Úvod > Aktuality > Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy - za vodácký výlet si ale př

Správa NP Šumava spustila registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy - za vodácký výlet si ale připlatíte

Vydáno 5. dubna 2017 Letní sporty
Správa NP Šumava spustila od dubna registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy, která se bude moci sjíždět od 1. května. Tak jako v minulých letech platí nejpřísnější pravidla a povinnost registrace pro úsek Soumarský Most – most u Pěkné. Ten mohou při stavu vody 50 – 61 cm splouvat pouze registrovaná plavidla. Upravený režim splouvání je stanoven také pro řeky Otavu a Vydru. Správci parku se letos rozhodli k nepopulárnímu kroku - citelně navýšili platby za splouvání v nejpopulárnějším úseku Soumarský most - Pěkná.

VltavaRegistrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který je na stránkách NP Šumava spuštěn prvního dubna 2017 nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most – v případě neobsazených míst. 

V období od 1. do 31. května se může úsek Soumarský Most - most u Pěkné splouvat jen o sobotách a nedělích, od 8.00 - 20 hodin, při výšce hladiny od 50 do 61 cm. Počet plavidel je omezen na nejvýše 63 registrovaných plavidel denně, nad 61 cm je počet plavidel neomezen.

Od 1. června do 31. října může řeku splouvat nejvýše 63 registrovaných plavidel denně po všechny dny v týdnu za podmínek, kdy výše hladiny toku je od 50 do 61 cm, nad 61 cm není počet lodí omezen.
 

Letošní navýšení poplatku za splouvání

PeřejePro letošní vodáckou sezónu přistoupil NP Šumava k nepopulárnímu kroku - navýšil platby za splouvání Teplé Vltavy, a to v nejpopulárnějším v úseku Soumarský most - Pěkná.

Důvodem je podle správců NP dlouhodobé udržení tohoto atraktivního druhu poznávání šumavské přírody, protože dle  monitoringu ochranářů se zde dobře skloubila ochrana nejcennější přírody v národním parku, konkrétně perlorodky říční, ale i celého ekosystému na úseku horního toku Vltavy a turistického zájmu - za to patří poděkování i vám, vodákům.

Horní VltavaBohužel ale každý rok musí Správa NP Šumava tuto činnost dotovat několika sty tisíci korunami, což je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Aby tedy bylo možné nadále splouvat v takto dobře nastavém režimu tento úsek Teplé Vltavy, který prochází I. zónou národního parku, bylo nutné zvýšit poplatek při on-line registraci na 500 Kč či na 600 Kč při registraci na místě.

Registrace bude automaticky zrušena a platba vrácena zpět, pokud podmínky pro registrované splouvání nebudou naplněny, tj. výška hladiny pod 50 cm nebo nad 61 cm. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, v takovém případě mu bude platba vrácena. Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský Most registrační známku, kterou si nalepíte na viditelné místo v přední části plavidla.


Jak je to na horním úseku a na ostatních řekách v NP Šumava?

Vltava na horním tokuHorní úseky Teplé Vltavy již tak přísně regulované nejsou - z Polky do Borové Lady je splouvání neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15.3. do 31.5. vždy od 8 do 18 hodin. V úseku Lenora - Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1.5. do 31.10. do 8 do 20 hodin.

Na ostatních řekách v NP Šumava platí také drobná regulace. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila - Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15.3. do 31.10. od 8 do 20 hodin. Řeka Vydra v úseku Modrava - Antýgl se dá sjet pouze o sobotách a nedělích od 15.3. do 31.10. v čase od 8 až 18 hodin.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, v červnu a červenci pak denně.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.