Úvod > Aktuality > Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

Přijeďte na Křivoklát zažít neobyčejné zážitky ve společnosti filmů noir

Vydáno 17. srpna 2017 Kultura
5. ročník festivalu vám nabídne na 40 projekcí ve 4 historických sálech a na horním nádvoří hradu Křivoklát ve dnech 17. - 20. srpna. Přehlídka, jejíž dramaturgie se neomezuje pouze na jádro filmu noir, tedy jeho klasickou etapu v americké kinematografii 40. a 50. let 20. století, zase o něco více přiblíží jeho evoluci napříč žánry a geografickým prostorem.
Hlavní tematická sekce letošního ročníku Noir Film Festivalu ponese název "Vlaky ve filmu noir". Klíčovým bodem programu tak budou temné snímky, jejichž napětí vyvěrá ze stísněných prostor dopravního prostředku, v nichž jsou všichni zúčastnění de facto uvězněni. Tak jako násilnickým manželem utlačovaná Vicki, ztvárněná Glorií Grahamovou, která svádí dobráckého veterána Jeffa (Glenn Ford) ve filmu Human Desire (1954), který Fritz Lang v pozdní fázi své hollywoodské kariéry natočil podle románu Emila Zoly Člověk bestie.
 

Exotické Mexiko a hollywoodské snímky na jih od El Pasa

Filmy NoirVedle tísnivého prostředí vlaků bude jedním ze specifických míst, které festival divákům představí, exotické Mexiko. Takzvanou zlatou éru mexické kinematografie 40. a 50. let budou reprezentovat dva snímky od tamního mistra melodramatu Roberta Gavaldóna Ta druhá (La Otra, 1946) s Dolores del Rio v hlavní dvojroli povahově odlišných sester a Klečící bohyně (La diosa arrodillada, 1947) s femme fatale ztělesněnou kráskou Mariou Felix. Třetí film v této sekci, který pod názvem Dobrodružka (Aventurera, 1950) natočil Alberto Gout, sází na půvab Ninón Sevilly v roli padlé dívky z velkoměsta, jíž osud donutí uchýlit se k prostituci.

V sekci "Noir na jih od El Pasa" navíc festival uvede výběr hollywoodských snímků téže doby situovaných do Mexika. Sem patří například Cesta bez návratu (Where Danger Lives, 1950) s hercem Robertem Mitchumem nebo dokumentárně stylizovaný Incident v pohraničí (Border Incident, 1949).
 

Alfred Hitchcock i domácí československý noir

Český NoirK vidění budou také vybrané filmy Alfreda Hitchcocka, které se ocitají na pomezí noiru, nebo snímky s legendárním noirovým hercem Humphreym Bogartem. Snímky Jiřího Krejčíka, Karla Kachyni nebo Jiřího Weisse budou reprezentovat linii československého noiru. Festival zařadí i tematicky spřízněné seriály HBO, noirovou krimiserii Jedna noc a český seriál Pustina.

Vstupné na projekce zůstává stejné jako loni – 90 nebo 120 Kč a 50 Kč v TV sále Nova Cinema. Je možné si zakoupit celofestivalový pas s platností 17. - 20. 8. za 950 Kč. Zajímavá nabídka je také pro víkend, kdy je možné si koupit víkendový pas za 650 Kč. Maximální počet vstupenek na jeden pas je 8 (sobota 5, neděle 3).

Noc na Křivoklátě - ubytujte se jako hradní páni

Noc na Křivoklátě - ubytujte se jako hradní páni

Hrad Křivoklát nabízí ubytování přímo v prostorách královského hradu v nově zrekonstruované budově bývalé četnické stanice umístěné v těsné blízkosti hlavní brány.

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

Noir Film Festival 2018 na Křivoklátě

6. ročník filmové přehlídky amerických, ale i evropských a českých filmů noir situované do prostředí středověkého hradu Křivoklát. Akce nabízí nevšední filmové projekce v historických prostorách hradu, jejichž atmosféra umocňuje vizuální dojem uváděných snímků.