Úvod > Aktuality > Na kole po nových cyklostezkách: letní bikerské novinky 2023
Letní sporty

Na kole po nových cyklostezkách: letní bikerské novinky 2023

  • Vydáno1. července 2023
Letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro cyklistiku a cykloturistiku. Pokud i vy patříte mezi nadšené cyklisty, určitě se vám budou hodit tipy na nové úseky cyklostezek a cyklotras, které si můžete letos nově projet. Tipy na cykostezky vybrali místní cyklokoordinátoři a členové pracovní skupiny Cyklovize 2030.
K období letních prázdnin neodmyslitelně patří výlety na kole. Většina lidí preferuje cyklostezky, kterých má k dnešnímu dni Česká republika vice než 4 000 km. Pokud i vy rádi jezdíte na kole, přinášíme právě vám několik tipů na méně známé stezky, postavené v poslední době, které stojí za to navštívit.
 

Labská stezka v Ústeckém kraji od Hněvic až do Hřenska

Labská stezkaLabská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí evropských cyklotras EuroVelo 4 a EuroVelo 7. Od pramene LabeKrkonoších až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou. Mnoho změn na české straně stezky se během posledních 10 let událo v Ústeckém kraji. Ten totiž dokončil všechny úseky Labské stezky, které plánoval realizovat. Práci zakončily tři poslední úseky, které byly otevřené během jednoho roku: Třeboutice – Nučnice, Račice – Hněvice a Dobříň – Račice. Naprostá většina trasy je nyní v režimu cyklostezky a bezpečně se tak dá ujet 96 km od Hněvic až na hranice s Německem.
 

Bezpečná stezka pro cyklisty a pěší Nové Mlýny

stezka nové mlýnyNová stezka pro chodce a cyklisty propojuje stávající cyklotrasy na severní a jižní straně nádrží vodního díla Nové Mlýny jižně od obce Pasohlávky. Hlavní výhodou je oddělení bezmotorové dopravy od silničního tahu z Brna do Vídně. Jde o úsek s vysokou intenzitou vozidel a častými nehodami, který museli cyklisté či pěší zdolávat dříve. Stezka navíc zajistila i bezpečné spojení cyklotrasou EuroVelo 9 od Brna na Mikulov s napojením na Lednicko-valtický areál. Cyklostezka je asfaltová, ocelová lávka má betonový povrch. Jihomoravský kraj se snažil zajistit nejen bezpečnost cyklistů a chodců, ale i zvířat. Silnice totiž protíná významné teritorium vydry, je zde i značný výskyt bobrů, nutrií, kun, ježků, lasic, ptáků a dalších živočichů. V rámci vybudování cyklostezky proto byly vytvořeny tři tunely pod silnicí, které zvířatům umožňují projít bezpečně z jedné nádrže na druhou a snížit tak jejich přebíhání a mortalitu na silnici I/52. Unikátní je navedení zvířat k těmto propustkům pomocí 90 centimetrů vysoké migrační bariéry, která vede podél cyklostezky.
 

Z Vysokého Mýta do Žamberku

cykloOrlické cyklo a inline království je sítí cyklostezek a in-line stezek, která vede nádherným údolím Tiché Orlice a Třebovky s minimálním převýšením. Z Ústí nad Orlicí se rozbíhají desítky kilometrů stezek do různých směrů. Jedna trasa vede přes Letohrad až do Žamberka, druhá směřuje do České Třebové a třetí vede přes městečko Brandýs nad Orlicí a Choceň až do Vysokého Mýta. Bezpečný a velmi komfortní úsek z převážné části v kvalitě cyklostezky na cyklotrase 18 je z Vysokého Mýta do Žamberku (cca 43 km). Od začátku července 2023 čeká na návštěvníky zbrusu nový asfaltový povrch v úseku Klopoty – Kerhartice v rámci modernizace železničního koridoru v úseku ChoceňÚstí nad Orlicí.

cykloCyklotrasa CT 18 začíná na česko-polském pomezí v Českých Petrovicích v podhůří Orlických hor. Zavede vás kolem vodní nádrže Pastviny do Žamberka, odkud po cyklostezce dojedete až do Letohradu. Údolím meandrující Tiché Orlice, která láká k občasnému osvěžení, dojedete do Ústí nad Orlicí s tradičními tkalcovskými domy. Odsud pokračuje pohodová trasa lemovaná artefakty či přírodním labyrintem až do Brandýsa n. O. a Chocně, kde si můžete vychutnat průjezd místním parkem. Za Chocní se cyklotrasa CT 18 stáčí na Vysoké Mýto a kolem hradů Košumberk a Rychmburk přes Skuteč dojedete až do Hlinska, kde se nechte unášet krásou a uvolněnou atmosférou skanzenu Vysočina. Na 100 km dlouhé trase, kterou doporučujeme absolvovat ve 3 dnech, si dopřejte komfortu služeb pro cyklisty v zařízeních s certifikací „Cyklisté vítáni“.
 

