Úvod > Aktuality > Oslavte Mezinárodní den zvířat!

Oslavte Mezinárodní den zvířat!

Vydáno 3. října 2017 Příroda
4. října tomu bude přesně 791 let, kdy zemřel sv. František z Assissi. Mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata, proto byl tento den stanoven jako Mezinárodní den zvířat. Oslavit jej můžete i vy, protože kolem tohoto data je přichystaná spousta zajímavých akcí, a to zejména v zoologických zahradách.

Mezinárodní den zvířat nám připomíná, že zvířata jsou důležitou a neodmyslitelnou součástí našeho světa. Přiblížit se k nim, donést jim nějakou laskominku anebo se se svými mazlíčky (víc než kdy jindy) pomazlit či si udělat delší procházku, to vše jim určitě přinese mnoho radosti.


Kde všude se tedy bude svátek zvířat slavit?

LevSamozřejmě v zoologických zahradách - tak například Zoo Brno pro své návštěvníky na sobotu 7. října připravilo zábavnou znalostní stezku po zoo. Vyplněné formuláře budou moci návštěvníci vhodit do losovací bedny ve vestibulu správní budovy.

V pražské zoo se na 7. října chystá karneval zvířat a připraveny budou pohybové, hudební a výtvarné dílny. Program začne od 10 hodin ve Vzdělávacím centru.

K oslavám zvířecího svátku se připojuje i Zoo Hluboká. Během celého dne budou zde budou probíhat komentovaná krmení u vybraných druhů. Zvířata dostanou hračku či jinou zábavu a návštěvníci se od chovatele dozví zajímavosti ze života těchto zvířat.

Také v Podkrušnohorském zooparku Chomutov připravil pestrý program. Velkou událostí zde bude kšest mláděte losa evropského, těšit se můžete také na ukázku dravých ptáků a soutěže i divadélka pro děti.

Zajímavosti ze zvířecí říše se dozvíte také v Zoo Liberec, která poodhalí činnost Záchranné stanice pro handicapované živočichy a útulku pro opuštěná zvířata ARCHA i výživu zvířat. V rámci bohatého programu budou připravena komentovaná stanoviště, návštěvníci budou moci zhlédnout krmení zvířat či si popovídat přímo s ošetřovateli.


Mezinárodní den zvířat datuje počátek své tradice do roku 1931, kdy byl založen ve Florencii jako úmluva ekologů, kteří chtěli upozornit na situaci ohrožených druhů. Od té doby jeho význam narostl, obsáhl všechny druhy zvířat a slaví se v mnoha koutech světa. 4. říjen byl vybrán, protože právě v tento den slavíme svátek Sv. Františka z Assisi, patrona všech zvířat.

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

ZOO Liberec – dobrodružství z poznání

ZOO Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu oslavila v roce 2009 už své 90. narozeniny. Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit bílou formu tygra indického (Panthera tigris) či monumentální takiny čínské (Budorcas taxicolor bedfordi), které zahrada chová jako jediná v Evropě.

Den zvířat v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Den zvířat v Podkrušnohorském zooparku Chomutov

Přijďte v sobotu 6. října do Podkrušnohorského zooparku Chomutov na Den zvířat.

Den zvířat v Zoo Hluboká

Den zvířat v Zoo Hluboká

4. října lidé na celém světě slaví Mezinárodní den zvířat, kterým si připomínají jejich důležitou roli v našich životech. K oslavám se v sobotu 6. října samozřejmě připojí i Zoo Hluboká.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Safari park zoo Dvůr Králové - Afrika na dlani

Rádi vzpomínáte na své dětství a výlety do zoo? Ukažte i svým dětem svět plný vzrušujících zážitků. Nebo vyrazte sami a užijte si Safari park! Nechte se unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat. Můžete se dokonce stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu.

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.