Úvod > Aktuality > Rozhlédněte se po Krnově, městě rozhleden

Rozhlédněte se po Krnově, městě rozhleden

Vydáno 1. srpna 2018 Příroda
Krnov je město rozhleden, v jeho blízkém okolí najdete rovnou čtyři. Upoutá vás pohled nejen na město, ale také nádherné výhledy na východní část Hrubého Jeseníku a na Nízký Jeseník. První rozhlednu objevíte na jihovýchodním okraji města, na vrchu Cvilín. Naučná stezka vás po pár kilometrech dovede k rozhledně Hanse Kudlicha nad Úvalnem. Další vyhlídková věž stojí na kopci Vyhlídka u Ježníku, čtvrtá a zřejmě nejzajímavější – je rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtice. Má dvě věže; na jednu stoupá schodiště, vrcholky věží jsou propojeny můstkem.

Rozhledna Cvilín s hradem Šelenburk

Rozhledna CvilínRozhledna Cvilín byla vybudována v roce 1903 a byla pojmenována Liechtensteinova po svém bohatém mecenáši. Původně měla nahoře ještě malou boční věžičku, ale dnes po ní zůstaly jen schůdky. Rozhledna má výšku 29 m, na vyhlídkovou plošinu vede 144 schodů. Vrch jménem Cvilín se zvedá na jihovýchodním okraji Krnova a vyznačuje se dvěma vrcholy. Na vzdálenějším se nalézají zříceniny gotického hradu Šelenburk a bližší kopec upoutává siluetou barokního poutního kostela a věže rozhledny. Na východě při dobré viditelnosti uvidíme nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Radhošť, Smrk a Lysou horu. Západním směrem lze spatřit vrcholky Hrubého JeseníkuPradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny a Biskupskou kupou.

Hrad Šelenburk, kontroloval důležitou stezku probíhající údolím podél řeky Opavy do Krnova a dále do Slezska. Torzo mohutné válcové věže o průměru 14 m je vysoké 8,5 m vysoké, čímž je největší v české části Slezska. Zřícenina je volně přístupná.


Kdo byl Hans Kudlich? Dozvíte se na rozhledně

Rozhledna Hanse KudlichaRozhledna Hanse Kudlicha stojí nad obcí Úvalno mezi Opavou a Krnovem. Kamenná obnovená rozhledna z roku 1913 ve svém přízemí ukrývá obdélnou klenutou prostoru - mauzoleum Hanse Kudlicha (1823-1917), úvalenského rodáka, lékaře a poslance Rakouského říšského sněmu, který bojoval za zrušení roboty. Rozhledna vznikla při příležitosti jeho devadesátých narozenin. Když Dr. Kudlich po čtyřech letech zemřel, byly jeho ostatky uloženy v mauzoleu ve spodní části věže. Spolu s ním odpočívá v mauzoleu také jeho žena.

Rozhledna má celkovou výšku 22 m, vyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m. Otevřená je o prázdninách denně a jinak jen o víkendech a svátcích. O víkendech také poblíž funguje i restaurace Strážiště s venkovním posezením, houpačkami a prolézačkami. O prázdninách je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné stojí 20 Kč, za 10 Kč vám zde zapůjčí dalekohled.
 

První krnovská rozhledna stávala na Ježníku

Rozhledna na Ježníku je další možností, jak si prohlédnout Krnov pěkně z výšky. Je možno je doporučit všem, kteří vyhledávají odpočinek v klidném prostředí.

Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou z roku 1894, kterou zde nechal vybudovat Moravskoslezský sudetský horský spolek. Dřevěná trámová věž byla zcela první rozhlednou v okolí Krnova. Slavnostní otevření se uskutečnilo 17. června 1894 za velké účasti obyvatel Krnova i okolních obcí. Zaznělo v nich mimo jiné poděkování majiteli rozsáhlých okolních pozemků knížeti Lichtensteinovi za jeho finanční podporu a také uznání městským radním, kteří umožnili bezplatné použití stavebního materiálu z obecních lesů. Druhá rozhledna, mající prakticky stejnou podobu jako ta první, byla postavena na jaře roku 1934. Během druhé světové války však zchátrala. V roce 2001 se podařilo obnovit rozhlednu v historické podobě. Původní projektová dokumentace se však nedochovala, a tak stavba nebyla vůbec jednoduchá. Projekt byl vypracován na základě dochovaných dobových fotografií a podle zbytků původní konstrukce.

Za pěkného počasí je možné jihovýchodně zahlédnout Beskydy s Lysou horou. Na západ se rozkládá pohoří Jeseníků s nejvyšším vrcholem Pradědem. Severozápadně se rozprostírají Město Albrechtice s Hynčickou hornatinou a Jindřichovskou pahorkatinou a severně uvidíte Linhartovy, Chomýž a část Polska. Otevřeno celoročně, vstup na rozhlednu je zdarma.
 

Dvojrozhledna u Města Albrechtic

Asi vůbec nejzajímavější ze všech rozhleden v okolí Krnova je rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtice, která má dvě věže; na jednu stoupá schodiště, vrcholky věží jsou propojeny můstkem. Vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Přestavba albrechtických telekomunikačních věží na rozhlednu byla součástí společného česko-polského přeshraničního projektu, do kterého se zapojily ještě polské obce Biala a Glogówek.

Na jednu věž vedou schody do výšky 24 metrů, kde je osmnáctimetrový most, po kterém mohou turisté přejít na druhou věž. Rozhledna nabízí krásný výhled do okolí – směr Krnov, Třemešná a samozřejmě do Polska (sousedního Opolí). Vstup je bezplatný, rozhledna je bez obsluhy a je otevřena celoročně. Na rozhlednu je zakázán vstup v nočních hodinách, za snížené viditelnosti (šera a mlhy), za námrazy, přítomnosti sněhu, silného větru, deště nebo bouřky.

Šelenburk - zřícenina hradu Cvilín

Šelenburk - zřícenina hradu Cvilín

Kousek od česko-polských hranic, 2 km od Krnova, stojí na kopci v lese nad vsí Úvalno zřícenina hradu Cvilín, zvaný též Lobenštejn nebo Šelenburk.

Výhledy na Krnov

Výhledy na Krnov

Pokud si chcete prohlédnout město Krnov shora, vydejte se na jednu ze tří okolních rozhleden. Upoutá vás pohled nejen na město, ale také nádherné výhledy na východní část Hrubého Jeseníku a na Nízký Jeseník. Cestou na rozhledny navštivte i zříceninu hradu Cvilín.

Dvojrozhledna Hraniční vrch ve Městě Albrechtice

Dvojrozhledna Hraniční vrch ve Městě Albrechtice

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy.

Rozhledna na Ježníku - Krnov

Rozhledna na Ježníku - Krnov

Ježník se těší znamenité pověsti jako letovisko a výletní místo. Je možno je doporučit všem, kteří vyhledávají odpočinek v klidném prostředí. Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou.

Rozhledna Hanse Kudlicha

Rozhledna Hanse Kudlicha

Nad obcí Uvalno v lokalitě zvané Strážiště stojí rozhledna postavená v roce 1913 opavskou firmou Julia Lundwalla na počest místního rodáka poslance Hanse Kudlicha. Rozhledna má celkovou výšku 22 m, vyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m.

Rozhledna Cvilín u Krnova

Rozhledna Cvilín u Krnova

Rozhledna bude v roce 2019 a 2020 uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality

20.8.
2019
V ostravské zoo proběhne oblíbený Den pro antilopu Derbyho

V ostravské zoo proběhne oblíbený Den pro antilopu Derbyho

Severní Morava a Slezsko | Příroda
6.8.
2019
Sobota bude patřit v Zoo Ostrava slonům

Sobota bude patřit v Zoo Ostrava slonům

Severní Morava a Slezsko | Příroda
5.8.
2019
V pátek se budou na štramberské Trúbě pozorovat hvězdy

V pátek se budou na štramberské Trúbě pozorovat hvězdy

Severní Morava a Slezsko | Příroda