Úvod > Aktuality > Punkevní jeskyně budou přes zimu opět otevřeny

Punkevní jeskyně budou přes zimu opět otevřeny

Vydáno 21. listopadu 2015 Příroda
Prohlídková trasa Punkevních jeskyní prodělala několik rekonstrukcí. Od 20. listopadu 2015 návštěvníci mohou využít novou provozní budovu. Během zimních měsíců budou jeskyně pro turisty běžně přístupné, mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14 hodin.

JeskyněAtraktivita Punkevních jeskyní v Moravském krasu se dá shrnout třemi slovy: lodičky, Macocha, krápníky.

Vstupní halu s informačními panely, skříňky na zavazadla, sociální zařízení a další překvapení nabízí nová provozní budova, která stojí u Punkevních jeskyní.

Punkevní jeskyně s propastí Macochou mají největší návštěvnost ze všech jeskyní v České republice. I přes regulované vstupy je navštíví ročně kolem 200 tisíc turistů z celého světa. Současná délka všech prostor činí přibližně 4,5 kilometru s výškovým rozpětím 190 metrů. Celková délka prohlídkové trasy je 1 260 metrů, z toho je 440 metrů vodní plavby.

MacochaK nejkrásnějším prostorám s krápníkovou výzdobou patří Přední a Masarykův dóm. Tunelová chodba je typickou ukázkou vodní tlakové eroze. Přední dóm je příležitostně využíván k veřejným koncertům. Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému České republiky – soustavy Amatérské jeskyně s délkou přes 35 kilometrů.

Nová provozní budova vyrostla na stejném místě jako ta stávající. Zásadní změnou je nová prostorná vstupní hala, ve které jsou umístěny informační panely. Návštěvníci tam získají údaje o všech jeskynních systémech v Moravském krasu. Součástí projektu je i nové řešení přístupu k přístavišti a zastřešení výstupu a nástupu do lodí.

Přes zimu (mimo měsíc prosinec) přístupná Kateřinská jeskyně, která je však významným zimovištěm netopýrů. Povolené tak budou pouze tři vstupy denně. Milovníci podzemí však mohou navštívit také jeskyni Výpustek, která má celoroční provoz, a část okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní. Do konce listopadu je otevřená i jeskyně Balcarka.

Tip nejen pro děti: V sobotu 5. prosince se v Punkevních jeskyních budou prohánět známé postavičky z večerníčků. Chcete-li se s nimi pobavit nebo si hrát, dříve než se objeví čerti, přijeďte mezi čtvrtou a sedmou hodinou večerní k jeskyním.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně - nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Jeskyně Balcarka - jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka - jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Sloupsko-šosůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šosůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.