Úvod > Aktuality > Plzeňská zoo ani v zimě nespí
Příroda

Plzeňská zoo ani v zimě nespí

  • Vydáno8. ledna 2020
Medvědi se sice už před Vánoci uložili k zimnímu spánku, nicméně to neznamená, že se ani ve zbytku plzeňské zoologické zahrady nic neděje. Právě naopak. Zoo hlásí na přelomu roku hned několik novinek. První přírůstek roku 2020, krmení motýlů v tropickém pavilonu nebo přednáškový cyklus "Posezení s...".
malý šimpanzMilovníky mláďat určitě potěší zpráva o prvním přírůstku zoo roku 2020, kterým je mládě šimpanze učenlivého. Malá samička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je poprvé samice Zedonja (*24.2.1994) ze Zoo Arnhem v Nizozemí, která žije v Plzni od roku 2002. Otcem je samec Bask. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé. Celá dospělá skupina 1+4 je v pořádku; matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o mládě v prvních dnech života. Proto v následujícím období bude křídlo Tropického pavilonu Z s jejich expozicí pro veřejnost uzavřeno.

Skleník Filipíny Zoo PlzeňKdo v plzeňské zoo delší čas nebyl, neměl by si nechat ujít novou expozici tropického pavilonu „Filipíny“, která vznikla na podzim roku 2018. Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Motýli se pohybují volně návštěvnickým prostorem. Můžete pozorovat jejich líhnutí z kukel, seznámit se s procesem dokonalé i nedokonalé proměny hmyzu nebo pozorovat jejich krmení – každý den od 12:30.

KrokodýlUnikátem je také velmi speciální biotop "mangrove", který napodobuje společenstvo sůl tolerujících stromů a keřů vyskytujících se v brakických vodách a na pobřeží oceánů a moří. Porosty jsou charakteristické svými chůdovitými opěrnými a dýchacími kořeny. Tento speciální ekosystém chrání pobřežní oblasti před erozí, velkými přílivovými vlnami a tsunami … Přirozený příliv a odliv (pokles vodní hladiny) v expozici zažívají obojživelné ryby, lezci a kaložrouti skvrnití.

gorilaRádi posloucháte zajímavosti ze světa zvířat? Pak vám doporučujeme přednáškový cyklus Zoo Plzeň s názvem "Posezení s...". Ten letošní začíná 16. ledna a hosty budou Marek Ždáňský a Vladimír Čech. Na statku Lüftnerka vám v 18:00 povypráví o gorilách. Sraz zájemců je v 17:30 u pokladny Dinoparku.

Přemýšlíte-li nad návštěvou zoologické zahrady v zimním období (od listopadu až do konce března), počítejte se zkrácenou otevírací dobou. Od listopadu do března má zoo otevřeno od 9 do 17h. Výhodou je snížené vstupné. Dospělí zaplatí pouze 100 korun, děti a senioři 70 korun.
 

Co se chystá v zoo na rok 2020

zebra bezhříváV roce 2020 plánuje Zoo Plzeň několik novinek. Ráda by se připojila k záchraně kriticky ohroženého poddruhu zebry stepní, zebry bezhřívé. Ta v Plzni ještě nikdy nebyla chována. Pokud se vše podaří zrealizovat, nahradí po 45 letech nepřetržitě chované zebry Chapmannovy. Zebra bezhřívá je zajímavá tím, že během dospívání, ve 2 – 3 letech života, téměř ztratí hřívu. V zoologických zahradách je chováno jen několik desítek kusů. Nová expozice pro unikátní ještěry je plánována do Akva Tera, expozice živých fosílií zase obohatí Svět v podzemí. Zajímavé expoziční změny nejen u zemědělských exponátů jsou plánovány i na statek Lüftnerka.

japonská zahradaNejvětším počinem roku 2020 je dokončení japonské zahrady. Konkrétně se jedná o demolici současného zahradnického domku z první poloviny minulého století, který je v havarijním stavu. Na jeho místě bude vybudován altán ve stavebním stylu asijské zahradní architektury pod názvem "Altán plovoucích ryb", který je koncipován jako oddechový, meditační a relaxační prostor. V interiéru bude umístěna ukázka typického chovu ryb – závojnatek. Součástí akce bude rovněž výstavba chodníku v asijském stylu umožňující zpřístupnění botanické zahrady pro osoby se sníženou pohyblivostí a orientací. Chodník je navržen o šířce 1,5m s maximálním sklonem 8%. Součástí chodníku jsou i tři mostky. Celá akce by měla být dokončena a zpřístupněna veřejnosti v druhé polovině roku 2020.
Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Království jedu v Zoo Plzeň

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Další aktuality

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty