Úvod > Aktuality > Nehulákejte nám tu jak na lesy…
Nehulákejte nám tu jak na lesy…

Nehulákejte nám tu jak na lesy…

  • Vydáno1. dubna 2010
Jak se chovat v CHKO? Česká republika vyniká množstvím krásných chráněných krajinných oblastí a rezervací, národní parky nám mohou všichni závidět. Tyto části přírody mají už v názvu slovo „chráněný“. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, čím je krajina chráněna? A víte, co se v takových místech smí a nesmí?
Mlčeti nad zlato?
Největším nebezpečím pro přírodu je bezpochyby člověk. Zcela konkrétně pak člověk bezohledný. Proto platí pro chráněné oblasti několik pravidel, z nichž základní praví, že je zakázáno rušit ticho a klid. Do lůna panenské přírody si jezdíme odpočinout, a ne poslouchat další neohleduplné návštěvníky.
 
Na co se nemá sahat?
Chráněné oblasti jsou chráněny i z toho důvodu, že tu příroda vytvořila neopakovatelné scenérie, které ještě člověk nezvládl zcela zdevastovat. Proto další z pravidel praví, že je zakázáno poškozovat skály, stromy vyrýváním nápisů, psaním, házením a svalováním kamenů. To je ovšem jen jedna z věcí, které byste přírodě dělat neměli. Dále je zapovězeno narušovat vodní režim a hrabat stelivo – dokonce i rostliny by rády rostly bez zásahu člověka. K tomu se pojí i to, že byste neměli vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů, rostlin, či odchytávat volně žijící živočichy.
 
Co platí pro stezky?
V první řadě platí to, že mimo značené trasy nemáte co pohledávat. Pokud není vyznačeno jinak, nesmíte tu ani jezdit na koních a kolech mimo trasy a stezky k tomu určené a vyznačené. Nebudete tomu možná věřit, ale mimo cestičky nemá co dělat ani váš pejsek. Není totiž součástí fauny chráněné oblasti a jako prvek nesourodý musí zůstat na vodítku. O zákazu poškozovat schody, zábradlí, lavičky, informační tabule, značení a ostatní vybavení prohlídkových okruhů snad ani není třeba se zmiňovat. Podobně samozřejmý je i zákaz znečišťovat prohlídkové trasy odpadky.
 
Jak se zařídit v chráněné oblasti?
Měli bychom si uvědomit, že v přírodě už pár tisíc let nežijeme a jsme v ní proto na návštěvě. Podle toho bychom se také měli chovat. Příroda je nekuřák, takže jí doma nebudeme kouřit. Nebudeme ani tábořit a bivakovat tam, kde nám to nepovolila, a už vůbec nebudeme rozdělávat oheň na palouku. Je zakázáno také provádět bez souhlasu provozovatele veškeré hromadné nebo organizované sportovní akce.
 
Na závěr nezbývá než pro jistotu dodat, že jezdit veškerými motorovými vozidly mimo vyhrazená parkoviště, motorová vozidla mýt nebo dokonce vyměňovat motorový olej, se tu také nesmí.
 
Co se smí?
Na první pohled by se mohlo zdát, že se na takových místech nesmí vůbec nic. Není to pravda. Může se do nich vstupovat a pozorovat okolní dění, což byste během předchozích vyjmenovaných činností rozhodně nestihli. Příroda přijme vás, pokud vy přijmete ji. Zbrklé jednání ale nikomu nikdy nepomohlo, takže na ni buďte hodní. Ona vám to bohatě oplatí.

Další aktuality

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?
Ubytování

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky