Úvod > Aktuality > Tipy pro rodiny s dětmi: muzea plná plyšových medvídků
Kultura

Tipy pro rodiny s dětmi: muzea plná plyšových medvídků

Poslechněte si audio verzi článku
Milujete medvědy ve všech podobách? Plyšové, staré i nové, usměvavé i vážné, knížky o medvědech a medvědí dekorace na tisíce způsobů? Pak vám přijdou vhod místa, kde můžete obdivovat stovky huňáčů, od prcků až po skutečné obry!
Speciálních medvědích muzeí sice není tolik jako muzeí panenek a dalších hraček, ale existují. S medvědy se potkáte třeba v Karlových Varech, v Ledči nad Sázavou, v Berouně anebo v Troskovicích, vesnici pod hradem Trosky.
 

Medvědi v Berouně

Medvědy má ve znaku řada českých měst a obcí, namátkou Jeseník, Rokytnice v Orlických horách, Benešov nad Ploučnicí, Všeruby nebo Bystré. Medvědy ve znaku, na vlajce a dokonce i živé exempláře ve výběhu na Městské hoře má ale jedině Beroun.

V rámci podzimních Hrnčířských trhů k Roku Berounského medvěda, který se slavil v roce 2015 u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o městě, se Městské informační centrum na Husově náměstí stalo domovem sbírky desítek keramických a porcelánových medvídků. Dnes jich tu je několik desítek a výzva stále platí – zkrátka pokud máte doma přebytečného medvídka, pošlete ho do Berouna, kde se připojí ke svým kolegům. Každý, kdo medvěda do sbírky věnuje, je zapsán do pamětní knihy a obdrží pamětní list s číslem, pod kterým je jeho medvěd ve sbírce veden.
 

Největší výstava medvědů v Česku

Největší výstavu medvědů, jakou jste kdy vůbec viděli, hostí Vánoční důmKarlových Varech. Jde o celoročně otevřenou expozici v zámečku Doubí, kde celý rok včetně horkých letních dnů vládne kouzelná sváteční atmosféra. Vedle několika expozic si prohlédnete i výstavu několika tisíc medvídků, největší sbírku v České republice. Aktuálně zahrnuje asi 14 tisíc medvídků, a to od nejmenšího medvídka přes starožitné skvosty, se kterými si děti hrály i před více než 100 lety, a ručně vyrobené originály až po jedinečné kousky, které do Vánočního domu darovali návštěvníci. Také tady platí, že pokud máte na půdě nebo ve skříni méďu, kterého je vám líto vyhodit, ale doma už ho mít nechcete nebo nemůžete, ve Vánočním domě se ho rádi ujmou a poskytnou mu nový domov.
 

Medvědárium a nemocnice pro plyšové medvídky 

Pokud máte starého, poškozeného nebo jinak nemocného medvídka, přineste ho k nám, vyzývá majitele starých hraček majitelka Medvědária Lucie Němcová. V medvědí nemocnici ho opraví, zrestaurují, zrenovují, prostě uzdraví, a pak se vrátí zpátky k vám. Pro opravené staré plyšové medvědy, které získá nákupem nebo darem, také Medvědárium hledá nové rodiny, provozuje obchod specializovaný na plyšové medvědy, doplňky s medvědími motivy, knížky a rukodělné dárky, a pořádá Medvědí festivaly.
 

Medvídkové království na hradě v Ledči nad Sázavou

Muzejní a historický okruh, sbírky historických hodin, Muzeum Jaroslava Foglara a výstup na věž, z níž uvidíte Ledeč nad Sázavou jako na dlani, to všechno nabízí prohlídka ledečského hradu. Jedna z expozic udělá radost hlavně rodinám s dětmi: v Medvídkovém království je k vidění přes tisíc plyšových medvídků ze sbírek soukromé sběratelky. Prohlídka vede přes sklepení na jižní parkán s malým labyrintem a výhledy na řeku Sázavu. Otevřeno je v hlavní sezoně.
 

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Ve většině muzeí se medvídci musí dělit o pozornost se spoustou jiných hraček. Výsadní postavení mají v Muzeu panenek a medvídků v Troskovicích, vesnici pod hradem Trosky, kde se dokonce propracovali do názvu. Rozsáhlá expozice mapuje výrobu panenek a medvídků od nejstarších dob až po současné umělecké exponáty. Otevřeno je v hlavní sezoně.
 

Kde objevíte další muzea s medvídky?

Na medvídky se samozřejmě nezapomnělo ani v dalších muzeích hraček. Setkáte se s nimi například v Muzeu domečků, panenek a hraček v Litomyšli, v Muzeu historických hraček na zámku v Benátkách nad Jizerou, v Muzeu hraček v Ostravě anebo v Muzeu hračekLednici.
Muzeum rekordů  Pelhřimov

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24. 12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Den gumových medvídků

Den gumových medvídků

Máte rádi gumové medvídky? Pokud ano, 15. července si jich můžete dopřát co hrdlo ráčí a oslavit tak Mezinárodní den gumových medvídků. Pochutnává si na nich celý svět, a to už od roku 1922. Vymyslel je německý cukrář Hans Riegel, zakladatel společnosti Haribo (akronym HAns RIegel BOonn).

Mini muzeum hraček Nové Heřmínovy

Mini muzeum hraček Nové Heřmínovy

Soukromá sbírka hraček našich babiček.

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci.

Prohlídkové okruhy městem Beroun

Prohlídkové okruhy městem Beroun

Turisté si v Berouně mohou vybrat ze třech prohlídkových tras: podle brožurky vydané turistickým centrem Beroun mohou projít historickou, poznávací a turistickou trasu.

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou

Skála Medvědí kámen se svatým obrázkem se nachází u silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Jeřminic nedaleko řeky Mohelky.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Muzeum hraček Lednice

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Muzeum medvídků

Muzeum medvídků

Muzeum starožitných medvídků a hraček z let 1910-1960. Opravy a restaurování medvídků.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Muzeum medvídků na Zámečku Doubí v Karlových Varech

Muzeum medvídků na Zámečku Doubí v Karlových Varech

Nachází se v romantických prostorech Zámečku Doubí v Karlových Varech. Uvidíte zde víc než 14 000 medvídků na jednom místě. Největší méďa má přes 5 metrů, nejmenší cca 4 mm.

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Projděte se s dětmi okolo zámku Konopiště. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 5 km a jedná se o lehkou trasu pro děti od pěti let.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků

Medvědárium Praha je jedinečný obchod s opravenými plyšovými medvídky. Jejich sběratelka Lucie prodává opravené staré plyšové medvědy, které získává nákupem nebo darem. Těm vrátí ztracenou krásu, doplní jim oblečky nebo jiné dekorace a zase je prodá.

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Unikátní výroba masopustních papírových masek ze Zákup na Českolipsku je od 11. ledna 2018 na Národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví. Zákupská společnost PVO je poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí.

Památník posledního šumavského medvěda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura