Úvod > Aktuality > Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

Vydáno 17. května 2018 Památky
Zámek Čechy pod Kosířem nenajdete v Čechách, ale na Moravě. Půvabné klasicistní sídlo obklopené parkem láká na prohlídku interiérů vyzdobených obrazy a kresbami Josefa Mánesa, do parku s Mánesovým altánem a malou rozhlednou a také na filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.
Na zámku v Čechách pod Kosířem letos prožívají už třetí sezonu po dlouhodobé rekonstrukci. Ta proměnila venkovské sídlo v krajině západně od Prostějova v klasicistní klenot – a při prohlídce jen stěží uvěříte, že tu až do roku 2005 býval internát.
 

Důvod první: Mánesovská tradice

Na zámku v Čechách pod Kosířem uvidíte interiéry zařízené jako z doby, kdy tu žil František Josef II. Silva Tarouca (1858–1936), poslední významný držitel rodového majetku. Z dětství si pamatoval pobyty slavného malíře Josefa Mánesa (1820–1871), který rodinu a Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a stal se „dvorním“ malířem rodu. Nikde jinde neuvidíte tolik originálních mánesovských děl pohromadě než při prohlídce zámku, navíc malíř byl rádcem pro úpravy zámku i parku. Učil malovat zámeckou paní Gizelu, její sestru Anežku a sestřenici Jetty, a při pobytech vytvořil řadu děl; některá na zakázku od Silva Tarouců, jiná – například vějíře či ilustrované dopisní papíry – pro radost sobě i svým mecenášům.
 

Důvod druhý: Mánesovy slavné Hanačky

Hanácký lidový kroj je umělecké dílo, na kterém se podílely nejenom dobové styly, ale hlavně šikovné ruce vyšívaček a krajkářek z Hané. Právě Josef Mánes na svých kresbách a obrazech zachytil kroje z Hané v jejich vrcholném období. Studie překrásných dívek, párů a skupin posloužily Mánesovi jako podklad pro jeho nesčetná díla inspirovaná českou historií. Víte například, že v Čechách pod Kosířem vytvořil jedno z nejznámějších velkých děl, litografii Líbánky na Hané? Příběh vás zavede do krásné letní neděle, kdy bílý koník (víme, že se jmenoval Linda a pocházel z Čech pod Kosířem) zvolna táhne bryčku po polní cestě a v ní novomanžele, dvacetiletou Hanačku Františku Janečkovou z Čech pod Kosířem a manžela, podle kroje pocházejícího od Kojetína.
 

Důvod třetí: zámecký park

Obnovou neprochází jen zámek, ale i anglický park s řadou zajímavých průhledů a romantických staveb oranžérií, novogotickou Červenou věží, Mánesovým pavilonem a dvěma rybníky. Když se vypravíte na komentovanou prohlídku, dozvíte se například to, že menší rybník kdysi sloužil pro plavení koní a prý se v něm Mánes naučil plavat.
 

Důvod čtvrtý: Velký Kosíř

U zámeckého parku začíná naučná stezka, která vás dovede až na vrcholek Velkého Kosíře. Kopci s nadmořskou výškou 442 metrů se ironicky přezdívá „hanácký Mont Blanc“, ostatně široko daleko žádný vyšší kopec nenajdete. Bohužel rozhledna, z níž je za pěkného počasí vidět až do Jeseníků či na Svatý Hostýn, se právě opravuje kvůli špatnému schodišti. Podle posledních plánů by se měla otevřít v červnu, aby se stihla hlavní turistická sezona.
 

Důvod pátý: novinky, kavárna, akce a další muzea

Tři prohlídkové okruhy, Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových s mnoha artefakty z jejich společných děl, expozice historických kol a galerie historických fotografií zámku, minizoo a pávi, zámecká kavárna anebo nový vstup do zámeckého areálu, který zkrátil cestu z parkoviště – to jsou hlavní body, jimiž zámek Čechy pod Kosířem láká k návštěvě. Tradičně se tu konají velikonoční programy, večerní hrané prohlídky, koncerty a divadelní open-air představení. V Čechách pod Kosířem kromě zámku objevíte také Hasičské muzeum a Muzeum historických kočárů.
 

…a ještě jeden důvod navíc: Empírový den

Milujete romány Jane Austenové? Pak je právě pro vás určený Empírový den, který se na zámku Čechy pod Kosířem odehraje v sobotu 19. května. Je určený každému, kdo chce na chvilku vstoupit do historie a stát se přímým účastníkem tanečních lekcí, pikniku, dobových kratochvílí v zámeckém parku, večeře a závěrečného empírového plesu. Protože letos uplyne 200 let od vydání románu Jane Austenové Persuasion (Anna Elliotová), bude v souladu s příběhem program laděný do námořní tematiky. A ačkoli jsou dobové oděvy vítány, nejsou podmínkou; celý den má být především příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné
Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

V parku zámku se nachází pseudogotická romantická Červená věž sloužící jako rozhledna.

Zámek a park s oranžérií a zookoutkem Čechy pod Kosířem

Zámek a park s oranžérií a zookoutkem Čechy pod Kosířem

Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Levandulová kavárna Čechy pod Kosířem

Levandulová kavárna Čechy pod Kosířem

Přijďte k nám ochutnat netradiční chuť levandule ve spojení s vynikajícím druhem kávy v BIO kvalitě, skvělé domácí dezerty nebo osvěžující levandulovou limonádu.

Expozice Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Expozice Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. Součástí expozice je například i školní lavice z třídy legendárního učitele Igora Hnízda z Obecné školy, ve které se můžete také vyfotit.

Hrobka Sylva-Taroucců a Stolbergů v Čechách pod Kosířem

Hrobka Sylva-Taroucců a Stolbergů v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v pseudogotické vyhlídkové věži, která stojí v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Rod Sylva-Taroucca vlastnil zámek až do roku 1945.

Naučná stezka Velký Kosíř

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku - nejvyšší kopec Hané

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku - nejvyšší kopec Hané

Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od sezony 2018 opět přístupná.

Další aktuality

11.8.
2018
Šermířské dny lákají na víkend na zámku Plumlov

Šermířské dny lákají na víkend na zámku Plumlov

Střední Morava a Jeseníky | Památky
11.8.
2018
Květiny pro zámeckou paní nabízí zámek Náměšť na Hané

Květiny pro zámeckou paní nabízí zámek Náměšť na Hané

Střední Morava a Jeseníky | Památky
2.8.
2018
Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

Střední Morava a Jeseníky | Památky