Úvod > Aktuality > Na zámku Velké Březno si o víkendu užijete mimořádný program

Na zámku Velké Březno si o víkendu užijete mimořádný program

Vydáno 20. září 2017 Památky
Zámek Velké Březno si na tento víkend připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní bohatá turistická sezóna.
Velké BřeznoVe spolupráci s našim předním šlechtitelem panem Brzákem ze zahradnictví Dahlia ve Sloveči na zámku připravili tradiční podzimní výstavu jiřin. Na Jiřinkové slavnosti se můžete přímo v interiérech zámku potěšit s více než pěti desítkami různých druhů jiřin. Všechny budou roztříděny podle odrůd a označeny jménem. Návštěvníci si tedy budou moci nejen vybrat, která z odrůd by se jim nejvíce hodila do zahrádky, ale vybrané druhy si budou moci také hned objednat.
 
Druhou víkendovou akcí je nultý ročník nového závodu automobilových veteránů O náhrdelník hraběnky Bellegarde, který je určen výhradně pro ženy řidičky. K uspořádání tohoto naprosto ojedinělého závodu nás inspiroval příběh hraběnky Lucy Bellegarde, která v dívčím věku navštívila zámek a ze které se později, na počátku 20. století, stala nejen jedna z prvních žen řidiček v Rakousko-Uherské monarchii, ale také slavná automobilová závodnice. Lucy Bellegarde Christalnigg se pak v srpnu 1914 stala jednou z prvních obětí 1. světové války. Spolu s Žofií Chotkovou se jedná o dvě osobnosti, které spojuje Zámek Velké Březno a smrt na samém počátku Velké války.

Do závodu se přihlásilo pět odvážných žen, které na 140 km dlouhou trasu závodu vyrazí z nádvoří zámku Velké Březno v 9:30. Po zdolání trasy (zámek Děčín, zámek Benešov nad Ploučnicí, hrad Lipý, zámek Zákupy, bývalý zámek Mimoň, zámek Doksy, zámek Nový Bernštejn, zámek Sukorady, zámek Liběšice a zámek Ploskovice) se - jak všichni pevně doufáme, vrátí kolem 15 hodin zpět. Vítězná řidička si po vyhlášení výsledků v 16:00 odnese krásný stříbrný secesní šperk s turmalínem a citríny.
 
Státní zámek Velké Březno jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Byl totiž postaven mezi lety 1843-1845, a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína.

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 - 1910 přestavěl ve stylu romantické neorenesance. Půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jenž se stal záminkou k vypuknutí 1. světové války.
 
Zámek je obklopen nádherným, na Ústecku jedinečným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.
Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století, kdy si hrabě Karel Chotek, purkrabí Českého království, zde nechal postavit rodinné sídlo. V bezprostřední blízkosti kolem něj dal upravit malý přírodně krajinářský park, který volně přecházel v les.

Zámek Velké Březno - poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Zámek Velké Březno - poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Další aktuality

24.6.
2018
Loreta Rumburk připravila speciální letní prohlídky pro děti

Loreta Rumburk připravila speciální letní prohlídky pro děti

Severozápadní Čechy | Památky
1.6.
2018
Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka

Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka

Severozápadní Čechy | Památky