Úvod > Aktuality > Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy
staroměstské podzemí, Kudy z nudy, technické památky Prahy
Památky

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Poslechněte si audio verzi článku
Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.

Starobylý Negrelliho viadukt

negreliho viaduktPradědečkem pražských železničních mostů je Negrelliho viadukt, který protíná Karlín a vede přes Vltavu a ostrov Štvanice do Holešovic; nejlépe si jej prohlédnete z karlínských ulic. Byl vybudovaný v letech 1846–1850 pro mezinárodní trať z Prahy do Drážďan a nese jméno svého projektanta, rakouského inženýra Aloise Negrelliho. Jedna z nejvýznamnějších pražských technických staveb představovala po Karlově mostě druhý pražský kamenný most přes Vltavu, ba dokonce do roku 1910 šlo o nejdelší most v Evropě. Dvoukolejný viadukt měří 1 100 m, má 87 klenutých oblouků o rozpětí 25,3 metru a první vlak s cestujícími po něm přejel 1. června 1850; cílovou stanicí tehdy byly Lovosice.
 

Pražský Semmering pro fandy železnic

pražský semmeringZnáte pražský Semmering, železniční trať mezi pražským Smíchovem a Zličínem? Jmenovkyně rakouské horské železnice je považována za nejkrásnější v Praze a její atraktivitu zvyšují dva kamenné viadukty, poutavé výhledy na město s Vyšehradem, na mrakodrapy na Pankráci i žižkovskou televizní věž. Velká část navíc vede přírodní parkem Košíře – Motol, jehož základ tvoří historické parky, zahrady a usedlosti kolem Motolského a Košířského potoka. Vlaky tudy jezdí od roku 1872 a cesta z Hlavního nádraží na Zličín trvá zhruba pětadvacet minut. Cesta navíc vede Vinohradským tunelem (ve tmě z něj moc neuvidíte, ale stojí za zmínku, že jde o nejdelší dvoukolejný tunel u nás) a také po železničním mostě přes Vltavu s výhledy na Pražský hrad. Vláček po pražském Semmeringu jezdí celý rok o sobotách, nedělích a svátcích, mimo provoz je jen od Štědrého dne do Nového roku.
 

Vodárna a čistírna pro vodomily

…aneb místem, kde hraje hlavní roli Vltava, je Muzeum vodárenství v podolské vodárně. Uvidíte, jak se v Praze budovaly první vodovody, proč se stavěly vodárenské věže, sbírku vodoměrů a dalších historických přístrojů. Nahlédnete také do filtrovací haly a vystoupáte na ochoz vodárny, odkud uvidíte město tak, jak jste je možná ještě nespatřili. Vstupenky je třeba rezervovat předem online. Počítejte ale s tím, že pro výstup na věž je zapotřebí dobrá fyzička!

Voda, která do Prahy přiteče, z ní samozřejmě musí také odtékat. Dnes městu slouží moderní čistírna na Císařském ostrově, ale nedaleko odtud v Bubenči si můžete prohlédnout památkově chráněný areál staré čistírny odpadních vod. Bývala součástí pražského stokového systému, budovaného na přelomu 19. a 20. století, a sloužila až do roku 1967. Prohlídka vás zavede do kanalizačních katakomb s původními technologiemi, seznámíte se s historií čištění odpadních vod a když budete mít štěstí, trefíte se třeba na některou ze zajímavých akcí. Otevřeno je tu celý rok o víkendech a svátcích.
 

Lanovkou na Petřín k bludišti a rozhledně

Ještě malý návrat k předchozímu tématu: víte, že nejstarší pražská kanalizační stoka vznikla už v polovině 12. století při stavbě Strahovského kláštera, kam zároveň jiné štoly tehdy přiváděly pitnou vodu ze svahů Petřína? Právě tam vás pozveme kvůli seznámení s další technickou raritou, pozemní lanovkou. K technickým památkám se řadí i rozhledna a zrcadlové bludiště, obě místa jsou otevřená celoročně a denně. Společně s tehdy zbrusu novou Petřínskou rozhlednou oslnila lanovka návštěvníky Jubilejní výstavy roku 1891. Po různých úpravách, prodlouženích a také dvacetileté pauze, kterou zavinily sesuvy půdy, dnes lanovka na 510 metrů dlouhé trati zdolává výšku 130 m. Je zařazena do systému městské hromadné dopravy a v provozu je celoročně a denně s intervalem 10–15 minut mimo pravidelné výluky na jaře a na podzim. Nahoře na Petříně zve k návštěvě ještě Štefánikova hvězdárna a objevíte tu také zbytky barokního opevnění Prahy.
 

