Úvod > Aktuality > Papírové masopustní masky ze Zákup jsou opravdovou raritou

Papírové masopustní masky ze Zákup jsou opravdovou raritou

Vydáno 29. listopadu 2017 Kultura
V Zákupech se masopustní a karnevalové masky vyrábí již 130 let a místní firma je poslední firmou v Evropě, která je vyrábí tradičním postupem. Právě proto by se rádi stali součástí národního seznamu nemateriálního dědictví tradiční a lidové kultury. V sídle firmy můžete navštívit i muzeum. S dětmi se sem vydejte na předvánoční dílničky, a to ve dnech 1. a 16. prosince.
Masopustní masky zde po celou dobu trvání firmy vyrábí stále stejně – vylepováním do negativních forem. Útržky papíru se škrobovým lepidlem se vymačkávají do forem v několika vrstvách. Vše pak musí dostatečně vyschnout a poté se nožem vyřezávají otvory pro ústa, nos a oči. Poslední fází je malování masek. Vše je výhradně ruční a časově náročná práce. Firma využívá zhruba 2500 předloh, podle kterých masky zpracovává. Jsou zde schopni i netradiční masky na přání, příkladem jsou masky v Muzeu Čtyřlístek v Doksech.

Ročně zde vyrobí několik tisíc masek, ovšem zakoupíte je výhradně v jejich internetovém obchodě nebo přímo na místě v Zákupech. Odběrateli jsou také města, kulturní spolky či muzea.

V sídle firmy můžete navštívit i malé muzeum, kde uvidíte historii výroby masopustního a karnevalového zboží v Zákupech od roku 1884. Celou expozici prolíná život zakladatele firmy Eduarda Helda. S dětmi se sem vydejte na předvánoční dílničky, a to ve dnech 1. a 16. prosince.
 
Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Expozice mizejícího času v Zákupech

Expozice mizejícího času v Zákupech

Expozice mizejícího času v Eduard Held muzeu v Zákupech zobrazuje život sudetských Němců v Zákupech mezi světovými válkami.

Další aktuality

4.10.
2018
V Novém Boru probíhá světový festival skla

V Novém Boru probíhá světový festival skla

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
29.8.
2018
Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura