Úvod > Aktuality > Ochlaďte se v podzemí!

Ochlaďte se v podzemí!

Vydáno 27. července 2018 Památky
Jsou místa, kde se můžete ochladit, ať je venku jakékoliv horko. Patří k nim nejrůznější podzemní prostory, kterých se v České republice nalézá opravdu velké množství. Jejich výhodou je relativně stálá teplota, která se pohybuje cca od 8 do 14°C a tak se v parném létě mohou stát chladným útočištěm a zároveň místem nevšedního zážitku. K návštěvě lákají nejen jeskyně, ale také uměle vytesané podzemní labyrinty českých a moravských měst, důlní štoly a další technické památky, vinařské sklepní prostory či krypty kostelů a klášterů - místa posledního odpočinku mnichů i významných osobností.

Do Plzně, do podzemí

Plzeňské podzemíPlzeň je prastaré město, takže není divu, že má pod svými domy rozsáhlé podzemí, do kterého se můžete podívat. Všichni víme, že pivo se tu v minulosti vařilo na každém kroku. V podzemí se můžete podívat, odkud se brala na pivo voda. Pod městem je totiž ve spletitých chodbách více než 20 studní. V podzemí si také můžete prohlédnout expozici všeho, co se tu při odkrývání chodeb našlo.

Během prohlídky dostanete tzv. Pivěnku, která vás opravňuje po prohlídce k ochutnávce 0,2l pivního speciálu Master polotmavý ve vybraných plzeňských restauracích. Mladistvým do 18 let se však alkohol nepodává.
 

Znojemská čtyři patra chodeb

Znojemské podzemíZnojemské podzemí patří k nejpropracovanějším systémům u nás i v Evropě. Měří více než 25 kilometrů a místy má až čtyři patra! Podzemí vzniklo propojením měšťanských sklepů asi ve 14. století. Záznamy města o něm ale mlčí. Podzemí patří k vyhledávaným atrakcím a zejména malé návštěvníky poděsí připravená expozice skřetů a dalších podivností z temných sklepení.

V podzemní si můžete užít taky pořádnou dávku adrenalinu - nabízejí se zde totiž adrenalinové trasy podzemím. Místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami se vám otevře místy vskutku krkolomná cesta úzkými chodbami, vodou, blátem. Zdolávat budete muset kluzké hrbolaté schody, malými průlezkami a mnohdy bude nutné se protahovat po čtyřech...
 

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyněMladečské jeskyně, které v pravěku sloužily jako rituální pohřebiště kromaňonského člověka, se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Průměrná teplota vzduchu je zde 9°C.

Jeskyně jsou složitým, převážně horizontálním labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s pozoruhodnou modelací stěn a stropů, s krápníkovou výzdobou, četnými blokovými závaly, a svými chodbami prostupují vrchem Třesín až pod hladinu podzemní vody. Z celkové délky 1 250 m chodeb a síní, o výškovém rozpětí 30 m, je 380 m zpřístupněno veřejnosti.
 

Svítící chodba v Jihlavě

Svítící chodba JihlavaDruhé nejdelší podzemí po Znojmě najdete v Jihlavě. Zdejší chodby vznikly spojením měšťanských sklepů a během třicetileté války sloužily jako úniková cesta ve chvílích ohrožení.

Naprostým unikátem je zdejší fosforeskující chodba, která bojácnější vyděsí a odvážné zcela jistě potěší. Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí. Dlouho se spekulovalo o původu záření, vedci poté došli k tomu, že chodbu pravděpodobně natřela německá armáda luminiscenční barvou Lichtgelb, která obsahuje svítivý wurtzit.
 

Mumie Kapucínů v Brně

Kapucínská hrobka v BrněNejbizarnější podivuhodnost moravské metropole se nachízí hned vedle Zelného trhu na Kapucínském náměstí. Pod kostelem Nalezení svatého Kříže naleznete mumifikovaná těla zesnulých bratrů i světských osobností v dokonale zachovaném stavu. Tak dobře se dochovala díky důmyslnému větracímu systému.