Novomlýnská vodárenská věž v Petrské čtvrti

novomlýnská věžNovomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. Na místě dnešní ulice Nové mlýny, v místech kde odbočuje cesta od gotického kostela sv. Klimenta k řece Vltavě, stávaly již ve 14. století vodní mlýny. Z celé mlýnské zástavby stojí dnes na místě pouze vodárenská věž, která zásobovala vodou dolní Nové Město. V letech 1658– 60 vznikla současná věž s šesti patry s velkorysým vyhlídkovým prostorem (sloužil jako místo pro "kratochvilná setkání" vedení města). Pod jeho podlahou byla umístěna nádrž, do níž se čerpala voda z Vltavy (věž v minulosti stála přímo na jejím břehu), z nádrže voda samospádem proudila potrubím do kašen v širším okolí. Vnitřní prostor věže obtočený schodištěm býval úzký spojitý prostor, jímž procházela soustava tlačného a samospádného vodního potrubí. Byl vytápěn, aby ani v největších mrazech voda nezamrzala. Části topeniště odkryté při nedávných výzkumech je možné vidět v přízemí, v prostoru kolem pokladny. Dnes ve věži najdete multimediální expozici Praha hoří. Instalace vás přenese do nitra hořícího Národního divadla a odměnou za zdolání celé výšky věže vám bude výhled z nejvyššího patra do širokého okolí. Každou sobotu a neděli v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 se konají komentované prohlídky s průvodcem v českém jazyce, zdarma k zakoupené vstupence.
 

Tajemné podzemí Staroměstské radnice

podzemí staroměstské radniceRadniční podzemí vás vezme na procházku nejstaršími dějinami Starého Města pražského. Jeho úroveň se dříve nacházela 2–8 metrů pod úrovní dnešních ulic. Tehdejší terén byl však často zaplavován Vltavou a musel být proto uměle zvyšován. Během 13. století se tak z původních přízemí románských domů staly prostory podzemní, které začaly být užívány jako sklepy. Z románského sálu se po několika schůdcích dostanete ke kamenné jámě, jež původně sloužila jako cisterna na dešťovou vodu. Pod radnicí bývala samozřejmě i vězení, dvě z nich jsou tu k vidění dodnes. O tom, že v nich vězni přebývali, svědčí jejich jména vyrytá na jednom z gotických portálů. Historické podzemí je součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice. Zakoupené vstupné platí také do kaple, reprezentačních sálů a na věž. Jednotná vstupenka – k zakoupení na pokladně ve třetím patře budovy.
Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál Štvanice

Slalomový kanál na Štvanici stojí vedle zdymadla pod hotelem Hilton. Je dlouhý přibližně 250 metrů. Kanál je vhodný především pro trénink vodního slalomu. Vodákům je zde k dispozici množství velkých vracáků, rozhraní a také několik menších vln.

Ostrov Štvanice v Praze

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Spolek Porte otevřel v Pelléově vile novou galerii, kulturní centrum a kavárnu. V přízemí se otevřela seniorská Fresh Akademie, dále zde nechybí možnost přihlásit se do jazykových kurzů, či navštěvovat výtvarnou přípravku. Mladé páry si ve zdejší obřadní síni mohou říci své ano.

Vojířova štola XXII na Petříně

Vojířova štola XXII na Petříně

Pražský vrch Petřín je vděčným cílem výletu. Kromě věhlasné rozhledny, lanovky či hvězdárny tu jsou ale i objekty méně známé a přitom neméně zajímavé. K těm patří památky na těžbu uhlí a petřínské podzemí vůbec.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Buštěhradská dráha

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Zážitkové vlaky ve Výtopně Zlíchov

Společnost Zababa nabízí vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vozů. Zážitkový vlak udělá váš firemní večírek nebo narozeninovou oslavu nezapomenutelnou.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky