Úvod > Aktuality > Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na kole

Romantické zříceniny: ideální tip na výlet pěšky nebo na kole

Vydáno 26. července 2017 Památky
Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupežníci nebo třeba strašidla…

1. Symbol Českého ráje

TroskyO symbolu Českého ráje není třeba dlouho diskutovat. Zubatá silueta hradu Trosky tvořená dvěma známými věžemi Panna a Baba je dobře viditelná široko daleko. Pod bývalým hradem vede celé bludiště neprobádaných chodeb, o kterém nikdo nic moc neví. Podle všeho je zde nejen vodní zdroj v podobě podzemního jezírka, ale i poklady loupeživých rytířů.
 
 

2. Oblíbená sídla Václava IV.

Máte-li rádi zříceniny s přídechem středověké romantiky, bude se vám na Žebráku opravdu líbit. Nejenže se projdete po pozůstatcích oblíbeného sídla krále a císaře Václava IV., ale z hradní věže, která je dnes využívána jako rozhledna, uvidíte na další hrad. Po požáru Žebráku nechal Václav IV. založit sousední hrad Točník a vytvořil tak jedinečné české souhradí.
 

3. Legendami opředený Střekov

Hrad StřekovProč se o zřícenině gotického hradu nedaleko Ústí nad Labem mluví jako o tajemném místě? V jeho historii se totiž prolínají legendy, pověsti i fakta. Majestátný hrad vypínající se na černé skále inspiroval slavného skladatele Richarda Wagnera při komponování opery Tannhäuser stejně jako učaroval Karlu Hynku Máchovi. Stačí prý jen jedna návštěva a romantická zřícenina si získá i vás.
 

4. Královský výhled na Pálavu

Krásu pálavské krajiny dokázali ocenit i naši předci. Třeba z hradu Děvičky musel být výhled opravdu nádherný. Potěšit se jím můžete i dnes, kdy z původně gotického královského hradu zůstaly jen obvodové zdi a polozasypané sklepy. Nedejte se odradit náročnějším výstupem a dopřejte si královský výhled na Pavlov, Novomlýnskou nádrž a Dolní Věstonice.
 

5. Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta…

Okoř mohou znát i ti, kteří tu zatím nebyli, z legendární české trampské písničky. Středověký hrad byl několikrát přestavován, třicetiletá válka jej ale důkladně poničila. Dnes je tato romantická zřícenina oblíbeným výletním cílem a zároveň jednou z nezobrazovanějších českých zřícenin.
 

6. Za templáři do Lukova

Hrad LukovJen pár kilometrů od Zlína najdete hrad Lukov, který svého času patřil mezi největší moravské hrady. Podle pověstí je na hradě v dlouhých podzemních chodbách ukryté velké množství zlata a stříbra. Prý jde o jeden ze ztracených pokladů templářů, kteří tu údajně chvíli sídlili. Kolem půlnoci tu jezdí na koni bezhlavý templář v bílém hávu a poklad mu hlídá samotný čert se čtyřma očima…
 

7. Odkaz Mistra Jana Husa na Krakovci

Hrad Krakovec znají čeští školáci jako místo, kde pobýval Mistr Jan Hus poté, co musel opustit Prahu. Středověký hrad s renesančními přestavbami je od 18. století neobydlený. Romantická zřícenina s mnoha dochovanými gotickými prvky je považována za zajímavý příklad hradní architektury 14. století.
 

8. Sídlo Rožmberků ožívá díky nadšení místních

Vítkův hrádekVítkův hrádek byl založen už ve 13. století a později jej měl v držení mocný rod Rožmberků. Od 18. století se ovšem toto sídlo začalo měnit v zříceninu. Díky péči občanského sdružení byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Lidé se mohou potěšit výhledem z pěkné rozhledny, odkud uvidí Novohradské hory, Šumavu, za dobrého počasí Alpy.
 

9. Zachráněný hrad s krásnou vyhlídkou na Chřiby

Vydejte se na výšlap po Chřibech a spojte jej s návštěvou Cimburku. Kdysi mohutný středověký hrad opustili jeho obyvatelé v 18. století a od té doby pustl a pustl. Práce na záchraně tohoto gotického sídla začaly už v první polovině 20. století a díky iniciativě občanského sdružení stále pokračují. Z prohlídkové trasy na hradbě se vám otevře krásná vyhlídka na Chřiby.
 

10. Na prastarý hrad do Českého lesa

Jedním z nejstarších českých hradů vůbec je Přimda. Nikdo už dnes neví, kdo kdysi dávno hrad s románskými základy postavil. Dodnes se dochovalo jen torzo obytné věže a zbytky bašty. Díky své pozici slouží zřícenina jako oblíbený vyhlídkový bod do okolí.
Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) - dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) - dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Zřícenina hradu Přimda - nejstarší kamenný hrad v Česku

Zřícenina hradu Přimda - nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Starobylý hrad Krakovec - v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník - rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1053 m n. m.).

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Společná vstupenka na hrady Točník a Žebrák

Společná vstupenka na hrady Točník a Žebrák

Hrad Točník se dominantně vypíná na jižním okraji křivoklátských lesů. Vystavěním Točníku v těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí u nás. Navštívit je oba navíc můžete se společnou vstupenkou.