Úvod > Aktuality > Oslavte na Kladně svatého Vavřince, patrona všech kuchařů a cukrářů

Oslavte na Kladně svatého Vavřince, patrona všech kuchařů a cukrářů

Vydáno 9. srpna 2013 Gurmánská turistika
Svatého Vavřince, patrona všech kuchařů a cukrářů, slaví Asociace kuchařů a cukrářů České republiky každoročně ve velkém stylu a letos si jej připomeneme v sobotu 10. srpna na Kladně. Oslavy se na Kladně jsou místem přátelského setkání mistrů kuchařů a cukrářů, ale zároveň příležitostí k prezentaci a propagaci jejich umění na veřejnosti.
V sobotu bude od 11 do 19 hodin připraven pro návštěvníky areál zámku na Kladně bohatý gastronomický program i tradiční slavnostní průvod s hudbou a mažoretkami. V rámci Oslav proběhne celá řada soutěží, tentokrát  určených pro širokou veřejnost. 

Novinkou  letošní akce bude velký stan se zvěřinovými specialitami, či thajské speciality. Návštěvníci se budou moci přihlásit do soutěže „Pojídání knedlíků“ s pivovarem Velkopopovický kozel. Svůj kuchařský um na pódiu předvede také šéfkuchař hotelu Radisson Blu Alcron pan Roman Paulus, pod jehož vedením získala restaurace dvakrát Michelinskou hvězdu.

Na své si přijdou i děti, pro které je připravena Škola míchání koktejlů, modelování z marcipánu, Těstovinová dílnička, dětský koutek se stavebnicí, soutěž na skákacích koních, šermířská představení a mnohé další. Pro starší návštěvníky bude hrát k tanci a poslechu na podiu restaurace Barn Kvintet J. Soukupa a Kladenské heligonky.

V Podkaplí Kladenského zámku bude pro návštěvníky připraveno gastronomické muzeum se slavnostní tabulí na téma „Rytíři Kladno – nostalgické setkání na Kladenském zámku“ s věnováním kladenským hokejistům. V Zahradě Kladenského zámku bude probíhat Carvingová show. Vyřezané ovoce od profesionálů, tak jako v předešlých letech, bude možné v 17.00 vydražit na hlavním podiu.


…a kdo byl Svatý Vavřinec?

Jáhen papeže Sixta II., na rozkaz císaře Valeriána 12. srpna 258 upálen na roštu za rozdělení majetku církve chudým. Krátce před smrtí údajně řekl katovi: „Pečeně jest hotova, obrať ji a jez!“ Stal se patronem mimo jiné kuchařů a cukrářů, kteří tradičně slaví tento svátek, především v západní Evropě, už po mnoho desetiletí. Od roku 1998 se slaví i u nás, díky Asociaci kuchařů a cukrářů ČR, dobrovolné profesní organizaci, která vznikla v roce 1990 jako nástupce kuchařských spolků ze začátku minulého století s cílem prezentovat kuchařské umění na veřejnosti a zvyšovat prestiž tohoto stavu – vavřinecké oslavy chápeme jako jeden z prostředků k plnění tohoto cíle.

Další aktuality

19.4.
2018
Zámecká pouť na Kačině otevře letošní sezónu

Zámecká pouť na Kačině otevře letošní sezónu

Střední Čechy | Gurmánská turistika
15.3.
2018
Krušovický pivovar láká na speciální kurzy

Krušovický pivovar láká na speciální kurzy

Střední Čechy | Gurmánská turistika