Vejprnická stezka v Plzeňském kraji

Vejprnická stezkaNový kabát má i úsek dálkové cyklotrasy mezi Plzní a vesnicí Vejprnice v délce bezmála 10 km. Pumptrack, který je součástí nového úseku dálkové cyklotrasy č. 9 na východ od Plzně, představuje atraktivní a zábavný přídavek pro cyklisty, kteří mohou v rámci výletu otestovat svoje technické dovednosti jízdy na kole. Cyklostezka Vejprnice – Skvrňany vede podél železniční trati PlzeňDomažlice v úseku od vlakového nádraží ve Vejprnicích až k viaduktu na Novou Hospodu a propojuje dvě cyklotrasy (č. 2151 a č. 2259). S novou cyklostezkou se podařilo odvést cyklisty ze silnice II/203 a tím zvýšit bezpečnost silničního provozu v daném úseku. Cyklostezka si po svém otevření našla celou řadu příznivců a je využívána nejen pro jízdu na kole, na in-line bruslích, ale také pro běh či příjemnou procházku podél Pekelného rybníka a dále lesem podél Vejprnického potoka. Stezka je na vhodných a potřebných místech doplněna robustním dřevěným mobiliářem, který dokonale splývá s okolním prostředím.
 

Do Zoo Zlín po cyklostezce Otrokovice–Zlín

cyklistkyStezka z Otrokovic, která vede malebným údolím řeky Dřevnice, vás zavede do centra Zlína. S malým přerušením pak lze pokračovat až do Zoo Zlín-Lešná. Celá trasa měří kolem 20 km. Nová cyklostezka v Otrokovicích navazuje na populární stezku podél Baťova kanálu, po které se dá dojet až na jižní Moravu do Hodonína. Kdo se v Otrokovicích vydá na druhou stranu, dojede na kole do Kroměříže, kde se dá napojit na cyklotrasu 47 z Jeseníku a v Tovačově na cyklostezku Bečva. Ta část Zlínského kraje obtáčí, aby se do něj vrátila u Hranic na Moravě. Odtud pokračuje do Velkých Karlovic.
 

Cyklostezka Bečva je bezpečná ve všech úsecích

cyklostezka BečvaJedna z nejkrásnějších cyklostezek v ČR, cyklostezka Bečva, v celkové délce 152,6 km je dnes v naprosté většině v režimu cyklostezky. Od 29. června 2023 je minulostí jeden z posledních nebezpečných úseků mezi městem Hranice a obcí Ústí. Nová cyklolávka přes řeku Bečvu a také nová cyklostezka o délce 2,7 km překoná část trasy, kterou původně museli lidé na kolech překonávat oklikou přes Teplice nad Bečvou se značným výškovým převýšením a pak jet po frekventované a nebezpečné silnici II/439. Stezka je vhodná pro rodiny s dětmi, velká část se doporučuje i na jízdu na kolečkových bruslích, např. úsek z Přerova až do Hranic (26 km).
 

Cyklostezka Do Prahy na kole

cykloCyklostezka „Do Prahy na kole“ s celkovou délkou necelých 14 km kopíruje svým vedením příměstskou železnici. Na cestě z Mnichovic přes Všestary, Strančice, Světice, Říčany až do městské části Praha-Kolovraty čeká na návštěvníky řada zastavení, herních prvků pro děti, altány, hřiště i místa k občerstvení. Pro rodiny s dětmi je zvláště zajímavý fakt, že kdykoli mohou nasednout na příměstský vlak, který je zaveze až do centra metropole na Hlavní nádraží v Praze. V Říčanech stezka odhalila místa, která dosud ležela mimo vycházkové trasy a zájem obyvatel. Například oblast Na Vysoké se stala prostupnější a propustkem pod silnicí II/101 získala lepší, a hlavně pro pěší i cyklisty bezpečnější propojení do centra města, aniž by museli křižovat frekventovanou silnici. Atraktivní je i dřevěný chodník podél Říčanského potoka dříve neprostupným Pohodovým údolím. Asfaltová cyklostezka je na většině trasy široká tři metry bez středové dělící čáry či vyznačení směru jízdy. Určená je pro smíšený provoz a sdílejí ji chodci, cyklisté i bruslaři.
 

Nové stezky na Olomoucku

cyklo trasaDíky nově postaveným stezkám vznikl bezpečný cyklistický okruh v délce cca 60 km na trase OlomoucŠternberkUničovLitovelOlomouc. Okruh navazuje na dálkovou trasu Moravská stezka. Ta sice na své dobudování ještě čeká, například ale úsek kolem Baťova kanálu patří v Česku k nejnavštěvovanějším. Nejnovějším úsekem je zde Uničov – Červenka – Litovel dlouhá 9,5 km. U Červenky bylo potřeba postavit tunel tak, aby nebyl poškozen železniční koridor. Až tudy pojedete, můžete se kochat vědomím, že projíždíte unikátní stavbou – pro ražbu tunelu bylo třeba použít unikátní technologii, která do té doby nebyla nikde v Česku realizována. Vybudování cyklopodjezdu pod železniční tratí město plánovalo osm let. Jednalo se o „protlak“ tubusu širokým železničním náspem. Šlo o jediný způsob, jak se vyhnout důležitému železničnímu koridoru.
 

