Úvod > Aktuality > Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Vydáno 3. ledna 2018 Zimní sporty
Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 20 až 70 cm sněhu a většina stop se na víkend upravuje.
Šumava Horská KvildaŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1 000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou udržovány od 15.12. do 31.3. podle sněhových podmínek. 
 

Modravsko

ModravaNa Modravsku byla 3.1. v 8:30 hod. teplota 0°C, zataženo s déštěm. Na trasách leží cca 45 cm sněhu, na hřebenech i více. Trasy byly naposledy upraveny v sobotu (30.12.2017), další úprava bude provedena po zlepšení počasí.
 

Kvilda

Na Kvildě je zataženo, drobně sněží, fouká čerstvý vítr a celkem je zde kolem 40 cm sněhu, přes noc připadlo navíc 5 cm nového. Lyžařské trasy byly upraveny naposledy na Silvestra.
 

Srní a okolí

ŠumavaS nepřízní počasí se potýkají na Srní. Zde byla ráno 3.1. okolo 5°C, zataženo s déštěm a větrem. V okolí leží cca 5 cm mokrého sněhu. Zdejší trasy byly naposledy upraveny 29.12.2017. Z důvodu špatného počasí jsou trasy místy nesjízdné a sníh je mokrý a těžký.

K oblíbeným zdejším okruhům patří trasa: Srní - Hakešická cesta (5 km) - Vchynice – Tetov (2,5 km) - Modrava (4 km) - Tříjezerní slať (2,5 km) - Hakešická cesta (3 km) - Srní (5km). Celý okruh měří asi 22 km. Nástupním místem je hasičská zbrojnice na Srní.

Železnorudsko

Šumava bílá stopaNa Železnorudsku panuje jiná situace. Stopy zde byly upraveny včera, tj. 2. 1. 2018. V Železné Rudě bylo v 8 hodin ráno 0,5 °C, na Pancíři  – 1,7 °. Aktuálně je zataženo a prší. V okolí Železné Rudy leží kolem 20 – 70 cm přírodního sněhu dle polohy.
 

Mezi upravené trasy z úterka patří:

Železná Ruda - Alžbětín - Debrník - Zámecký Les - Nad Samotami - U Polomského potoka - Pod Sklářským vrchem - Nad Pošťákem - Grádl - Gerlova Huť

Železná RudaGerlova Huť - Popelní domky (Ašerlák) - Rudská Křižovatka - V Zátočině - Pod Polomem

Debrník rozcestí - Zámecký Les - Pod Polomem - V zátočině - Rudská Křižovatka

Gerlova Huť - Nad Šmauzy - Prameniště Řezné - Hofmanky - Pod Pancířem - Pancíř - Pod Pancířskou sjezdovkou - Tomandlův křížek

Gerlova Huť - Nový Brunst - Prameniště Řezné - Pod Pancířem - Pancíř
 

Stožecko, Strážensko a Novopecko

Šumava běžkyStožec 3.1. 2018 hlásí zataženo s teplotami okolo 1°C, v Nové Peci je -0,1°C a v Hliništi -0,5°C. Sněhová pokrývka dosahuje cca 15 cm, na hoře Plechý pak leží přibližně 110 cm. Většinou se jedná o zledovatělou vrstvu s cca 1 cm nového mokrého sněhu. Stopy jsou ve velmi špatném stavu, na mnoha místech nesjízdné, nebo zcela chybí.

Z důvodu větrnné kalamity a zákazu vstupu nebudou některé stopy na Novopecku upravovány: jedná se o Schwarzenberský plavební kanál v úseku Raškov – Jelení Vrchy do 15. 1. 2018, dále Rossbach – Říjiště – U Buku – „Falešný metr“ – Rosenauerova kaple do 15. 1. 2018 a Medvědí cesta (Jelení Vrchy – Smolná Pec) do odvolání.
Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Od zimní sezóny 2011/2012 můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.