Úvod > Aktuality > Před 399 lety dobyli Plzeň Mansfeldovi vojáci

Před 399 lety dobyli Plzeň Mansfeldovi vojáci

Vydáno 21. listopadu 2017 Památky
Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni.
Mansfeldovy vojáciPo několikaměsíčním úsilí se Mansfeldovým vojákům podařilo prorazit východní část hradeb a po urputném boji obsadit samotné město Plzeň. Toto první velké vítězství protestantské armády a pád Plzně lze bez nadsázky označit jako počátek třicetileté války.

Místo, kudy se Mansfeld dostal do města, najdete snadno – bylo to na východním konci dnešní Dřevěné ulice (dříve Mansfeldovy). Na rohovém domě je ve výši prvního patra umístěn reliéf sochaře Vojtěcha Šípa s jezdeckým portrétem Arnošta Mansfelda a také protější restaurace nese příznačný název U Mansfelda.

Další památky na tuto událost najdete v unikátní Městské zbrojnici, která je součástí Západočeského muzea. Zde si můžete prohlédnout mimo jiné i dobové historické zbraně, použité při dobývání Plzně. V suterénu zbrojnice zůstala zachována část původních hradeb včetně obranné bašty, jejíž kruhovou vnitřní stranu zdobí panoramatický obraz znázorňující dobytí Plzně Arnoštem Mansfeldem.

Rekonstrukci bitvy můžete zažít v Plzni tento víkend - 25. listopadu 2017.
Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.