Úvod > Aktuality > Přijeďte si na zámek Červený hrádek pro cestovatelskou inspiraci

Přijeďte si na zámek Červený hrádek pro cestovatelskou inspiraci

Vydáno 11. června 2014 Zážitky
Cestovatelský den na zámku Červený Hrádek u Jirkova nabídne 14. června odpoledne věnované hudbě a besedám, cestování doplněné ochutnávkou cizokrajných specialit.

Ve 14 hodin vystoupí na nádvoří zámku Červený hrádek Skejušan , jediný soubor v České republice předvádějící rusínský autentický folklor a zpívající v rusínském jazyce. Soubor založili v roce 1990 chomutovští folklorními nadšenci, rodáci z rumunské vesničky Scaius, kde se v polovině 19. století usadili jejich předkové.

Po celé odpoledne pak budete na zámku moci navštívit cestovatelské besedy, od 14 hodin na vás pak čekají ochutnávky cizokrajných pokrmů.

Fotograf Topí Pigula představí ostrov Srí Lanka, bývalý Cejlon, který se proslavil čajem i nacionalistickými bojůvkami s Tamilskými tygry. Během povídání proniknete do primitivní šachty na těžbu drahých kamenů, podíváme se zblízka na slony v národním parku Udawalawe, navštívíte největší památku - Chrám Buddhova zubu a neminete čajové plantáže ani místní trhy.

Přemysl Rabas se při přednášce Nosorožci - Soumrak titánů zamyslí, zda Zmizí nosorožci z planety a poukáže na to, že v posledních letech nabylo pytláctví v jižní Africe obřích rozměrů.

Martin Šíl zase poví v přednášce o Křovácké obrazárně některé zajímavosti ze života malého křováckého národa. Na pět tisíc křováckých skalních rytin ve vyprahlém údolí severozápadní Namibie vytváří neobyčejnou atmosféru. Rytiny nebyly jen rituálními nástroji, ale i učební pomůckou nebo mapou.

Vyprávění pak vyvrcholí v 16 hodin cestopisnou přednáškou Dana Přibáně Trabantem Jižní Amerikou. Za čtyři měsíce projelo pět Čechů, dva Poláci a jeden Slovák se dvěma trabanty, maličkým polským fiatem a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem - radarovou stanici Moat na konci poslední cesty kontinentu - a ještě se dokázali dostat do Buenos Aires. Zdolali 21 124 kilometrů tím nejtěžším a nejkrásnějším, co může Jižní Amerika nabídnout.

Chybět nebudou ani koncerty zajímavých kapel. V 18 hodin vystoupí reggae skupina Švihadlo, která oslavila v roce 2013 třicet let své existence. Od 20 hodin se pak na nádvoří zámku můžete těšit na Shayna Steele Quartet z NewYorku.

Shayna Steele je newyorská jazzová zpěvačka s "vokální silou". Když Steele potkala pianistu a skladatele Davida Cooka, hudebníka, který doprovázel takové veličiny jako N.Bedingfieldovou či oscarovou vítězku Jennifer Hudsonovou, padli si do oka lidsky i hudebně. Jejich soul-funkový singl "High Yella" nastartoval Shayninu úspěšnou kariéru. Od té doby sdílely pódium s hudebními hvězdami jako jsou George Clinton, Sugar Hill Gang a držitel Grammy, skladatel a trumpetista Dave Douglas. Sheyna zpívala s Rihannou, Dolly Parton a Bette Midler. Při samostatných koncertech v jazzových a hudebních klubech v Los Angeles, San Francisku, New Yorku, Miláně, Římě, Curychu a na obou stranách Atlantiku si vytvořila početnou fanouškovskou základnu.

Cyklistické trasy v Chomutově a okolí

Cyklistické trasy v Chomutově a okolí

Cyklistické trasy v Chomutově navazují na hlavní trasy v okolí města včetně těch na území sousedního Německa. Nejvýznamnější je propojení Chomutova s Horou Svatého Šebestiána, tedy napojení na Krušnohorskou magistrálu Bezručovým údolím.

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Z větší části zachované městské historické sklepy v Jirkově vznikaly v letech 1555 – 1595. Podobných důlní děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší.

Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově

Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově

Kludského vila ve Vinařické ulici v Jirkově prošla rozlehlou rekonstrukcí. Nyní se v areálu nachází knihovna, přednáškové salónky, expozice k osobě Karla Kludského a oddychové místo pro děti i dospělé.

Červený hrádek - prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek - prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Muzeum Jirků v Jirkově

Muzeum Jirků v Jirkově

Muzeum Jirků můžete navštívit nově v jirkovské městské věži. Řady slavných, kteří v minulém roce věnovali nebo zapůjčili výstavní artefakty, se rozšířily a jednorázová výstava se tak změnila ve stálou expozici.

Další aktuality