Úvod > Aktuality > Na náchodský zámek se vydejte na Kuronské slavnosti a prohlídky s Černou paní

Na náchodský zámek se vydejte na Kuronské slavnosti a prohlídky s Černou paní

Vydáno 7. září 2017 Zážitky
V sobotu 9. září se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program v celém zámeckém areálu, konaný na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, divadlo, hudba, řemeslné trhy. Náchodský zámek připravil také noční prohlídky s Černou paní!

Vévoda BironPřijďte i vy vychutnat jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Svým honosným sídlem vás provede sám kníže Ottavio Piccolomini, který vás seznámí i se svojí manželkou Marií Benignou, známou jako "Černá paní". Na závěr zazní ukázky renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Začátek prohlídek jsou v 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin.

Vstupné: 130 Kč/plné, 90 Kč/snížené, 350 Kč/rodinné.  Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 773 771 818,  608 181 921 nebo e-mailu nachod.objednavky@npu.cz.

Kromě zajímavých nočních prohlídek si můžete také během dne užít samotné slavnosti na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona. Celodenní bohatý kulturní program zahrnuje divadlo, koncerty a řemeslné trhy. Ve 14:00 přijede vévoda Kuronský se svou družinou na zámek, kde bude náležitě uvítán. Milovníci hudby se mohou těšit ve 20:00 na vystoupení Báry Basikové s kapelou. Vstupné na koncert je 100 Kč pro dospělého a dítě do 15 let, ZP 50 Kč. Vstupné se vybírá od 18:45 hodin.
 

Otevřené památky a muzea při Kuronských slavnostech

zámek NáchodKromě toho budou ve městě v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny tyto památky: kostel sv. Jana Křtitele na Starém Městě, Muzeum kočárků, panenek a patentních listin, Park osobností města Náchoda, Výstavní síň Jana Letzela, Regionální muzeum a Výstavní síň Regionálního muzea.

Hrad a pravděpodobně i město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Na renesanční zámek bylo středověké sídlo přestavěno rodem Smiřických na přelomu 16. a 17. století. Zámek pak postupně vlastnili Ada Erdman Trčka z Lípy, italský šlechtic Ottavo Piccolomini de Arragona, Petr Biron, vévoda Turonský a Zaháňský, poté jeho dcera Kateřina Vilemína. Roku 1842 panství zakoupil kníže Jiří Vilém Schaumburg-Lippe pro svého druhorozeného syna Viléma Karla Augusta a založil tak náchodskou sekundogenituru rodu. Tato německá knížata na Náchodě vládla až do konce II. světové války. Od konfiskace knížecího velkostatku 21. 6. 1945 je zámek majetkem státu.

NáchodPiccolominská expozice představuje historické interiéry připomínající období 17. a 18. století, zejména třicetileté války, salony druhého patra s malovanými trámovými stropy ze stejného období, rozsáhlou kolekcí obrazů a expozici nazvanou Na dvoře vévodském. Tato expozice se tematicky vztahuje k závěru 18. a první polovině 19. století, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho dcera Kateřina Vilemína, známá jako "paní kněžna" z románu Babička od Boženy Němcové.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Piccolominská zahrada na Zámku Náchod

Piccolominská zahrada na Zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Regionální muzeum v Náchodě

Regionální muzeum v Náchodě

Muzeum pohraničního regionu známého jako Kladské pomezí - kraje Boženy Němcové, Aloise Jiráska, bratří Čapků, Josefa Štefana Kubína, Egona Hostovského, Josefa Škvoreckého a dalších velikánů.

Kuronské slavnosti na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona

Kuronské slavnosti na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona

Divadlo, koncerty, řemeslné trhy, večerní prohlídky zámku.

Muzeum starožitných kočárků, panenek a výrobních patentů v Náchodě

Muzeum starožitných kočárků, panenek a výrobních patentů v Náchodě

Nové muzeum v Náchodě se chlubí stálou expozicí zajímavých a netradičních kočárků, starých panenek a výrobních patentů. Najdete zde skvosty vyrobené od roku 1838 do roku 1970. Je zde kolem 120 starožitných kočárků s doplňkami jako jsou panenky, dětské pokojíčky a jiné.

Další aktuality