Úvod > Aktuality > Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Vydáno 13. dubna 2011 Letní sporty
Rozmanitost české krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jihovýchodní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
1. K peřejím nejvyššího vodopádu V Krkonoších najdete kromě nejvyšší hory Česka také nejvyšší český vodopád. Pančavský vodopád se nachází nedaleko od Labské boudy a výška všech jeho stupňů dosahuje téměř 250 metrů. Až k němu podle turistických značek dojdete, vychutnejte si výhled z tzv. Ambrožovy vyhlídky.

2. Sopečná krajina Karlovarska
Rezervace Soos chrání rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrají minerální prameny a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách neboli bahenních sopkách. Rašeliniště jsou domovem pro chráněné živočichy a rostliny, a tak jsou přístupná pouze po naučné stezce, která vede po dně vyschlého slaného jezera.

3. Skalní most Pravčické brány
Pravčická brána je symbolem národního parku České Švýcarsko a zároveň jednou z největších přirozených skalních bran v Evropě. Na vrchol této úctyhodné přírodní památky se sice nedostanete, ale její krásu můžete obdivovat z okolních vyhlídek.

4. Poušť v Česku
Zajímavý krajinný typ najdete nedaleko Veselí nad Lužnicí. Jako malá poušť na vás může působit přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, která se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Jde o zbytek písečné duny, kde rostou vzácné suchomilné rostliny a žijí tu teplomilné druhy hmyzu.

5. Do pralesa na sever Moravy
Do chrámu přírody, kde je člověk jen na návštěvě, se zajeďte podívat do pralesa Mionší v Těšínských Beskydech. Na ploše 170 hektarů uvidíte, jak vypadal smíšený les, který kdysi pokrýval Beskydy. Ale pozor, zvídavost lidí se tu musí podřídit pravidlům pralesa. Na 7 km dlouhou naučnou stezku Mionší se mohou vydat jen pěší, a to pouze v sezoně.

6. V Krkonoších jako na tundře
Vypadá to tu jako v severské tundře, která sem zasahovala v době ledové. Úpské rašeliniště leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území, a tak prameniště Bílého Labe a řeky Úpy spadá na obě území. Vypravte se za drsnou krásou největšího krkonošského rašeliniště

7.
Ledovcová jezera na Šumavě Za průzračně čistými ledovcovými jezery se vypravte na Šumavu. Černé jezero nedaleko Železné Rudy je z nich největší a nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině. Nad jezerem se zvedá skalní masiv Jezerní hory (1 343 m).

8. Návštěva tajemného podzemí
Moravský kras je největší a nejvýznamnější krasovou oblastí v Česku. Zpřístupněno je tu několik jeskyní, mezi nimi i ty Punkevní. Největší atrakcí jejich prohlídek je návštěva dna známé propasti Macocha a také plavba na člunech po podzemní říčce Punkva. Během plavby se lidé podívají i do nejkrásnějších prostor těchto jeskyní s krápníkovou výzdobou, kterou je Masarykův dóm.

9. Na vrchol největrnější hory Česka
Nejvyšší vrchol Českého středohoří, největrnější hora v Čechách – to všechno je Milešovka. Meteorologická stanice na jejím vrcholu funguje více než 100 let, rozhledna ještě déle. Tu současnou můžete navštívit celoročně, ale pouze za příznivých klimatických podmínek. Pokud vám tedy počasí bude přát, dopřejete si výhled na Krkonoše nebo Jizerské hory.

10. Stepní krajina na Vysočině
V české kotlině nepatří step mezi běžné typy krajiny. Nejen kvůli této skutečnosti je Mohelenská hadcová step vyhlášena národní přírodní rezervací. Unikátní je svou faunou a florou, která je ovlivněna podložím této lokality, bazickým hadcem. Hadec je hornina obsazující vysoký podíl oxidů hořčíku, který se snadno přehřívá a dává tak vzniknout teplému a suchému mikroklimatu.
Naučná stezka Veselské pískovny

Naučná stezka Veselské pískovny

V Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území Veselských pískoven.

Pančavský vodopád v Krkonoších - nejvyšší vodopád ČR

Pančavský vodopád v Krkonoších - nejvyšší vodopád ČR

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Přírodní rezervace Úpská rašelina - nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Úpská rašelina - nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území. Pramení zde řeky Úpa a Bílé Labe. Plocha přírodní rezervace je 73 ha.

Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step je chráněné území o rozloze 57 hektarů v sousedství obce Mohelno v okrese Třebíč, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku - především skalní město v Tisé.

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Paušální nabídka pro organizované skupiny i jednotlivce. Neváhejte navštívit překrásnou krajinu CHKO Labské pískovce, která právem bývá nazývána České Švýcarsko. Dominantním skalním útvarem Hřenska je světový unikát Pravčická brána.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Údolí Lomné s pralesem Mionší

Obec Dolní Lomná leží v nejmalebnějším údolí Těšínských Beskyd a je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít na Bílý Kříž.

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána - symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší.

Národní přírodní rezervace Soos - evropská rarita nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos - evropská rarita nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Černé jezero na Šumavě - největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě - největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.