Úvod > Aktuality > Festival Zámostí začíná v Třebíči

Festival Zámostí začíná v Třebíči

Vydáno 2. června 2017 Zážitky
Třebíčská Podzámecká Niva, Židovská čtvrť a vlastně celé město první červnový víkend ožijí tak, jak žádné jiné dny v roce. Jedenadvacátý ročník kulturního festivalu také letos nabídne jak staré známé a oblíbené tváře, tak neohrané a zajímavé kapely. Vystoupí tam například kapela Buty, Zrní či Vladimír Mišík.

Jako každý rok, tak i letos se v rámci festivalu uskuteční akce Zámostí v modrém, v rámci které se celá Židovská čtvrť v Třebíči ponoří do odstínu této barvy. V ulicích se budou konat workshopy a budou tam hrát muzikanti.

Kromě programu na Podzámecké Nivě může 2. a 3. červa 2017 těšit na spoustu dalšího. S páskou Zámostí na ruce budou moci lidé do divadla a na výstavy (jedna se připravuje na zámku). Zámostí se totiž od většiny festivalů liší tím, že nezůstává uzavřené na jednom místě, ale hudbou, uměním, performery či vizuálními efekty na dva dny a dvě noci oživí nejkrásnější část Třebíče.droj: http://trebicsky.denik.cz/kultura_region/festival-zamosti-zacina-prijedou-i-buty-20170601.html

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobná spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.