Cyklostezka Ohře z Chebu do Karlových Varů

cyklo OhřeCyklostezka Ohře, vyznačená jako cyklotrasa číslo 6, patří k našim nejkrásnějším říčním cyklotrasám a potvrdí vám svůj slogan, „Cyklostezka Ohře udělá ti na těle dobře!“. Zcela bezpečný je úsek mezi Chebem a Karlovými Vary, kde 45 km prakticky pojedete jen po cyklostezkách. Na trase můžete navštívit několik zajímavých míst. Historické město Cheb si zaslouží krátkou zastávku na prohlídku například hradu, nebo chrámu sv. Mikuláše. Další zastávku doporučujeme na zámku v Mostově, kde je i příjemná restaurace. Za prohlídku určitě stojí i město Kynšperk nad Ohří a Sokolov, kde můžete v případě příznivého počasí zajet k jezeru Michal. Okolí Karlových Varů vás přivítá nádhernou přírodní scenérií Svatošských skal. Osvěžit se zde můžete za lávkou přes řeku, v příjemné hospůdce s posezením na terase. Do největšího lázeňského města v Česku to odtud už není daleko.
 

Po Greenway Jizera u Malé Skály do Turnova

cyklo GW JizeraZ páteřní cyklotrasy Greenway Jizera stojí za pozornost především úsek Malá Skála – Turnov. Na Malé Skále řeka vstupuje do pískovců české křídové pánve. Přímo od řeky se tyčí skalní stěna Pantheonu (Vranov), na levém břehu oproti maloskalské Drábovně je vidět úchvatné Suché skály. Dále leží oblast Sokola, skalního bludiště Chléviště – Kalich. Jizera u Rakous naposledy odklání svůj tok dvěma mocnými oblouky a pod Betlémskými a Klokočskými skalami se blíží k Turnovu s jeho otevřenější nivou.
 

Další tipy na výlety

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Moravská cyklostezka – na kole z Jeseníků do Mikulova

Cyklotrasa Moravská stezka má více než tři sta kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera – podél řeky za přírodou a historií

V Českém ráji najdete hustou síť značených cyklotras s páteřní trasou Greenway Jizera vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Cyklistický ráj na Hlučínsku

Cyklistický ráj na Hlučínsku

Hlučínsko je doslova protkáno početnými cyklistickými trasami, díky nimž by mohlo být nazýváno regionem kol či Prajzským cyklistickým rájem. Cyklotrasy procházejí nenáročným terénem Hlučínské pahorkatiny, jehož páteří je část cyklostezky Moravská brána, která je součástí evropské sítě Euro-velo.

Cyklostezka Planá – Boršov kolem Vltavy

Cyklostezka Planá – Boršov kolem Vltavy

Z Plané u Českých Budějovic se svezete pohodlně do Boršova nad Vltavou po stezce pro pěší a cyklisty, která se vine okolo Vltavy. Dál lze pokračovat až do Purkarce anebo naopak z Plané do Českých Budějovic.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Cyklostezka z Mnichovic do Prahy

Cyklostezka z Mnichovic do Prahy

Cyklotrasa nazvaná Do Prahy na kole vede ze středočeských Mnichovic do Prahy. Celkem měří 14,3 kilometrů a dovede cyklisty na okraj Prahy do Kolovrat,

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

Cyklostezka na levém břehu Vltavy z Českých Budějovic přes Karlův hrádek do Hluboké a Purkarce je jedna z nejoblíbenějších v jižních Čechách. Více než 20 km dlouhá trasa je asfaltová a vedená, mimo krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace.

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

V Jihlavě byla otevřena dálková cyklostezka, díky níž se jezdci na kolech dostanou až do rakouského města Raabs an der Thaya. Cyklostezka vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

V Orlických horách a Podorlicku navštěvují milovníci cyklistiky a inline bruslí Orlické cyklo a inline království. Je to území protkané hustou pavučinou cyklotras a cyklostezek. Tu pravou si podle náročnosti a svých sil najde opravdu každý – rekreační i trénovaný cyklista.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Singletrail Moravský kras

Singletrail Moravský kras

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích.

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Město Cheb a německý Waldsassen propojila Valdštejnova cyklostezka. Podařilo se dobudovat její druhou část mezi chebskou částí Háje a pohraničními Slapany.

Cykloturistika na trase Brno – Vídeň

Cykloturistika na trase Brno – Vídeň

Cyklistická stezka Brno-Vídeň spojuje dvě středoevropské metropole. Prochází převáženě jižní Moravou a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Oba regiony jsou proslulé vínem, vinicemi a vinařskou kulturou. Díky množství atraktivních cílů a mírnému terénu jsou ideálním místem pro cykloturistiku.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

V rámci páteřní trasy Zlín – Otrokovice vznikl téměř tři kilometry dlouhý úsek vedený po levém břehu řeky Dřevnice. Asfaltová stezka pro pěší a cyklisty vede po hrázi, využívat ji mohou jak cykloturisté, tak i pravidelně dojíždějící na kole.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty