Úvod > Aktuality > Rozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození
Rozhledna na Studenci slaví pet let od svého znovuzrození
Příroda

Rozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození

  • Vydáno18. června 2014
Od chvíle, kdy po desetiletích mohli turisté opět vystoupat na vrchol rozhledny na Studenci, uplynulo už pět let. Nejen nadšenci z Občanského sdružení pod Studencem, ale každý milovník dalekých rozhledů, může výročí tohoto slavnostního okamžiku oslavit v neděli 22. června 2014 v 11 hodin na vrcholu Studence.

Šestnáct metrů vysoká železná rozhledna nedaleko České Kamenice je po rozhledně Slovanka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách mezi obcemi Lučany a Janov nad Nisou druhou nejstarší rozhlednou v České republice. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla pomocí vrtulníku znovu dopravena a opět zpřístupněna pro turisty.

Příběh rozhledny na Studenci je smutný, ale se šťastným koncem: pamatuje časy, kdy sem přicházely stovky návštěvníků denně. V roce 1854 na něm nechal kníže Ferdinand Kinský postavit dřevěnou vyhlídkovou věž, s největší pravděpodobností nejstarší doloženou vyhlídkovou stavbu v regionu a podle tradovaných zpráv po Kleti druhou nejstarší českou rozhlednu. Po jedenácti letech provozu ji ale musela v roce 1865 správa panství dát kvůli špatnému stavu strhnout.
 

Rozhledna na Studenci je o dva roky starší než Eiffelovka

Vrchol se znovu otevřel výletníkům v létě roku 1888, kdy si děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) zvolil Studený vrch za místo pro postavení své první rozhledny. Výstavba rozhledny na Studenci byla zahájena dva roky před stavbou slavné pařížské Eiffelovy věže, stavitel Gustav Dittrich 24. dubna 1888 započal stavbu, na níž podle soudobého trendu použil železnou konstrukci. Obyvatelé ze širokého okolí považovali za svoji čest, že se mohli podílet na dopravě materiálu pro stavbu rozhledny na vrchol Studence a rozhledna tak byla zbudována během několika málo měsíců.

Železná konstrukce byla vytvořena subtilními válcovanými profily spojovanými nýtováním. Vznikla vyhlídková věž o výšce 16,2 metrů, jejímž středem prochází spirálovité litinové schodiště, ukončené vyhlídkovou plošinou. Na vyhlídkovou plošinu pro maximálně 25 návštěvníků vede schodiště s 92 stupni a s několika odpočívadly.

Na konci devadesátých let se návštěvníku Studence naskytl velmi smutný pohled na chátrající rozhlednu a výstup na zkorodovanou konstrukci, byl velmi nebezpečný. Na začátku roku 1995 proto iniciovala Společnost přátel Děčína jednání o záchraně rozhledny. Proti rekonstrukci se ale vyjádřily Lesy ČR i CHKO Lužické hory a rozhledna měla být 30. 5. 1996 stržena. Těsně před zahájením demontáže však rozhodnutí Ministerstva kultury a Státního ústavu památkové péče bourání zastavilo, protože byla 28. 3. 1997rozhledna prohlášena technickou památkou.
 

Rozhlednu donesl k opravě vrtulník

17. září 2007 byla zahájena rekonstrukce rozhledny. Za přísného dozoru statika stavby byla konstrukce rozdělena na tři části a pomocí vrtulníku snesena z vrcholu Studence. Po demontáži byla převezena do dílen společnosti LANA s.r.o. v Litoměřicích, kde probíhaly rekonstrukční práce.

Město Česká Kamenice 1. 11. 2007 vyhlásilo veřejnou sbírku, následně za měsíc i akci „Podpořte rozhlednu – darujte rozhledně nový schod“ Do dárcovské akce bylo majitelem stavby dáno 89 starých stupňů schodiště. Cena za nový schod byla stanovena 5 tisíc korun. Úspěšná akce trvala pouze 120 dnů a celkový výnos za 80 schodů byl 400 tisíc korun.
 

Od června 2009 můžete vystoupat na vrchol rozhledny

Obnovená rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 21. června 2009 a od té doby již pět let vyhlídková věž z roku 1888 dál nabízí prožitky krásy zdejší krajiny. Nyní je rozhledna ve vlastnictví Města Česká Kamenice. Rozhledna je volně přístupná.

Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu. Rozhled ze Studence je na Děčínský Sněžník, Růžový vrch a Vlčí horu.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Bratrské oltáře

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar navazuje na tradici vaření piva v Krásné Lípě. Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv a proto je základní nabídka omezena pouze na dva až tři druhy piv ležáckého typu, které příležitostně doplňují speciály.

Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky