Úvod > Aktuality > Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Vydáno 22. května 2017 Zážitky
Strážní hrad Kašperk, s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách, je během turistické sezóny dějištěm mnoha zajímavých akcí, které nadchnou návštěvníky všech generací. O víkendu 27. – 28. května zaplní hrad buchty nejrůznějších rozměrů. Tradiční akce Víkend plný buchet pod heslem „Není buchta jako buchta“ zahájí oblíbenou řadu Oživené historie, tentokrát zaměřený na výrobu středověkých cihel a nově i kachlů z kachlových kamen. Připraveny jsou také dětské prohlídky hradu od 15:15.
Během posledního květnového víkendu na hradu se dozvíte proč se v hlavní roli ocitnou právě buchty...

Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel.  Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění.

Cihly se dříve tvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře a tak jsou na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem ´gotického´ psa či slepice. Návštěvníci Víkendu plného buchet na hradě Kašperku si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Připraveny jsou také další zábavné aktivity pro děti i dospělé, například skládání modelu střechy věže, chůze na chůdách a dovednostní soutěže. Chybět samozřejmě nebude občerstvení – buchty s tvarohem, mákem či povidly a další laskominy.

Těšit se může také na další akce:17. června od 20:00 Koncert Ondřeje Smeykala, nejlepší hráč na didgeridoo bude hrát s společně s diváky meditovat na hradním nádvoří. 13. - 15. července se uskuteční oblíbené noční prohlídky Večerní Kašperk.

Během květnových a červnových víkendů je možné na Kašperku, s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položeném královském hradu v Čechách, absolvovat pozoruhodné prohlídkové okruhy Život na hradě a Stavba hradu.
Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.