Úvod > Aktuality > Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde
Životní styl

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

  • Vydáno13. dubna 2023
Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
PrahaPravou romantiku nabízí Praha po setmění – kouzelné uličky osvětlené lucernami najdete pod Pražským hradem, v zastrčených a o to půvabnějších uličkách Nového Světa i na Malé Straně a Starém Městě.

Abyste se dostali na ostrov Kampa, jedno z nejromantičtějších míst v Praze, stačí přejít Čertovku. Když si vyberete můstek u Velkopřevorského mlýna, objevíte místo, které už před lety zasáhla zámečková mánie: těch, kteří svou lásku zamkli na klíč a ten zahodili do řeky, už byly statisíce.
 

Svatý Jan, který plní tajná přání

Pod nájezdy zamilovaných vybavených zámky trpí i blízký Karlův most, ale tady pro vás máme lepší nápad: některé sochy totiž nosí štěstí a plní tajná přání. Nejspolehlivější je v tomto směru svatý Jan Nepomucký, počítáno od Malostranské mostecké věže osmá socha po levé straně. Lidé sem chodí pro štěstí sahat na dvě bronzové plakety. Proč? Je to záhada, legenda je stará sotva dvě desetiletí a prý ji vymyslela jedna pražská průvodkyně.

Kdo by chtěl osud opravdu postrčit správným směrem, měl by se držet zvyku starých Pražanů a místo sochy vyhledat místo, odkud byl Nepomucký svržen do Vltavy. Najdete ho snadno, jen pár kroků od sochy směrem ke Staroměstské mostecké věži. V kamenném zábradlí je zazděný dvojramenný kříž s pěti hvězdami a nad ním se tyčí nevelká železná mříž s reliéfem. Aby se vám splnilo tajné přání, stačí položit ruku na kříž tak, aby se vaše prsty dotýkaly všech pěti hvězd najednou a promítnout si v hlavě své přání. A samozřejmě neuškodí vzpomenout i na nešťastného královnina zpovědníka…

letná jaroSpousty romantických míst nabízí také Vltava, ať už zvolíte ležérní toulky po náplavkách a nábřežích, plavbu po přívozech či místa s krásnými výhledy – třeba z hradeb Vyšehradu nebo z Letné od Hanavského pavilonu. Pokud byste se ovšem raději klasickým místům pro zamilované vyhnuli, ideálním místem by mohly být například hradby pod Karlovem. Nachází se v blízkosti Nuselského mostu, parku Folimanky a nového Jamrtálu, i Vyšehradu. Krásný, udržovaný prostor, který na hradbách vznikl asi před deseti lety, nabízí parádní výhled do okolí. Za trochu náročnější výstup zpoza albertovských svahů nebo schodiště z Folimanky tento objev rozhodně stojí.
 

Dojděte si pro štěstí k ošahánkovi v Plzni

ošahánekSvatý Jan Nepomucký v tom není sám, sošek, které nosí lásku a štěstí je u nás víc. Patří k nim třeba ošahánek, po plzeňsku zvaný též vošáhlo na plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. Barokní sousoší na jihovýchodní straně katedrály chrání bytelná mříž a zdobí ji hlavičky devětadvaceti andělíčků. Jeden z nich prý splní každé přání – a nemusíte se bát, poznáte ho na první pohled. Sice nikdo neví, proč právě ošahánek není jako jediný z řady andělíčků dutý, ale zato kdekdo zná pověst o plzeňském mistru popravčím. Ten do katedrály nesměl vstoupit ani v den své svatby a během obřadu se modlil u venkovní zdi. Když se prý zvedal z kleku, krátce se přidržel jednoho z andělů na kované mříži – a ten od té doby prý nosí štěstí.

Také mostů se zámky je víc. Například v Sokolově se role mostu lásky zhostila lávka pro pěší přes Ohři u bývalého hotelu Český dům, v Ostravě je to lávka do nákupního a zábavního centra Forum Nová Karolina a další vede přes MetujiHronově.
 

Pět voňavých romantických výletů

zahradaAlergiky nepotěšíte, ale své protějšky s méně citlivými nosy vezměte do růžových zahrad. Krásná rozaria najdete například na zámku v Děčíně nebo v parku u zámku Konopiště. Kromě rozária stojí za vidění i tamější skleník, kde se kromě sbírkových rostlin (palmy, orchideje, sukulenty) věnují i pěstování pokojovek pro zámecké interiéry a letniček pro místní zahradu.

Hledáte místa, kde nebude moc lidí a kde se můžete líbat za každým stromem? Vyzkoušejte ráj na zemi jménem Terčino údolí; pohodlné cesty, desítky bíle natřených laviček a na konci cesty překvapení v podobě umělého vodopádu.

Genius loci místa všech zamilovaných nabízí také obora Hvězda se stejnojmenným letohrádkem. Pokud nevíte proč pávě Hvězda, my ano: poznejte i vy příběh tajné lásky Filipiny Welserové a Ferdinanda Tyrolského!
 

Tipy na další romantická místa

  • Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče – mandloně, které vyžadují teplo, se v Evropě pěstují především ve Středomoří. Hustopečské mandloňové sady jsou unikátní nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě.
  • Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Může být lepší místo na romantický zamilovaný výlet?
  • Růžová zahrada na zámku v Častolovicích – Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů. Jednou z nejcennějších je stará bílá růže Mme Hardy, ale najdete tu i moderní vzácnou růžovou růži Constance Spry. Většina zdejších růží kvete na přelomu května a června!
  • Fabiánovo lože – na tajemný romantický výlet se vypravte do prostřed brdských lesů. Tam objevíte 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.
  • Zámek Stránov – jako v pohádce si budete připadat při návštěvě zámku v Pojizeří. Současný pohádkový vzhled zámku vdechla novorenesanční přestavba z 19. století architekta Josefa Schulze. V objektu budete obdivovat sbírky motýlů a brouků, historických kočárků a panenek nebo repliky historického nábytku.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot rostl až do roku 2020 nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom byl nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhadoval na 900 let.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotín – pravá hradní romantika

Zřícenina hradu Borotína se tyčí na vyvýšenině, obklopena ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince, asi 12 km severozápadně od Tábora. Zřícenina je považována za jednu z nejromantičtějších v Čechách. K dávným obyvatelům mohutného hradu se váže řada pověstí a tajuplných vyprávění.

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka se nachází v místě bývalé usedlosti a vinic na pomezí dnešních městských částí Praha 2 a 4. Svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman).

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.

Zříceniny hradu Frýdštejn

Zříceniny hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Zahrada Kinských pod Petřínem

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Bastion XXXI U božích muk v Praze na Karlově

Bastion XXXI U božích muk v Praze na Karlově

Barokní Bastion XXXI je součástí opevnění Nového Města pražského, založeného roku 1348 císařem Karlem IV. Vznikl navázáním barokních hradeb na původní gotické. Dnes zde najdete originální restauraci Bastion Prague Restaurant s jedinečným výhledem na protější siluetu Vyšehradu a řadu dalších památek.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Další aktuality

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Setkání klasických italských vozů v Poděbradech 2024, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky