Úvod > Aktuality > Papírové výlety: prohlídky papíren i dílny, kde si vyrobíte ruční papír
Zážitky

Papírové výlety: prohlídky papíren i dílny, kde si vyrobíte ruční papír

  • Vydáno15. června 2018
Už jste se někdy byli podívat, jak se vyrábí papír? Prošli jste si jednotlivá pracoviště a pozorovali, jak se z šedavé kaše nakonec stane čistý list ručního papíru? Papírové výlety si můžete společně s portálem Kudy z nudy užít třeba ve Velkých Losinách, Litoměřicích, ve Zdislavě u Liberce anebo v jihomoravských Želeticích.
O Ruční papírně ve Velkých Losinách se vyprávějí legendy. Vtip je v tom, že vesměs pravdivé. Přesto se téměř nechce věřit tomu, že původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů a je tak jedním z posledních svědků starého papírenského řemesla v Evropě. V Česku nemá konkurenci a nikde se na výrobu papíru nepodíváte tak důkladně jako tady.
 

Papír z Velkých Losin

Papírnou vedou dva prohlídkové okruhy. První a hlavní prochází nejatraktivnějšími částmi manufaktury a na vlastní oči uvidíte jak jednotlivá pracoviště, tak celý výrobní postup. Kromě toho se seznámíte s historií výroby papíru. Okruh je otevřený celý rok a prohlídka trvá přibližně hodinu. Pokud rádi plánujete svůj volný čas, můžete si dokonce lístky rezervovat předem prostřednictvím on-line rezervačního systému nebo v muzejním informačním centru.

Druhý okruh není zahrnutý v on-line rezervačním systému a projít si jej můžete jen od července do září. Soustředí se na technické zajímavosti, zejména využití vody a historii vodního díla, nutného pro pohon papírenských strojů.

Pak je tu samozřejmě i dílna, kde si během hlavní sezony zhotovíte vlastní list papíru a po usušení si ho můžete odnést domů. Objednat si můžete i workshop (pro skupiny od dvou do deseti osob, 90 minut) a vyrobit si třeba papíry s průsvitkou, dekorační papíry anebo obálky s pečetí.

Mimochodem, prohlídka papírny se dá skvěle spojit s návštěvou dalších oblíbených výletních míst; jen kousek odtud leží termální aquapark, renesanční velkolosinský zámek prodchnutý temnou historií čarodějnických procesů anebo přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Anebo se vypravíte z Červenohorského sedla přes Švýcárnu na Praděd?
 

Kde najdete menší papírny?

Celý rok vždy v pondělí a ve čtvrtek bývá otevřeno v Dílně ručního papíru, která sídlí ve věži hradebního opevnění Litoměřic. Kromě běžných prohlídek můžete přijet i na čtyři letní tvůrčí pondělky (9. a 16. července a 13. a 20. srpna), kdy si vyzkoušíte tisk z netradičních materiálů na vlastnoručně vyrobený ruční papír. Na workshopy je nutné se přihlásit předem, kromě papírny se můžete například podívat do litoměřického podzemí na expozici o dolu Richard, kde nacisté za druhé světové války vybudovali podzemní továrnu.

Chcete si vyrobit papír, jehož součástí budou květiny, lístky, stébla nebo dokonce nerosty? Pak se vypravte do ruční papírny Stará škola v Želeticích na Znojemsku. Exkurze spojené s vlastnoruční výrobou papíru začínají v červenci a srpnu vždy ve všedních dnech v 9 a v 10 hodin, jiný termín se dá domluvit telefonicky předem.

Čtyřlístek papíren uzavírá Ruční papírna Papyrea, rodinná manufaktura ve vesnici Zdislava pod Ještědem. Kromě klasické prohlídky spojené s výrobou papíru můžete přijet i na víkendové kurzy výroby papíru, přednášky, rukodělné dílničky pro děti i dospělé a jiné akce; vždy je ale lepší domluvit si návštěvu předem. Právě nyní si do kalendářů můžete poznačit sobotu 16. června, kdy se v papírně koná řemeslný jarmark.
 

Víte, že…?

  • Bílému řemeslu, jak se papírnictví nazývalo, se v českých zemích dařilo. Historicky doložená je například papírna na Zbraslavi v roce 1499, v 16. století pracovalo již třicet papíren.
  • Jak je to s výrobou ručního papíru ve světě? Ve Velkých Losinách se dozvíte, že přibližně ve dvaceti zemích světa působí asi tři tisíce výrobců. Prim hraje Asie, v Evropě se dochovalo přibližně třicet papíren.
  • Papír se v Číně začal používat ve druhém století před naším letopočtem, během několika staletí navzdory úzkostlivé snaze o utajení vynález doputoval přes Koreu do Japonska.
  • Do Evropy přivezli první papír Arabové ve 12. století. Sami jej v té době ze starých hadrů vyráběli už několik staletí, tajemství výroby získali od zajatých čínských papírnických mistrů.
  • Kolébkou evropského papírnictví je Itálie, která kdysi zásobovala papírem celou střední Evropu. Proslulá ruční papírna ve Fabrianu u Ancony, založená v roce 1268, pracuje dodnes.
  • Výrobu ručního papíru obnovila i ruční papírna v polských Dusznicích, založená kolem roku 1540.
  • Velkolosinská Ruční papírna společně s Muzeem papírnictví v Dusznících v Polsku a papírenským mlýnem v německém Homburgu usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Poslední zachovaný větrný mlýn na výrobu ručního papíru De Schoolmeester najdete v Holandsku. Ruční papír dodnes vyrábí také známá ruční papírna v Heelsumu u Arnhemu, založená v roce 1625.
Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.

Papelote – nové české papírnictví

Papelote – nové české papírnictví

Papelote je nové české papírnictví, v němž papír není pouhým podkladem pro psaní, ale materiálem plným chutí, vůní, zvuků a barev. Papírenský obchod je spojen s malou dílnou, ve které vznikají autorské a ručně vyráběné bloky, sešity, penály, balicí papíry a další chytré nápady.

Ruční papírna Papyrea ve Zdislavě

Ruční papírna Papyrea ve Zdislavě

Ruční papírna Papyrea je malá rodinná manufaktura v malebném zákoutí Ještědského hřebene, ve vesnici Zdislava. Vyrabí se zde papír, konají se tady dílničky pro děti i dospělé nebo kurzy výroby papíru a skládání origami.

Ruční papírna Stará škola v Želeticích

Ruční papírna Stará škola v Želeticích

Manufaktura v Želeticích vyrábí ruční papíry způsobem užívaným již před dvěma tisíci lety – ručním čerpáním.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Provedeme vás historickou knihařskou dílnou vybavenou stroji a nástroji, s nimiž v minulém století pracoval významný umělecký knihař Jenda Rajman. Malá expozice jeho krásných knižních vazeb je součástí dílny. Trochu knihařské práce si tu sami vyzkoušíte.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Další aktuality

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
Olomoucký kraj | Příroda

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky