Úvod > Aktuality > Třebíč o víkendu roztančí festival Zámostí

Třebíč o víkendu roztančí festival Zámostí

Vydáno 31. května 2018 Zážitky
Třebíčská Podzámecká Niva, Židovská čtvrť a vlastně celé město první červnový víkend ožijí tak, jako žádné jiné dny v roce. První červnový víkend totiž už tradičně patří hudebnímu a kulturnímu festivalu Zámostí. Letos se bude hrát, zpívat, tančit, vystavovat, promítat nebo přednášet v pátek 1. a v sobotu 2. června.

TřebíčJako každý rok, tak i letos se v rámci festivalu Zámostí uskuteční akce Zámostí v modrém, v rámci které se celá Židovská čtvrť v Třebíči ponoří do odstínu této barvy. V ulicích budou hrát neokoukané kapely a z města bude atmosféra, jaká v Třebíči panuje jen jednou do roka.

Organizátoři ale nepřestávají lovit nové výzvy a pro letošek si připravili hned několik novinek - nově bude součástí areálu na louce Malá scéna se zaměřením na program pro děti, divadlo nebo cestovatelské přednášky. Na Malé scéně poblíž vstupu se tak návštěvníci mohou těšit třeba na cestovatelské historky z Mongol Rally, hned několik divadel, zumbu, dílny nebo třeba taneční školu.

Ten, kdo si koupí vstupenku, se kromě programu na Podzámecké Nivě může těšit na řadu dalších akcí po celém městě. Co se doprovodného programu týče, letos je toho opravdu hodně. S páskou Zámostí na ruce budou moci lidé do kina, promítat se bude například Tonda Blaník nebo dokument o Ericu Claptonovi. Bude otevřená městská věž, v Café Art se těšte na Slam Poetry, v Zadní synagoze zazpívá Slunko a hudební scéna bude i Na Kocourovi. Na zámku bude k vidění výstava Open Performance a vrcholem doprovodného programu bude dobře známé Zámostí v modrém, které oživuje Židovskou čtvrť a přijít se na něj může zdarma každý.
 

To nejlepší z hudebního programu

Festival ZámostíZámostí se sice v posledních letech chlubí pestrým doprovodným programem, ale hlavní část tvoří hudba. Letos do Třebíče přijedou třeba Ondřej Havelka & Melody Makers, skvělí Poletíme? nebo Bára Poláková, která představí svoje nové album. Zapomenout nemůžeme ani na Jana Buriana, Kláru Vytiskovou, Muchu nebo třebíčské Fru Fru, na scéně u Kocoura zahrají Budoár staré dámy nebo Xavier Baumaxa.

Taneční stan obsadí Pio Squad, Ventolin, Opak Dissu, DJ AKA, AFU-RA. K dobré náladě všech zúčastněných tradičně přispějí i Jäger hostesky se zásobou ledově namrazených drinků. Dostupná je i mobilní aplikace, do které si můžete nahrát vlastní program. http://trebicsky.denik.cz/kultura_region/festival-zamosti-zacina-prijedou-i-buty-20170601.html

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobná spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.