Úvod > Aktuality > Prázdniny v trojské botanické zahradě? Nuda nemá šanci!
Příroda

Prázdniny v trojské botanické zahradě? Nuda nemá šanci!

  • Vydáno19. července 2017
Nevíte kam v létě vyrazit s dětmi? V trojské botanické zahradě se rozhodně nudit nebudete! Víte, že zde svůj strom sázeli Spejbl a Hurvínek? Projděte se zahradou v doprovodu známých postav současnosti a vzácných rostlin z projektu Kořeny osobností. V červenci i srpnu můžete zároveň objevovat krásy americké přírody od pichlavých kaktusů a sukulentů po pestré květy rozlehlých prérií. Dozvíte se také, jaké rostliny pěstovali staří Inkové a Mayové, i které původně americké plodiny máte denně na talíři. 22. července si přijďte zahrát na indiány a 5. srpna vaše chuťové pohárky potěší den americké kuchyně. Zahrada je o prázdninách otevřená denně od 9:00 do 20:00, skleník Fata Morgana denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00.
Indiánský denZůstáváte v létě v Praze? Nevadí! Vypravte se do trojské botanické zahrady, kde na vás čeká záplava rostlin, tajemní tvorové i zábava pro celou rodinu. Hrávali jste si v dětství rádi na indiány? Tak si i s dětmi rozhodně nenechte ujít Indiánský dentrojské botanické zahradě, který se koná 22. července od 10:00 do 18:00. V severní části areálu proběhne bohatý program speciálně připravený pro malé i velké děti, který zábavnou formou přiblíží běžný rodinný život amerických indiánů. Zjistíte, jak se ve volných chvílích bavili, jak lovili a co jedli. Seznámíte se nejen s kočovnými indiánskými kmeny Severní Ameriky, ale i s obyvateli Incké a Mayské říše. Chybět nebudou ochutnávky tradičních indiánských jídel, jejichž základem jsou zejména tři hlavní plodiny: kukuřice, fazole a dýně. Pro děti jsou připravené dílničky, kde si vyrobí předměty s indiánskou tématikou. V jižní části zahrady si za hezkého počasí budete moci zacvičit také taiji. Nejen toto tradiční čínské umění představí Taiji akademie.

BurgerVšichni jsou už v Mexiku, ale vy jste zůstali na prázdniny v Praze? Za americkými specialitami tentokrát nemusíte cestovat do zámoří. Stačí přijít do botanické zahrady na American Food Day, kde se můžete seznámit s vybranými dobrotami ze zemí Severní i Jižní Ameriky. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu amerického kontinentu. Tento speciální den si užijí nejen rodiny, ale každý, kdo se touží na malou chvíli přenést do exotické Ameriky. Akce se koná 5. srpna od 10:00 do 20:00 v severní části areálu zahrady.
 

Projděte se Stezkou osobností

Stezka osobnostíProjekt Kořeny osobností se Stezkou osobností vás po celý rok provede nejen botanickou zahradou, ale představí i vzácné rostliny a významné osobnosti současnosti. Dětem přiblíží postavy známé z pohádek: Spejbla a Hurvínka, Krtečka a jeho autora Zdeňka Milera. Seznámit se můžete i s mnoha dalšími významnými jmény: Madeleine Albrightovou, Václavem Havlem, Janem Železným, Jiřím Suchým, Karlem Gottem, Emilem Zátopkem a dalšími. Zároveň se setkáte s poklady rostlinné říše: například s wolemií vznešenou, teprve nedávno objevenou živoucí fosilií, nebo s nejmohutnějším stromem na Zemi - sekvojovcem obrovským. U každé rostliny najdete ceduli s informacemi o jejím původu a výjimečnosti, životopisem osobnosti, která ji vysadila, jejím podpisem a fotografií z výsadby. Udělejte si z procházky zábavnou hru a stromy nebo rostliny hledejte dle speciální mapy, kterou si vezmete u pokladny. Při výpravě může tatínek nebo starší sourozenci použít mobilní telefon a navádět rodinu při hledání pomocí GPS souřadnic, které jsou v mapě uvedené. Díky projektu Kořeny osobností si nejen o prázdninách užijete zábavu a zároveň se dozvíte zajímavosti ze světa umění, kultury, sportu, politiky i botaniky.
 

Zahrada jako stvořená pro dětské výpravy

BotanickáVypravte se objevovat tajemné obyvatele tropické džungle. Po celé léto můžete ve skleníku Fata Morgana potkat keramické brouky, červy a další potvůrky z dílny Střediska volného času Lužánky v Brně. Nebojte se, nekoušou, neštípou, nejsou nebezpeční, jen spí a dětem přiblíží bohatství života v deštném lese. Výstava probíhá od 29. června do 13. srpna.  

Rozsáhlý lesní areál je místem pro dětské objevitelské výpravy. Přijďte probudit les a nechat ho rozeznít hrou na neobvyklé nástroje. Autorem speciálního dětského hřiště je Lukáš Gavlovský. A až vás unaví objevování zahrady, nechte se ukolébat v jedné z relaxačních sítí. Síťová lehátka ve tvaru motýla či pavouka najdete v prostoru pod expozicí Stráň. Jejich autorkou je Lenka Klodová.
 

Pohoda s výhledem na panorama Prahy pro celou rodinu i zamilované páry

Vinice sv. Kláry TrojaZakončete svou procházku posezením na terase vinotéky sv. Klára uprostřed vinohradu. Děti si dají ovocný džus a rodiče ochutnají místní skvělá vína. Vinice sv. Kláry patří k těm nejstarším a největším v Praze, každoročně se zde vyrobí dvacet tisíc lahví o objemu půl litru. O tom, že zdejší produkce může soupeřit i s víny z Moravy, svědčí i mnohá ocenění a vítězství na národních i mezinárodních soutěžích. Zdejší genius loci podtrhne i jedinečný výhled na panorama Prahy. Užijte si letní rodinný den s puncem pohody v trojské botanické zahradě. Vinice je díky své romantické atmosféře ideální i pro zamilované páry. Vychutnejte si léto a přijďte prožít svou (nejen) letní lásku.

Pokud vás zajímá vás, jak a kde vznikají místní vína? Nahlédnout do zákulisí výroby můžete v moderním sklepě umístěném pod vinicí sv. Kláry. Kompletní výroba vína sem byla přesunuta v roce 2009. Sklep má plochu 200 m² a jeho součástí je i reprezentativní prostor pro skladování a degustace vín. V dubových sudech zde několik let zrají červená vína. Během prohlídky vám budou dělat společnost zkušení průvodci. Prohlédnete si s nimi technologické zázemí, dozvíte se, jak se zde hrozny zpracovávají. K prohlídce je možné objednat dárkový poukaz. Termín prohlídek je nutné si rezervovat předem.
Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky