Úvod > Aktuality > Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?
Památky

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

  • Vydáno15. července 2022
Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k objevitelům, možná bude stačit jen málo, třeba se jen rozhlížet kolem sebe.
Poklady se dají objevit třeba při sekání trávy, tak jako se to přihodilo před několika lety v obci Horní Polubný v Jizerských horách. Anebo loni, kdy při docela obyčejné procházce do lesa kolem Vysokého nad Jizerou muž objevil keramický hrnec se 158 pražskými groši z doby vlády králů Václava II. a Jana Lucemburského; podle historiků ho někdo ukryl kolem roku 1330. Pražské groše a další tajemství před časem vydal i jeden z domů v Táboře: pod jeho podlahou se skoro pět set let ukrývaly čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období. Ještě o pár metrů hlouběji pod historickým centrem Tábora objevíte středověké podzemní chodby; procházet se dají celý rok.
 

Táborské podzemí skrývalo stříbrný poklad

Dva džbánky plné stříbrných mincí a společně s nimi další zajímavé předměty objevili při archeologickém průzkumu domu v historickém centru Tábora. Dokonce se podařilo zjistit i totožnost toho, kdo zřejmě poklad schoval: žil tu rychtář Mikuláš Vlaský ze Sionu. Dům v roce 1525 vyhořel, nejmladší mince v pokladu byla vyražena pouhý rok před požárem. Mikuláš nejenže se pro poklad nevrátil, ale zároveň zmizel z historických pramenů: dá se předpokládat, že neštěstí nepřežil a své tajemství si odnesl s sebou.

Dům vydal další poklady, například kachle ze začátku 16. století, nádobí, prstýnek nebo střepy pohárů, zdobené zlatem a emailovými barvami. Byly tu také patrové podzemní sklepy, které vznikaly už od založení města v 15. století. O pět set let později se několik sklepů probouralo a propojilo: tato trasa v různých úpravách slouží dodnes a vypravit se sem můžete třeba hned. Táborské podzemí je otevřeno.
 

Pro Mělník je pokladem podzemní studna

Podzemními chodbami vedoucími ve třech patrech nad sebou je protkaný také Mělník, ale zpřístupněná je přibližně jen 150 metrů dlouhá trasa. Loni město oslavilo deset let od otevření mělnického podzemí pro veřejnost. Také tady našli poklad: za třicetileté války tady tábořili švédští vojáci, a protože přišli o hodně koní a nechtěli, aby se jejich děla dostala do rukou nepřítele, naházeli je do studny. Později byly zbraně vyzdviženy, ale kromě nich (a také starých cihel, střešních tašek nebo rezavého visacího zámku) studna žádné jiné poklady nevydala. Pokladem je tak studna samotná: pochází ze 13. století a s průměrem 4,54 metru je nejširší v Česku.

Leží přímo pod hlavním náměstím, přesné místo označuje skleněná deska v kovovém rámu. Až tu budete stát, rozhlédněte se: hloubka studny je 56 metrů, což je jen o devět metrů méně než věž mělnického kostela. Na prohlídku podzemí se můžete vypravit celoročně a denně, zpravidla každou hodinu od desíti do pěti.
 

Tipy, kde najít další podzemní poklady

  • Mělníce můžete navštívit ještě zámecké sklepy. Tam se skrývají podobné poklady jako ve sklepech mělnických domů: víno z vyhlášených mělnických vinic.
  • Plánujete výlet na hrad Veveří? Legendy o templářských pokladech sem už přilákaly stovky dobrodruhů, ale dvanáct stříbrných soch apoštolů v životní velikosti ukrytých někde v hradním sklepení dosud nikdo nenašel. Všimněte si ale kaple Matky Boží, stojící kousek od hradu: právě od ní vede k hradu tajná chodba. Vlastně není tak docela tajná, průzkum před několika lety skutečně pár podzemních prostor odhalil. Že by se sochy ukrývaly právě tam?
  • Na hrad Lipnice, vydejte se za tajemstvím třetího kříže. V hradní bráně jsou vytesány dva a pověst vypráví, že někde na hradě je ukrytý třetí. Pod ním se má kopat a objeví se tajná místnost, v níž je ukrytý poklad pánů z Landštejna. Ovšem pozor, střeží ho kostlivec s diamantovýma očima, kterého budete muset obelstít svou chytrostí.
  • Když padne zmínka o hradu Okoř, kdekdo připomene slavnou bílou paní se šerifem. S poklady ti dva nemají nic společného, zato podzemní chodby existují, a dokonce se najdou pamětníci, kteří se do nich před desítkami let podívali. Vchod by se měl nacházet někde mezi Kněževsí a Tuchoměřicemi, ale v současné době ho nikdo nezná. V 19. století prý jeden z pátračů objevil síň s nápisem „Letha Panie 1456 kopali jsme zde…“ s vyrytým obrázkem střely. Že by si poklad tehdy odnesl s sebou?
Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny – štola, kde hledali Jantarovou komnatu

Mikulášská štola v obci Hora Svaté Kateřiny je největší a nejznámější štolou v oblasti české části Krušnohoří. Ve středověku se zde těžilo stříbro a měď. Celkově dosahují chodby hloubky až 157 m pod zem. V 90. letech tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

V Městském muzeu v Přešticích nahlédnete do historie 19. a 20. století. Uvidíte zde zajímavý kupecký krám, stará řemesla a živnosti na Přešticku, funkční modely staročeského mlýna a mechanisy věžních hodin.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Zřícenina hradu Velešov

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Hledání pokladu aneb Cestičkou za skrytými poklady Rudné pod Pradědem

Hledání pokladu aneb Cestičkou za skrytými poklady Rudné pod Pradědem

Vypravte se na procházku do přírody a najděte společně všechny indície vedoucí k truhle s pokladem.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty