Úvod > Aktuality > Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Vydáno 13. října 2017 Kultura
Přijďte si vyzkoušet staré zemědělské práce do skanzenu Zubrnice - o víkendu 14. a 15. října proběhne v historické vesničce nedaleko Ústí nad Labem akce s názvem Podzim na vesnici, v rámci které si můžete zkusit například výmlat obilí cepem, zpracování lnu, sušení ovoce v historické sušárně a nebude chybět ani sbírka zemědělské techniky.

Skanzen ZubrniceO víkendu 15. a 16. října se na děti se nachystali i ve skanzenu v Zubrnicích, kde se bude slavit Podzim na vesnici.

Zubrnici poznáte jako starou historickou vesnici, uvelebenou v kopcích Českého středohoří. Ačkoli celá vypadá jako vystřižená z dávných časů, skanzen využívá jen některé objekty.

Co vás čeká? Uvidíte třeba, jak se mlela mouka, jak se zpracovával len, mléko a ovčí vlna, jak se pletly provazy anebo jak se mlátilo obilí cepy; tuhle náročnou práci si můžete navíc vyzkoušet na vlastní kůži. Muži si smotají provaz a pak se potěší pohledem na historickou zemědělskou techniku. V provozu budou i stabilní stroje. Ženy přiláká do světničky vůně podzimních jídel a v bezdýmové sušárně ovoce ochutnáte před vámi nasušené křížaly.

Uvidíte také výrobu sýrů. V historické školičce vás paní učitelka vyzkouší ze čtení, počtů i z krasopisu. Mlynář chystá vyprávění o vodníkovi, ale také s vámi namele mouku. Děti se pobaví při hrách a soutěžích. Vstupné do skanzenu je 60 korun pro dospělé, snížené 40 Kč a rodina zaplatí 150 korun.

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Další aktuality

10.7.
2017
Světlo rozehraje v Lounech kouzelný páteční večer

Světlo rozehraje v Lounech kouzelný páteční večer

Severozápadní Čechy | Kultura
7.7.
2017
Wagnerovské slavnosti lákají na zámek Děčín

Wagnerovské slavnosti lákají na zámek Děčín

Severozápadní Čechy | Kultura