Úvod > Aktuality > Nové Město v Praze a 670 let od založení: co právě teď zažijete na radnici?
Památky

Nové Město v Praze a 670 let od založení: co právě teď zažijete na radnici?

  • Vydáno8. března 2018
Dobu Karla IV., slavného panovníka z dynastie Lucemburků, dnes poznáváme zejména díky stavbám, u jejichž zrodu stál. Na Karlův most, Karlovu univerzitu nebo hrad Karlštejn si vzpomene každý, ale víte také, že díky němu má Praha Nové Město? Právě v těchto dnech uplynulo 670 let od jeho založení.
Záměr rozšířit Prahu o novou část oznámil Karel IV. již sedm měsíců po nástupu vlády. Do sídelního města římského a českého krále se tehdy stěhovalo víc a víc lidí, po založení vysokého učení sem přicházeli i studenti a nechyběli ani poutníci. Vysoce ceněné ostatky svatých pro pražské chrámy totiž Karel kupoval po celé Evropě.
 

Začátky Nového Města

Zakládací listinu Nového Města Karel IV. vydal začátkem března 1348 a už koncem téhož měsíce, slavnostně a za účasti celého dvora, byl položen základní kámen ke stavbě hradeb. Původně prý měla nová část Prahy vzniknout na dnešní Letné, ale nakonec král prý dal na radu mistra Havla, hvězdáře, matematika a lékaře, a vybral jiné místo. Nové Město jako bezpečná ochranná šála obepnulo od Vltavy k Vltavě celé Staré Město, aby se na jihu jeho hradby napojily na Vyšehrad. Ani ten neušel Karlově pozornosti a podobně jako Pražský hrad prošel za jeho vlády výraznou proměnou, protože král se hrdě hlásil ke svým přemyslovským předkům.

Prostor, kde vzniklo Nové Město, nebylo panenské neobydlené území. Například kolem kostelů sv. Klimenta a sv. Petra se rozkládala osada zvaná Na Poříčí a za hradbami Starého Města ležely Příkopy, Můstek a Koňský trh, dnešní Václavské náměstí. Zatímco centrem dolního Nového Města byl takzvaný Senný trh, dnes Senovážné náměstí, horní Nové Město mělo své centrum na Dobytčím trhu aneb Karlově náměstí.
 

Hradby, daně, náměstí a další zajímavosti

Do dvou let po založení Nové Město obklopily 3,5 km dlouhé a deset metrů vysoké hradby, doplněné jednadvaceti věžemi a čtyřmi bránami. Karlův záměr se naplnil: mohutností hradeb a množstvím kostelů se Nové Město svou podobou blížilo Římu, centru křesťanského světa. Nejlepším důkazem urbanistické velkorysosti Karla IV. je fakt, že Nové Město bylo plně zastavěno až v 19. století. Karlovo náměstí s rozlohou 8 hektarů je dosud největší ze všech pražských náměstí a patří k největším v Evropě.

Rychlému rozvoji nové čtvrtě pomohl králův slib, že majitelé pozemků, kteří na nich do osmnácti měsíců postaví své domy, nebudou dvanáct let platit žádné daně. Během prvních čtyř let vzniklo na 600 nových domů. V celé Praze žilo v závěru Karlovy vlády 40 000 obyvatel ve 3 000 domech.
 

Srdce Nového Města

Na Nové Město se můžete podívat z výšky především ze dvou míst: z celoročně otevřené Jindřišské věže u kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty, kde má prý každé patro své tajemství, a z věže Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Věž a stálou expozici v bytě věžníka o historii Nového Města můžete navštívit od 21. března.

Budova Novoměstské radnice na rozdíl od osady Na Poříčí v době založení Nového Města ještě nestála, ale její historie se začala odvíjet nedlouho poté. Z dějepisu ji známe jako místo, kde se v 15. století odehrály první a druhá pražská defenestrace, kde v letech 1694–1695 čekal na odsouzení vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký-Kozina a kde se roku 1839 odehrával proces s legendárním loupežníkem Václavem Babinským. Méně už se ví, že na nádvoří radnice se odehrávaly i popravy, poslední ještě za nacistické okupace, a že posledním vězněm byla krátce Milada Horáková.
 

Akce na radnici v březnu a dubnu

  • K návštěvě radnice láká už několik let Neviditelná výstava, která běžným, vidícím návštěvníkům umožní prožít nezapomenutelnou hodinu v naprosté tmě s nevidomým průvodcem.
  • neděli 11. března končí na Novoměstské radnici výstava obrazů Pavla Raszky a jeho vnučky, výtvarnice Moniky Kočendové, nazvaná Ahoj, dědo. Ve středu 14. března začne výstava obrazů a kreseb malíře, grafika a pedagoga Jaroslava J. Alta.
  • sobotu 10. března přijďte ochutnat tradiční i netradiční dobroty z několika kontinentů na Festival delikátních chutí, pátek a sobota 16. a 17. března budou patřit Prague Spirit Festivalu 2018 s programem plným jógy, tance a hudby.
  • Na neděli 8. dubna se ve Velkém sále a v Mázhausu chystá Pražská výstava nožů Knives 2018, oblíbená prodejní jarní výstava nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a Česku. Od 19. do 22. dubna bude radnice patřit 41. veletrhu starožitností Antique, tentokrát na téma umění mladé republiky k oslavám sta let od vzniku Československa. Vystavovatelé se zaměří především na oblíbené styly 20. let 20. století a na mezinárodní úspěchy tehdejších československých umělců.
  • Na nádvoří Novoměstské radnice láká k posezení bohémská kavárna Café Neustadt, oblíbená zvláště u mladých. V souvislosti s projektem kavárníka Ondřeje Kobzy Piáno na ulici je jedno piáno umístěno i na nádvoří.
  • Máte rádi únikové hry? Autentickou atmosféru a promyšlené originální hádanky nabízí hra Tajemství císaře v historických suterénních prostorách Novoměstské radnice. Příběh ze 14. století, postavený na poznatcích z Karlova života, se odehrává v interiérech, vyrobených na míru od truhlářů specializovaných na středověké interiéry.
Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Průchod z Folimanky na Bastion

Průchod z Folimanky na Bastion

Zrenovovaný Bastion Novoměstských hradeb je nejkratší cesty na Ztracenku a směrem ke Karlovu z parku Folimanka.

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky