Úvod > Aktuality > Okolo Sušice po naučných stezkách, na kole i lodi
Příroda

Okolo Sušice po naučných stezkách, na kole i lodi

  • Vydáno7. srpna 2021
Sušice je královské město s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i město moderní a krásné architektury 20. století, kolébka sirkařství i opora husitů. Kromě toho je to také město neoddělitelně spjaté s řekou Otavou a zasazené v krásné přírodě, po níž vás provede některá z četných sušických naučných stezek.

SušiceSušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám Sušici představí jako místo, kde se můžete na chvilku zastavit u jednotlivých zastavení kované křížové cesty nebo kde se můžete vyřádit s dětmi při putování podél Otavy.

Pavučina vede po čtyřech vrcholech (Svatobor, Stráž, Kalovy, Žižkův vrch) i údolím řeky Otavy (Na Pátečku). Ke každému z těchto bodů vede jedna stezka s jedinečnou tématiku. Dva okruhy se pak klikatí přímo městským centrem a jeden "velký" pak spojuje všechna vrcholová místa. Pokud by vás putování okolím Sušice líbilo, můžete se ještě vydat na vrchol Hrádek k soše sv. Jana Nepomuckého. Kopec na sever od Sušice je téměř bez stromů, a díky tomu je odsud vidět do všech světových stran.

Na každé stezce vás čeká něco trošku jiného – někde historické památky a architektura, jinde jedinečná příroda a okouzlující výhledy do údolí řeky Otavy. Po cestách najdete celkem 20 informačních tabulí, panoramatické mapy, odpočinková místa s lavičkami i uvaziště pro koně.
 

Naučná stezka po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka Cestou zlatokopů v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů. Kutání zlata ve zdejší krajině připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci.

HorníkHlavním lákadlem trasy jsou dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo – Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů. Šachty a propadliny připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou. Při potápěčských průzkumech byly pod vodou nalezeny středověké žebříky, trámy a výdřevy. Ještě v 16. století bylo jediným nástrojem dobývání rudných žil želízko a mlátek. Čelo štoly se rozpalovalo založeným ohněm a polévalo vodou, aby vznikly několikacentimetrové trhliny, které pak horníci snadněji odsekávali. Práci horníků ve středověku osvětloval jen mihotavý čadící plamínek olejových lamp, a tak přítmí až skoro tma ve vlhkých a špatně větraných důlních dílech bylo jejich neustálým společníkem.
 

Podél Otavy na kole i na lodi

cyklistkaZlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Sušický úsek Otavské cyklostezky měří necelých 11 km a provede vás překrásnou lesnatou krajinou podél řeky Otavy, která se plynule promění v příměstský sportovně – odpočinkový areál s pestrou nabídkou zábavy pro celou rodinu. Čeká vás průjezd historickým centrem města a potom zase jízda klidnou stezkou při řece, kolem vodáckého tábořiště a nádraží, pryč od města, skrz pošumavskou vesničku, loukami, lesem.

Pro vodákyřeka Otava spoustu výhod. Na české poměry nabízí mnoho sjízdných jezů a přitom vodácká doprava není příliš hustá. Kulturní vyžití nabízí množství památek (hrad Rabí, muzeum voroplavby ve Střelských Hošticích, hrad Zvíkov).

VodáciJednodenní plavba Čeňkova Pila – Sušice je určena zkušenějším vodákům. Velmi bystrý horský tok prověří vaše vodácké schopnosti ve vyšších peřejích. Řeka zde na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak obtížnosti WW II-III. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Pokud byste se obtížné vody báli, začněte Otavu splouvat v Radešově, kde se bystřina uklidňuje na obtížnost WW I. U Sušice se řeka vymaní ze sevřeného koryta, říční údolí se rozevře a řeka se proplétá mezi loukami a lesy. Nevýhodou je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Celý úsek je možné splout za 4-6 hodin.

Na horním toku platí omezení NP Šumava: nasedací místo se nachází na pravém břehu Otava těsně pod soutokem. Řeku je možné splouvat od 8:00 do 20:00 hodin.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám představí město ze všech směrů – jako město královské s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i jako město moderní a krásné architektury 20.století.

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží

Uprostřed sušického náměstí Svobody stojí renesanční radnice s 31 m vysokou věží. Budova, která patří mezi nejvýznamnější radniční stavby u nás získala dnešní podobu po přestavbě v letech 1850 – 1851.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Půjčovna lodí Otava – jízda na kánoi, raftu či kajaku krajinou Šumavy

Půjčovna lodí Otava – jízda na kánoi, raftu či kajaku krajinou Šumavy

Pojďte se projet na kánoi, raftu nebo kajaku krásnou šumavskou krajinou. Nabízíme pronájem kanoí, kajaků, raftů a dalšího vodáckého vybavení. Vzhledem k nově postavené cyklostezce jsme otevřeli půjčovnu kolečkových bruslí.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Pohodové vodácké  zájezdy na Otavě

Pohodové vodácké zájezdy na Otavě

Zlatonosná říčka Otava je v létě řekou pro rekreační vodáky. Pod Sušicí maličko rozšíří své koryto, zpomalí a stává se oblíbenou, nepříliš náročnou turistickou řekou, i když množstvím svých jezů stále slibuje dostatečné vodácké vyžití. Protéká podél takových jihočeských skvostů, jako je hrad Rabí.

Muzeum řeky Otavy a voroplavby na zámku Střelské Hoštice

Muzeum řeky Otavy a voroplavby na zámku Střelské Hoštice

Navštivte jedinečné Muzeum řeky Otavy a voroplavby v místním zámku, v malé jihočeské obci Střelské Hoštice, která se nachází 3,5 km jihovýchodně od Horažďovic.

Další aktuality

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty