Úvod > Aktuality > Nechte se okouzlit adventní Plzní

Nechte se okouzlit adventní Plzní

Vydáno 7. prosince 2017 Zážitky
Pokud někdy Plzeň opravdu září, je to právě v době adventu. Při procházce vyzdobeným centrem města si připadáte trochu jako v pohádce. Ať už si potřebujete na chvilku odpočinout od předvánočního shonu nebo si chcete trochu té vánoční atmosféry užít ještě před Štědrým dnem, projděte se vánoční Plzní. Uvidíte, že vás odmění!

Plzeňské vánoční trhy

Vánoční trhy PlzeňPlzeňské vánoční trhy v posledních letech hezky prokoukly a určitě patří k nejhezčím v regionu. Na stáncích to voní svařeným vínem, punčem a čerstvě pečeným cukrovím. Nechybí dřevěný betlém, živá zvířátka ani kolotoč pro děti. V podvečer tu potkáte ponocného. Uprostřed trhů najdete zvonici. Říká se, že stačí zazvonit a i nejtajnější vánoční přání se dobrým lidem vyplní. Ověřené to nemáme, ale proč to nezkusit? Vánoční trhy jsou otevřené každý den od 9 do 19 hodin až do 23. prosince. Možná tu nenakoupíte dárky pro celou rodinu, ale minimálně načerpáte nějakou inspiraci a prohřejete zkřehlé prsty šálkem svařáku.


Adventní prohlídky

Adventní prohlídky PlzeňK Vánocům samozřejmě patří pohádky, dárky a bramborový salát, v některých rodinách pak třeba i pouštění ořechových lodiček či lití olova. Máte ale představu, jak se slavil advent v dobách našich předků nebo jaké příběhy v sobě skrývají betlémy z plzeňských kostelů? Nechte se na adventních prohlídkách provést historií Vánoc. Dozvíte se celou řadu zajímavostí o tradičních vánočních zvycích a pověrách. Každá z prohlídek končí ve sklepení Národopisného muzea, kde na vás čeká ochutnávka vánočního cukroví a šálek horkého čaje či svařeného vína. Vstupenky můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo prostřednictvím rezervačního portálu Plzeňská vstupenka.
 

Katedrála svatého Bartoloměje

Svatý Bartoloměj PlzeňGotická katedrála sv. Bartoloměje je hlavním svatostánkem ve městě. V době adventu se zde kromě bohoslužeb odehrává celá řada koncertů. Adventní neděle tu každý týden začínají ranní mší se zpěvem rorátů, od tří hodin se pak můžete zaposlouchat do varhanních improvizací při tradičních adventních půlhodinkách. Interiér katedrály má své kouzlo. Zajímavý pohled na vánočně osvícenou Plzeň se vám naskytne z věže katedrály. Stačí jen překonat necelých 300 schodů. Otevřeno má denně až do 18 hodin. Podrobnosti k adventnímu a vánočnímu programu najdete na webu Biskupství plzeňského.


Na radnici na výstavu a za vánočním pošťákem

vánoční pošťák plzeňTradice posílání vánočních přání je stará více než sto let. Pestrou sbírku historických vánočních pohlednic, ve které nechybí obrázky vánoční Plzně ani oblíbené staročeské Vánoce Josefa Lady, si můžete od 9. prosince prohlédnout na výstavě v mázhauzu plzeňské radnice. Pokud vás vánoční expozice inspiruje k tomu, abyste letos místo obligátní sms, svým známým poslali opravdový vánoční pozdrav, můžete na místě navíc od 11. prosince využít služeb vánočního pošťáka. Orazítkuje vám nejen pohlednice k odeslání. Specializuje se také na dětská vánoční přání a dopisy Ježíškovi. Zastihnete ho tu každý den od 10 do 17 hodin až do 22. prosince, v sobotu 23. prosince už jenom do 15 hodin.
 

Plzeňské betlémy

Betlém PlzeňPokud se do Plzně vydáte mezi vánočními svátky a Třemi králi, doporučujeme udělat si čas na prohlídku plzeňských betlémů. Většinu lidí to samozřejmě táhne přímo do katedrály sv. Bartoloměje, nicméně unikátní jesličky najdete v jiných kostelech. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je každoročně k vidění betlém s postavičkami téměř v životní velikosti. Neměli byste vynechat ani kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Marii a Josefovi v něm k narození Ježíška gratulují nejen pastýři a tři králové, ale také selky v plzeňských krojích, dělníci ze Škodovky i některé známé osobnosti z regionu.
Národopisné muzeum Plzeňska

Národopisné muzeum Plzeňska

Stálá expozice Národopisného muzea Plzeňska sídlí na náměstí Republiky v renesančním domě bývalého Chotěšovského kláštera. K vidění jsou zde zajímavé expozice plzeňských bytových interiérů od gotiky do první třetiny 20. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Plzni

Kostel sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě kostel sv. Bartoloměje. Arciděkanský kostel je zřetelný již z dály se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Vánoční trhy Plzeň

Vánoční trhy Plzeň

Působivou atmosféru vánočních trhů si můžete užít na náměstí Republiky v Plzni. Nezaměnitelná atmosféra, vůně svařáku a obrovský vánoční strom. Přijďte si vychutnat poslední letošní trhy a nakoupit originální vánoční dárky pro své blízké.

Adventní prohlídky centra Plzně - nové termíny!

Adventní prohlídky centra Plzně - nové termíny!

Vychutnejte si kouzelnou atmosféru adventně vyzdobené Plzně a nechte se provést historií Vánoc a vánočních zvyků a tradic. Během čtyř prosincových víkendů budete mít možnost zúčastnit se speciálních adventních prohlídek.

Další aktuality

13.11.
2018
Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Plzeňsko a Český les | Zážitky
29.10.
2018
Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Plzeňsko a Český les | Zážitky
20.10.
2017
Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Plzeňsko a Český les | Zážitky