Úvod > Aktuality > Průvod Karla IV. v sobotu zamíří na Karlštejn

Průvod Karla IV. v sobotu zamíří na Karlštejn

Vydáno 30. května 2017 Zážitky
Stovky zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam a císařský pár na koních opět vyrazí v z Prahy - Radotína na Karlštejn. Již tradiční Průvod Karla IV. s korunovačními klenoty volně navazuje na historickou tradici poutě spojené s vystavováním císařských korunovačních klenotů v Praze na Dobytčím trhu (dnes Karlovo náměstí).

Průvod na KarlštejnKarel IV. z Boží milosti císař Římský, vždy vznešený a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede ve vší slávě v sobotu dne 3. června 2017  z Radotína. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic, kde stráví noc.

neděli se průvod vydá z Dobřichovic přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na Karlštejn, aby zde v Kapli sv. Kříže slavnostně uložil korunovační klenoty.

11. ročník Královského průvodu pořádá již po čtvrté město Dobřichovice ve spolupráci s agenturou  Alotrium a Dobřichovickou divadelní společností. Hlavních rolí v Průvodu Karla IV. se i letos zhostí členové Dobřichovické divadelní společnosti. V roli císaře a krále Karla IV. se již po čtvrté objeví Karel Král a královnu Alžbětu Pomořanskou opět ztvární Monika Vaňková. Ve všech obcích a městech na trase průvodu bude připraveno slavnostní uvítání na počest císaře.

 

Průvod začne v sobotu v Radotíně

Průvod

Po 13. hodině vjede Královský průvod se vší slávou do Radotína a vydá se k náměstí sv. Petra a Pavla, kde ho město Radotín slavnostně přivítá. Dále se pak bude průvod ubírat Loučanskou ulicí, ulicí K Lázním okolo ranče a následně po cyklostezce k Černošicím.

Sobotní putování císaře skončí v 18:00 na louce pod zámkem v pořadatelském městě Dobřichovice, kde budou s celým doprovodem náležitě uvítáni purkmistrem, konšely, též lidem početným, králi českému oddaným.

Z dobřichovického zámku, po proslovu císaře, vyrazí průvod Karla IV. v neděli okolo 10. hodiny přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na Karlštejn. Tam bude na louce u mostu probíhat celodenní historický program včetně turnaje na koních. Po krátkém odpočinku se pak Královský průvod vydá na hrad Karlštejn, kde císaře a jeho doprovod přivítá okolo 17:15 hodin karlštejnský purkrabí a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu.

Z iniciativy starosty obce Tetín a projektu svatá Ludmila 1100 let, vznikla druhá část Královského průvodu – Průvod vévody Štěpána II. na KarlštejnLetos proběhne již druhý ročník.

Slavnostní poselstvo bavorského vévody Štěpána II. vyjede v sobotu 3. června z Králova Dvora přes Beroun a první den zakončí na Tetíně, kde bude připraveno slavnostní uvítání a program.

V neděli 4. června vyrazí tento průvod přes Srbsko, kde se k němu připojí delegace Srbska a na Karlštejn dorazí okolo 15. hodiny, krátce před příchodem průvodu císaře Karla IV.

Na hradě Karlštejně pak přivítá císaře karlštejnský purkrabí a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu. Přijďte všichni doprovodit Císaře Karla IV. na jeho každoroční pouti s korunovačními klenoty.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Královský průvod z Radotína na Karlštejn 2018

Královský průvod z Radotína na Karlštejn 2018

Karel IV. z Boží milosti císař Římský a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede ve vší slávě v sobotu dne 2. června 2018 z Radotína. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic a na Karlštejn.

Další aktuality

21.3.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
3.3.
2018
Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Střední Čechy | Zážitky