Úvod > Aktuality > Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná sezona

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná sezona

Vydáno 17. května 2017 Kultura
V sobotu 20. května začíná na Šumavě jubilejní 20. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. V amfiteátru na Jeleních vrších ve 14.30 hodin začne pod myslivnou ukázka plavení dříví.

Slavnost zahájení plavební sezóny začne však již v předvečer 19. května 2017 v Prachaticích. V pátek 19.5.2017 od 18:00 hodin vystoupí v Prachaticích na pódiu na Parkánu v rámci slavnosti zahájení 20. novodobé plavební sezóny folklorní soubor Libín-S Prachatice, nositel hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2017, a jeho hlavní host - dětský folklorní soubor Ostravička.

Slavnostní program v sobotu zahájí v 10:30 hod. u Horního portálu plavebního tunelu. připraveno je setkání s pohádkami z obou stran Šumavy a s vypravěči Helenou Svobodovou z Prachatic a Helmutem Wittmannem z rakouské Solné komory.

Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, proplulo kanálem skoro osm miliónů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892 a přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu Chvalšiny

Stálá expozice unikátního technického díla Schwarzenberského plavebního kanálu, historie a přírody obce Chvalšiny, archeologických nálezů v obci a jejím okolí, historie dřevařství na Šumavě.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.