Úvod > Aktuality > Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Šumavský hrad Kašperk zve na víkend plný buchet

Vydáno 23. května 2018 Zážitky
Strážní hrad Kašperk, s 886 metry nadmořské výšky nejvýše položený královský hrad v Čechách, je během turistické sezóny dějištěm mnoha zajímavých akcí, které nadchnou návštěvníky všech generací. O víkendu 26. – 27. května zaplní hrad buchty nejrůznějších rozměrů. Tradiční akce Víkend plný buchet pod heslem „Není buchta jako buchta“ zahájí oblíbenou řadu Oživené historie, tentokrát zaměřený na výrobu středověkých cihel, ze kterých byly postaveny střechy obou dominantních věží hradu. Připravena je také dílna, kde si zájemci vytvoří vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva.
Během posledního květnového víkendu na hradu se dozvíte proč se v hlavní roli ocitnou právě buchty...

Střechy obou dominantních věží hradu, který v roce 1356 nechal zbudovat Karel IV., byly skutečně vystavěny z buchet – masivních, speciálně tvarovaných (zešikmených) cihel.  Na západní věži jsou ony buchty dodnes k vidění. Cihly se dříve tvarovaly z mokré hlíny ve formách a pak se před vypálením v peci nechaly vyschnout. Občas se tam ale přimotal pes, slepice či jiné zvíře a tak jsou na Kašperku téměř 660 let staré cihly s otiskem "gotického" psa či slepice.

Kachle KašperkNávštěvníci Víkendu plného buchet na hradě Kašperku si na hradním nádvoří budou moci vyrobit svou vlastní cihlu – buchtu – a pak se s ní vyfotit. Na hradním nádvoří si bude moci každý udělat svou vlastní cihlu či kachel s erbem českého královského lva. Předlohou jsou skutečné, dochované cihly a kachle z hradu Kašperk. Odměnou za dobře vykonanou práci bude také buchta, ovšem tentokrát s tvarohem, mákem či povidly.

Přímo na hradním nádvoří v replice jednokomorové středověké pece se bude péct chleba a drobné moučníkové pokrmy dle středověké receptury. Ochutnat může každý.

Po oba dva dny se budou střídat dva druhy komentovaných prohlídek: Atraktivní komentované prohlídky Stavba hradu nabídnou zasvěcené informace o výrobě středověkých cihel – buchet a kachlů. Život na hradě, kde návštěvníky průvodce seznámí například se středověkými tradicemi, zvyky a pochutinami.


Co se chystá pro děti?

Workshop KašperkPro děti jsou připraveny nejrůznější tematické aktivity: Házení kroužkem na roh jednorožce, sestavování dřevěné stavebnice hradu, chůze na chůdách, střelba z luku, středověké tance, výroba pečetí či psaní na skriptoriu. Všichni zájemci dostanou možnost za drobný poplatek vlastnoručně vyrazit a odnést si domů svou minci – parvus Karla IV.

Po oba dny, vždy v 15:15 hodin začnou interaktivní prohlídky pro děti (nutná je na ně však rezervace, kterou lze provést emailem na info@kasperk.cz nebo telefonicky na +420 376 582 324).
Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.