso a medovina) a komentovanou ukázku rituálu. K dispozici bude také komentovaná prohlídka.
Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Na Housově mlýně v Táboře Vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, školy šermu.

Archeopark Prášily

Archeopark Prášily

Archeopark v Prášilech na Klatovsku opakovaně zničil požár. Sdružení Keltoi, které Archeopark Prášily provozuje, by se chtělo pokusit o obnovu stavby.

Samhain na zámku Nižbor

Samhain na zámku Nižbor

Přijďte strávit příjemné podzimní odpoledne do společnosti Keltů.