Úvod > Aktuality > Poslední šance navštívit Střípky z historie v Betlému Hlinsko je do neděle 5. listopadu

Poslední šance navštívit Střípky z historie v Betlému Hlinsko je do neděle 5. listopadu

Vydáno 3. listopadu 2017 Památky
Soubor lidových staveb Vysočina Betlém Hlinsko se pomalu ukládá k zimnímu spánku, avšak milovníci folklórních tradic a skanzenů mají poslední šanci navštívit Pickův dům, kde až do neděle 5. listopadu probíhá výstava z cyklu Střípky z historie. Ta přibližuje osudy obyvatel domku čp. 361, kteří se postupně věnovali všem řemeslům typickým pro hlinecký Betlém.
Střípky z historieUž jen do 5. listopadu lze v Pickově domě památkové rezervaci Betlém v Hlinsku navštívit výstavu z cyklu Střípky z historie. Tentokráte se expozice věnuje osudům obyvatel domku čp. 361, kteří se postupně věnovali všem řemeslům typickým pro hlinecký Betlém. Díky tomu se dozvíte o životě hrnčířů, tkalců i kožešníků. A navíc – v samotném domku čp. 361 se dnes nachází tkalcovna, v níž vznikají jedinečné žinylkové šály. Tkalcovnu na Betlémě můžete po předcházející domluvě také navštívit.

Betlém v HlinskuPamátkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém naleznete v Hlinsku na pravém břehu řeky Chrudimky. Roubené objekty si zde začali stavět drobní řemeslníci od poloviny 18. století. Původním převažujícím řemeslem zdejších obyvatel bylo hrnčířství, na konci 19. století převládlo tkalcovství. Od konce 19. století a zejména v první třetině 20. století se Betlém stal domovem pro rodiny továrních dělníků. Díky snaze pracovníků památkové péče a dalších nemnoha nadšenců se podařilo v roce 1987 prosadit záchranu alespoň části objektů. Od roku 1989 je Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina.

Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou součástí světového dědictví UNESCO. Okruh „Řemeslnická obydlí“ je až do 23.12. otevřen denně mimo pondělí od 8:30 do 16:00 hodin, stejně jako expozice masopustních obchůzek.
Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.