Nejznámějším „obyvatelem“ hrobky je slavný a obávaný velitel pandurů František baron Trenck. A co má tento bojovník, opředený nesčetnými legendami, společného s kapucíny? Setkali se v pevnosti Špilberk. Baron Trenck jako vězeň odsouzený na doživotí, bratr kapucín jako zpovědník. Ať už velitele pandurů ovlivnilo cokoli, kapucínská kronika dokládá, že čas strávený ve vězení pohnul jeho svědomím a on litoval svého nezřízeného života. Část svého majetku věnoval na dobročinné účely a sám si přál být pohřbený právě zde, v hrobce.
 

Tajemné prostory pod Světlou nad Sázavou

Světlá nad SázavouMůžeme se jen dohadovat, k čemu sloužilo podzemí severovýchodně od kostela sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. V každém případě ale patří ke krásným ukázkám středověkých razicích prací u nás. Podle lidových pověstí byly spojeny s dalšími podzemními prostorami historického města, pokračovaly pod řekou Sázavou k zámku a vedly až k hradu Lipnice nad Sázavou. Podrobný průzkum však tyto legendy nepotvrdil. Podzemní chodby přestaly být využívány koncem 19. století a téměř upadly v zapomnění.

Ať už dříve sloužilo, k čemu chtělo, v minulém století z něj obyvatelé města udělali skládku. Dnes je opět vyčištěno a připraveno na vaši návštěvu.
 

Kde pramení vřídlo

Podzemí VřídlaKarlovarské vřídlo je známým symbolem našeho nejslavnějšího lázeňského města, ale málokdo se byl podívat do jeho podzemí, aby se podíval, odkud že vlastně tryská. Krom zajímavosti samotného místa se zde můžete podívat, jak se vyrábějí zdejší tradiční suvenýry – růže a figurky, na nichž sedimentují minerály ze zdejšího pramene.

V podzemí lze kromě procesu pokamenování vidět sbírku sintrů a vřídlovců, zanesené potrubí z počátku minulého století či vzácné bakterie a řasy. Pochopitelně si tu můžete nabrat i léčivou vodu. Exkurzní trasa je veřejnosti zpřístupněna v době lázeňské sezóny.
 

Jak se těžila tuha

GrafitČeský Krumlov si asi jen tak nespojíte s bývalým grafitovým dolem, ale pokud tu budete, nezapomeňte se do něj vypravit. Před tím, než se vydáte na samotnou prohlídku dolu, vás průvodci vybaví speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně vás do podzemí, 70 metrů pod povrch země, zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu. Po příjezdu na 1. stanoviště vystoupíte a dále budete pokračovat pěšky.

Během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké stroje při práci využívali. Od průvodce se dozvíte, jakým způsobem těžba probíhala, jak se grafit zpracovával a co se z něho vyrábělo.
 

Litoměřické katakomby

LitoměřiceDalší z rozsáhlých středověkých podzemí mají v Litoměřicích. I zdejší chodby měřily celé desítky kilometrů a sloužily zejména jako sklepy pro zdejší obchodníky. Chodby leží až ve třech patrech nad sebou, ale vy se můžete podívat pouze na první, nejvyšší úroveň. Délka trasy, na níž je instalováno lapidárium zdejšího muzea, je 366 metrů.

Podzemní chodby procházejí také přímo pod jedním z největších náměstí v Čechách, bezmála dvouhektarovým Mírovým náměstím, ve středověku obchodním centrem města s masnými krámy a pekárnami. Původně byly podzemní chodby dlouhé několik kilometrů, spojovaly kostely a kláštery v Litoměřicích a vedly i do okolí.
 

Jeskyně Moravského krasu

Sloupsko-šošůvské jeskyněMoravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti - jedná se o Punkevní a Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyni Balcarku, Kateřinskou a jeskyni Výpustek.

Na území Moravského krasu je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. V jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety. Pozoruhodné jsou rovněž nálezy rytin koní a bizonů na koňských žebrech z jeskyně Pekárny. Několik jeskyní je také volně přístupných veřejnosti. K nejznámějším patří jeskyně Býčí skála na spodním konci Křtinského údolí, která proslula nálezem halštatského pohřbu. Letos se v Moravském krasu otevřely dvě nové jeskyně, které je možné navštívit - jeskyně Horizont a jeskyně Bertalánka.
 

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži

arcibiskupské sklepyArcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m a jejich celoroční teplota nepřesáhne 11°C. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805. Sklepy jsou otevřeny pro veřejnost denně.
 

Do labyrintu pevnosti Josefov

Pevnost JosefovBastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Při prohlídce ujdete asi jeden kilometr, většinou ve vysokých chodbách, kde se i vzrostlejší člověk nemusí shýbat. Jsou však úseky, kde projde pohodlně jen člověk nanejvýš 175 cm vysoký. I to bylo záměrem stavitele.

Pruští vojáci nosili vysoké čepice a kdyby se náhodou dostali do chodeb, neběhalo by se jim nejlépe. Pevnost skrývá pro nezvané návštěvníky mnoho překvapení. Vždy existovala možnost, jak se zbavit někoho, kdo vás pronásleduje, zavřít ho, jinudy to oběhnout a dostat se mu do zad. Průvodce vás na tyto triky upozorní. V době svého vzniku, roku 1780, představovaly tyto chodby nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě.
 

Kostnice u sv. Jakuba v Brně

Kostnice BrnoUnikátní brněnská kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, hned po té pařížské. Počet zde pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc, přičemž se většinou jedná o oběti středověkých epidemí (mor, cholera), z dob třicetileté války a švédského obléhání.

Kostnice je unikátní především v obsahu a objemu kosterních pozůstatků, které se zde našly. Nemá být ale jen turistickou atrakcí, priorita je hlavně v pietnosti místa. Jedna prohlídka pojme max. 20 lidí. Město si pro své podzemí nechalo dokonce složit autorskou hudbu, která má prohloubit zážitek z prohlídky.
 

Jeskyně Postojna v Českém ráji

Jeskyně PostojnaNevíte kam vyrazit za nevšedním dobrodružstvím? Vypravte se do jiného světa podzemních prostor, kde budete muset překonávat plazivky, abyste se mohli radovat z nově objevených jeskynních zákoutí. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Krasovou výzdobu nečekejte, ale i přesto bude cesta podzemím nevšedním zážitkem. Postojna je největší pseudokrasovou jeskyní v Českém ráji a navíc jediná veřejně přístupná. Pokud se do jeskyně vypravíte, nezapomeňte si vzít baterku, nejlépe čelovku. Strach, že se v podzemí ztratíte mít nemusíte - celková délka chodeb měří 75 metrů.
Večerní prohlídky jeskyně Na Turoldu při svíčkách

Večerní prohlídky jeskyně Na Turoldu při svíčkách

Nenechte si ujít každé pondělí večerní prohlídku jeskyně Na Turoldu jen při svíčkách. Pro velký zájem však doporučujeme včasnou rezervaci.

Baterkové pondělky v Koněpruských jeskyních - srpen

Baterkové pondělky v Koněpruských jeskyních - srpen

Máte rádi jeskyně, ale na obyčejné prohlídce jste již několikrát byli? Zkuste něco nového! Jeskyňáři z Koněpruských jeskyní pro vás přichystali speciální "baterkové pondělky".

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Mladečské jeskyně - rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka

Mladečské jeskyně - rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice

Katakomby a historické podzemí královského města Litoměřice

Poznejte historické podzemí královského města Litoměřice. Zveme vás k prohlídce podzemí, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách a jen ve středověku měřilo několik desítek kilometrů. Zpřístupněna je 366 metrů dlouhá část a je zároveň lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea.

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na samotnou prohlídku, vás vybaví speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou

Nádhernou ukázku patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se můžeme jen dohadovat z analogie k obdobným dílům z jiných měst uvidíte ve Světlé nad Sázavou.

Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Plzeňské historické podzemí - poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 14. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.