Úvod > Aktuality > Festival České doteky hudby přinese vrcholná díla orchestrální i komorní hudby
Kultura

Festival České doteky hudby přinese vrcholná díla orchestrální i komorní hudby

  • Vydáno8. září 2021
Pořadatelé Českých doteků hudby zahájí v sobotu 11. září 2021 už třiadvacátý ročník tohoto mimořádného festivalu. Jeho dramaturgii rozšíří také neuskutečněné akce minulé sezóny a festival potrvá až do 6. ledna roku 2022. České doteky hudby patří mezi přední festivaly klasické hudby u nás. Vrcholná díla orchestrální i komorní hudby jsou prováděna v mimořádně historicky hodnotných sálech, důraz je kladen na propojení hudby s výjimečnou architekturou.
Festival České doteky hudbyV rámci třinácti koncertů festivalu České doteky hudby vystoupí například orchestr a sbor Opery Národního divadla v Praze se sólisty, Festivalový orchestr České doteky hudby, harfistka Kateřina Englichová a flétnista Giuseppe Nova s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Gran Duetto Concertante s herečkou Taťjanou Medveckou, Filharmonie Hradec Králové s hosty, Duo Beautiful Strings se sopranistkou Karolínou Janů, Dvořák Piano Quartet, Iva Bittová a Mucha Quartet či houslista Ivan Ženatý s Moravskou filharmonií Olomouc.
 
Koncerty se konají většinou na území Prahy. Sobotní zahajovací večer 11. září se však uskuteční v mělnickém kostele svatých Petra a Pavla, a to od 17 hodin. Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila tam přednesou Markéta Klaudová Böhmová (soprán), Václava Krejčí Housková (alt), Jaroslav Březina (tenor) a Jaroslav Patočka (bas). Orchestr a sbor Opery Národního divadla v Praze bude řídit Jaroslav Kyzlink.


Hudba a poezie zářijových dní

české doteky hudbyBěhem září se pak budou konat další skvělé koncerty. V pondělí 13. 9. se návštěvníci festivalu zaposlouchají do melodií a árií opery G. Bizeta Carmen. V operním průřezu zazní nejznámější árie. Koncert se koná ve Smetanově síni Obecního domu. Úterý 14. 9. bude patřit v Klementinu Čtveru ročních dob. Ve středu 15. 9. se v Obecním domě představí Kateřina Englichová a italská flétnová legenda, Giuseppe Nova v geniálním Mozartově Dvojkoncertu. Zpěvy sladké Francie (poezie prokletých básníků a romantické básně v podání T. Medvedské) zazní 19. 9. v Tereziánském sálu Břevnovského kláštera ve spojení s hudbou skladatelů, kteří působili v Paříži. Následovat bude poslední koncert zářijové série, a to Čtvero ročních dob k 100. výročí narození Astora Piazzolly.

české doteky hudbyMezinárodní hudební Festival České doteky hudby patří mezi 7 nejrozsáhlejších festivalů v České republice. Trvalým dramaturgickým záměrem je vyhledávání zajímavých, běžně neuváděných titulů a také zařazování děl českých skladatelů tvořících ve druhé polovině 20. století i tvůrců soudobých. Cílem festivalu je pak nabídnout svým návštěvníkům působivé hudební zážitky při poslechu vrcholných repertoárových děl i zajímavých běžně neuváděných titulů.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky