Úvod > Aktuality > Ptáci, andělé a skřítci oživí strakonický hrad

Ptáci, andělé a skřítci oživí strakonický hrad

Vydáno 9. března 2014 Kultura
4. března otevřelo Muzeum středního Pootaví Strakonice v Zámecké galerii strakonického hradu výstavu kvalitní zahradní keramiky s ukázkou malířské tvorby z autorské dílny Evy a Jany Ďurčových. Jde o první výstavu obou výtvarnic po deseti letech.
Ptáci, andělé a skřítci ve StrakonicíchEva Ďurčová je známá díky pedagogické práci v základním uměleckém školství. Je uznávanou výtvarnicí a keramičkou. Na výstavě se představuje hlavně jako malířka. Vystavené obrazy představují několik etap ve vývoji její malířské tvorby. K vidění jsou obrazy jak poetické, tak abstraktní. K nejzajímavějším patří obraz „Šašek Život“, kterým se autorka snaží vyjádřit, že každý z nás v životě potká šaška v tom špatném slova smyslu, který chce změnit náš život.

Jana Ďurčová absolvovala Střední průmyslovou školu v Bechyni obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Její umělecká činnost však zahrnuje podstatně širší škálu technik. Vedle zahradní a užitkové keramiky i klasickou a digitální fotografii, kresbu, malbu, dřevěné dekorace, animovaný film, klasickou a počítačovou grafiku. V průběhu vysokoškolských studií se navíc začala zabývat i problematikou netradičního šperkařství. Jana Ďurčová na výstavě představuje hlavně zahradní keramiku – květináče v podobě parníků, světelných věží a figurální keramiku plavců. Nechybějí ani ptáci a skřítkové, podle kterých je celá výstava pojmenována.

Matka s dcerou pracují v ateliéru na statku ve vesničce Závišín. Zde plánují krom ateliéru v budoucnu pořádat výtvarné kurzy pro širokou veřejnost.

Výstavu lze navštívit v areálu Strakonického hradu do 29. března, vždy od úterý do pátku od 13 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Vstupné je dobrovolné.
Visutá lávka u Strakonického hradu

Visutá lávka u Strakonického hradu

Mezi moderní stavby současnosti patří vysutá lávka nad řekou Otavou, která propojila soudobou architekturu s historickou zástavbou. Spojuje Strakonický hrad s městem na levém břehu řeky Otavy.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál středověkého vodního mlýna v Hoslovicích. Vsoučasné době prochází muzeum rozsáhlou nekolikaletou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen některé expozice a věž Rumpál.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.